ИН4С

ИН4С портал

Центар за хеленске студије: Рансијерово разумијевање античке демократије

1 min read
„Аутен­тич­на де­мо­кра­ти­ја за Ран­си­је­ра је, па­ра­лел­но, и аутен­тич­на по­ли­ти­ка, а ње­не ба­зич­не ка­рак­те­ри­сти­ке су кон­тин­гент­ност (ба­ца­ње коц­ки), ега­ли­та­ри­зам и во­ља на­ро­да“, ре­кла је др Кољевић.

У петак, 2. марта, гост Центра за хеленске студије била је др Богдана Кољевић, која је, у мултимедијалној сали КИЦ Будо Томовић, одржала предавање на тему „Рансијерово разумијевање античке демократије: Путеви и странпутице“.

Тумачећи однос француског филозофа Жака Рансијера према античкој демократији, Кољевић је истакла да се он посебно осврће на јаз између праве и либералне демократије, која се појављује као неприродна спона демократије и индивидуалне трке за профитом.

Рансијер сматра да Платон даје суштинску анализу нашег садашњег тренутка, јер његова све­о­бу­хват­на кри­ти­ка по­ли­тич­ке де­мо­кра­ти­је у „Др­жа­ви” и „За­ко­ни­ма” итекако ли­чи на фе­но­мен и мно­го­стру­ке по­јав­не об­ли­ке са­вре­ме­не демократије, у тој мје­ри да у њи­ма прак­тич­но ни­шта не не­до­ста­је. Јер, де­мо­кра­ти­ја, ов­дје у пу­ном свјетлу из­ра­ња као обр­ну­та ре­алност тј. као ре­ал­ност ста­ња дру­штва у ко­јем вла­да при­ват­ни, его­и­стич­ни чо­вјек, или, још пре­ци­зни­је, она не значи јед­но­став­но лош облик вла­сти и по­ли­тич­ког жи­во­та, већ се про­те­же на сфе­ре ети­ке, друштва и културе.

Ли­јек за бо­ле­сти да­на­шње де­мо­кра­ти­је Ран­си­јер на­ла­зи у ан­тич­кој те­ко­ви­ни „ба­ца­ња коц­ки”, од­но­сно жри­је­ба­ња – слу­чај­ног ода­би­ра лич­но­сти ко­је ће оба­вља­ти суд­ску власт и држати оста­ле зна­чај­не по­лу­ге вла­да­ви­не.

„Аутен­тич­на де­мо­кра­ти­ја за Ран­си­је­ра је, па­ра­лел­но, и аутен­тич­на по­ли­ти­ка, а ње­не ба­зич­не ка­рак­те­ри­сти­ке су кон­тин­гент­ност (ба­ца­ње коц­ки), ега­ли­та­ри­зам и во­ља на­ро­да“, ре­кла је др Кољевић.

Иначе, др Богдана Кољевић је научни сарадник на Институту за политичке студије у Београду, дипломирала је на Одсеку за филозофију Универзитета у Београду, а магистрирала и докторирала на New School of Social Sciences у Њујорку.

Аутор је више књига, међу којима Биополитика и савремени свет (2014), Устанак европских народа (2016), Twenty-First Century Biopolitics (2015), као и бројних радова, а предавања је држала на многим универзитетима широм свијета, као што су Колумбија Универзитет, Универзитет у Оксфорду и Универзитет у Бразилији.

Предавање др Богдане Кољевић организовано је у оквиру пројекта о хеленској демократији, чији је носилац Центар за хеленске студије, а који се реализује кроз подршку Министарства науке Црне Горе и Комисије за расподјелу дијела прихода од игара на срећу Министарства финансија Црне Горе.

Модератор предавања био је др Филип Ивановић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *