ИН4С

ИН4С портал

Чен Бо: Кина и Србија су челични пријатељи, морамо да помажемо једни другима

1 min read

Чен Бо, амбасадорка Кине у Србији

Амбасадорка НР Кине у Београду Чен Бо каже за РТС да српски пријатељи придају велику пажњу борби кинеске стране са вирусом и да су пружили велику подршку и помоћ Кини, на чему су веома захвални.

Према њеним ријечима, након избијања вируса у Кини, кинеска влада је предузела најснажније и најодлучније мјере за контролу и прекид ширења вируса и до сада су постигли добре и успјешне резултате.

СЗО је високо оцијенила Кину јер је освојила вријеме за цио свијет у борби против вируса. По искуству Кине, борба против вируса је заједнички задатак цијелог народа. И у Кини су сви грађани укључени у ту борбу од предсједника наше државе до обичних грађана. Наши медицински радници морају да иду на прву линију фронта, а истовремено остали грађани морају да испуне своју обавезу да строго поштују све мјере за контролу и сузбијање вируса. Наша амбасада већ ја апеловала на све кинеске грађане који живе и раде у Србији да строго поштују све мјере српске стране током ванредног стања„, рекла је амбасадорка Кине.

До краја ове недеље очекујемо да стигне конкретна помоћ од Кине, у материјалу и људству. Можете ли да нам детаљније кажете о тој помоћи?

– Ми смо челични пријатељи. Делимо и добро и зло. Нарочито у невољи морамо да помажемо једни другима. Иако борба у Кини и даље траје, ми смо одлучили да српској страни обезбиједимо медицински материјал. То ће бити респиратори, тестови за детекцију, маске и све ствари које су најпотребније у борби против вируса. Ми ћемо послати и медицинске стручњаке у Србију. То ће бити тим од шест стручњака који ће дијелити искуства са српским колегама и о контроли вируса и о лијечењу обољелих. Сада веома интензивно радимо и са српским и са кинеским пријатељима, како би и наш материјал и наши стручњаци што прије стигли у Београд.

Говор предсједника Вучића у којем је он кинески народ назвао братским а предсједника Си Ђинпинга братом, у Кини је погледало најмање 500 милиона људи и послали су стотине хиљада порука у којима траже начин да се Србији пошаље помоћ, да и они уплате нешто за помоћ Србији. Чак су звали и нашу амбасаду, знате ли нешто о томе?

– Баш је тако, и кинески народ ових дана изражава велику солидарност и са српским народом и са предсједником Вучићем. Како сте рекли, предсједник Вучић је хит тема број један на друштвеним мрежама у Кини. И наша амбасада добила је ових дана пуно порука и имејлова од грађана, фирми и локалних самоуправа који изражавају спремност да пруже помоћ Србији.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Чен Бо: Кина и Србија су челични пријатељи, морамо да помажемо једни другима

  1. Кинески град Вухан није објавио нове случајеве новог коронавируса (ЦОВИД-19) први пут од епидемије, објавила је у четвртак градска здравствена комисија Вухан. „Од 18. марта 2020. године било је 733 нових излечених и отпуштених случајева, 6 нових смртних случајева и 0 нових сумњивих случајева“, саопштиле су власти. У целој Кини број је 80.928 заражених, док је 3.245 умрло, према подацима Државног одбора за здравље. 18. марта су додата 34 нова случаја и осам нових смртних случајева, речено је. Крива погођених знатно се поравнала за Кину, али се нагло повећава за Европу и Северну Америку. Према последњим информацијама ВХО, више од 191.100 људи широм света погођено је ЦОВИД-19, а више од 7.800 умрлих. То значи да је сада више заражених људи и више смртних случајева ван Кине него у Кини.
    Хина каже да се тренд доказује да њене мере заштите – које укључују затварање готово 60 милиона људи на Хубејју и строге карантене и ограничења путовања за стотине милиона грађана и странаца – делују.

    У почетку су западни медији и политичари оштро критиковали кинеску владу због диктатуре, али сада су оне увеле ригорозне мере, чак и строже, управо кроз доношење закона о вакцинацији.

     

    Чини се да ће Кина ускоро прећи преко планине, али инфекције на западу тек почињу због предугог чекања на мере заштите. Отворене границе биле су важније од заштите здравља становништва.

    Изгледа да медицинска нега није у стању да се избори са великим бројем пацијената, јер су у прошлости болнице и особље били „спашени“ у болницама. Све се мора одвијати минимално и бити профитабилно.

    Иронично је да је Кина сада чак и способна да испоручује медицинску робу на Запад, јер вентилатори, маске и дезинфекциона средства нестају јер су такође уштедјели на погрешном месту.

    Фотографије приказују долазак великог кинеског комбија на аеродром у Лијежу, Белгија, 18. марта 2020. године са милионом заштитних маски на броду намењеном Француској. Две кинеске добротворне организације су мобилизовале медицинску негу за борбу против ширења ЦОВИД-19 у Европи.

    САД су најмање припремљене

    Будући да Сједињене Државе имају најскупљи и најгори здравствени систем за становништво, он тамо не изгледа добро. Већина нормалних запослених који се осећају болесно не усуђују се отићи лекару и наставити са радом јер је одбитно здравствено осигурање толико високо (ако га уопште имају) и они не примају сталну боловању.

    Тада недостаје тестова и материјала за заштиту и третман за становништво. Зато је Трамп у сриједу морао активирати „Закон о производњи у одбрани“, закон којим ће се правити одбрамбени и производни материјали
    Трамп, који је себе описао као „ратног предсједника“, рекао је да ће употријебити власти закона „ако нам затреба“, јер земља предвиђа очекивани пораст броја случајева коронавируса и одлив ресурса .

    Број случајева се брзо повећава, стварајући хитну потребу за додатним медицинским помагалима. Ово укључује маске за здравствене раднике, вентилаторе, рукавице и заштиту очију.

    Док америчка влада испоручује ове производе државама, она мора да наложи приватној индустрији да повећа производњу и отклони недостатке у брзо опадајућим залихама.

    Увек има „довољно“ новца за ратове, наоружање, војску, полицију и посебно за банкарке на Валл Стрету, а све мање и мање за здравље америчког становништва. И потенцијални демократски кандидат Јое Бајден и Трамп купљени су из фармацеутског лобија и осигуравају максимизацију зараде кроз скупе лијекове и лијечење.

    Берзански индекс Дов Џонес, о којем Трамп чини своју поновну избор овисном и мјерљивом, сада је изгубио више од 30 посто своје вриједности и одустао је као и на почетку мандата прије више од три године. Додана вредност коју Трамп биљежи као свој успјех и којом се хвали изнова и изнова потпуно је избрисана у року од неколико дана.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *