ИН4С

ИН4С портал

ЦеМИ: Грађани се највише жалили на гашење воде без обавјештења

1 min read
Из ЦеМИ-ја су позвали грађане да бесплатно преузму апликацију за заштиту права потрошача путем Google play продавнице или веб сајта www.potrosaci.me, која ће им омогућити да анонимно пријаве кршења права потрошача.

Црногорски грађани су се, у протеклом периоду, путем апликације за заштиту права потрошача, највише жалили на гашење воде без икаквог обавјештења, као и на неиздавање фискалних рачуна у појединим објектима, саопштено је из Центра за мониторинг и истраживање (ЦеМИ), а преноси Пр центар.

Од укупно 89 пријава, које су стигле путем апликације, највише их се односи на кршење права потрошача.

„Грађани се жале да не могу да замијене одјећу без рачуна, као ни да га рекламирају уколико немају рачун, да се у маркетима налазе производи којима је истекао рок, да цијене нијесу исте на рафовима, као и када се откуца производ, и на висине рачуна воде“, каже се у саопштењу ЦеМИ-ја.

Када су у питању услови добијене услуге, како се наводи, грађани су послали 18 пријава.

„Грађани се жале на нељубазне продавачице, и да нема ко ни да их услужи у маркетима, на лош квалитет робе“, додаје се у саопштењу.

Из ЦеМИ-ја су казали да су грађани девет пријава послали поводом позитивног примјера, појашњавајући да у неким радњама хвале услугу, љубазност и свјеже производе.

„Када су у питању одговори институција на пријаве, највише одговора имамо од Агенције за електронске комуникације и поштанску дјелатност, од Управе за инспекцијске послове, Здравствено санитарне инспекције, као и од Водовода. Највише је пријава из Подгорице, затим Никшића, Даниловграда и приморских општина“, наводи се у саопштењу.

Из ЦеМИ-ја су позвали грађане да бесплатно преузму апликацију за заштиту права потрошача путем Google play продавнице или веб сајта www.potrosaci.me, која ће им омогућити да анонимно пријаве кршења права потрошача.

Апликација је настала у оквиру пројекта „Унапређење капацитета организација цивилног друштва и система заштите потрошача у Црној Гори – ЗАШТИТИ.МЕ“, којег финансира Европска унија посредством Делегације Европске уније у Црној Гори.

Грађани имају могућност и да се консултују са правницима ЦеМИ-ја о потрошачким правима путем броја телефона 020 511 424.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *