ИН4С

ИН4С портал

Када ће код нас заживјети „зелена градња“?

1 min read
Зелена градња може заживјети и код нас – имамо идеје, стручњаке, ресурсе и технологију, али када ће се то десити, зависи само од интересовања људи.

Пише: Драган Антић

У свијету се све више прича о зеленој градњи: оваква модернизација у грађевинарству нужна је из више разлога, а добро би дошла и на нашим просторима. Сазнајте нешто више о томе шта је заправо зелена градња и када би могла да се „досели“ код нас.

Свијет се под притиксом убрзане технолошке револуције невјероватно мијења: број становника и загађеност расту, климатски услови постају екстремнији, а ресурси постају све оскуднији.

У оваквим оклоностима, неопходно је мислити како учинити околину здравијим и безбеднијим мјестом за живот коришћењем најсавременијих технологија. Ово се односи и на изградњу објеката и станова, а зелена градња могла би бити кључ ефикасног смјештаја великог броја људи.

Шта је уопште зелена градња?

Најједноставније речено – „зелене куће“ су стамбени, пословни или индустријски објекти изграђени по стандардима високе енергетске ефикасности и заштите животне средине. Овакви објекти минимало утичу на околину и користе обновљиве изворе енергије, као и материјале који се могу пронаћи у природи. 

Шта је привлачно код еко – кућа?

Већина људи и не мисли много о заштити животне средине, нити мисли да има финансијске услове за тако нешто. Битно је скућити се – а да ли ће кућа бити еколошка, уопште није на дневном реду.

Велика је заблуда да је зелена градња скупља! Наиме, у свијету (а у региону највише у Словенији) људи се најчешће одлучују за еколошки дом како би уштедели новац; еколошка градња има бројне предности:  

  • Материјали који се могу наћи у природи су веома јефтини;
  • Ниски мјесечни рачуни;
  • Већину ствари можете урадити сами, без претходног искуства, уз упутства која се налазе на интернету;
  • Ефикасност свих кућних уређаја, изолације и водоводних инсталација;
  • Мање штетних материја из лакова, боја, уређаја за климатизацију…

Еколошка викендица би била добар почетак: саградите скрому, али ефикасну кућицу на селу или обали мора и уживајте у природи.

Природни, јефтини материјали

Материјали који се користе у изградњи еколошких кућа и станова налазе се свуда око нас; највише се користи дрво – најбољи природи изолатор за чију обраду је потребно мало енергије, а лако се рециклира; поред дрвета, одличне изолационе способности има и земља: смјеша блата, пијеска и глине са мало воде и гранчица, добро утабана у дебеле зидове, идеално чува пријатну температуру у кући и љети и зими.

Са вјешто направљеним кровом од сламе и друге вегетације, нећете морати да бринете због прокишњавања, колико год вам то чудно звучало!

Блокови поробетона (ytong) још један су нов материјал за еколошку изградњу – једноставни су за обраду и са њима се брже гради, за све оне којима је земља превише ексцентричан избор.

Већа ефикасност – мањи рачуни!

Еко – куће су чувене по томе што имају одличну термоизолацију: температура је у оваквим домовима око 15 степени, а додатно грејање можете обезбедити уз помоћ ручно прављене еколошке пећи на дрва; цијеви се спроводе кроз термалну масу самог објекта, па зидови задржавају топлоту.

Овако трошите мање дрва за грејање, а на самој пећи можете спремати храну. Струја се добија од соларних плоча, па и на томе дугорочно штедите. За зелену градњу је јако битно да имате поузданог партнера са вишегодишњим искуством, који ће сваки пројекат моћи да изврши под задатим условима.

Да ли је могуће да све буде еколошки?

Пратећи примјере одважних појединаца који су се усудили да се одвоје од метропола и започну живот у еко – кући, видимо да је ипак неопходно користити неке технологије и материјале који традиционално не иду уз зелену градњу. Ствари попут ексера, прозора и различитих фолија и пластичних елемената су ствари без којих се не може, а алуминијумске конструкције и профили неизбјежни су у подизању привремених објеката.

Ово ипак не значи да од зелене градње треба одустати! Еколошки домови са неколико излета у вјештачке материјале и даље су много боље рјешење које би могло да изврши знатан утицај на наше здравље и трошкове живота.

Ситуација у Србији и Црној Гори

У току је све веће приближавање свјетским трендовима у грађевинарству, па тако и у области зелене градње. Ипак, за одрживе изворе енергије и еколошке стандарде у градњи и даље се интересује веома мали број људи, и то се ограничава на селективну рециклажу и хибридне аутомобиле за које су наши путеви тек делимично спремни.

Еколошке куће и зелене конструкције не треба представљати као моду или хир богатих, већ као неопходан корак у инвестирању у сопствену будућност. Еко – градња даје рјешења кројена по мјери обичних људи, а која при томе не угрожавају друге.

Гдје се код нас могу примијенити еколошка рјешења?

Ширење свијести о еколошкој градњи неопходан је корак како би она почела да се примијењује интензивније, а уз то је неизбјежно и улагање у пројекте одрживог развоја.

Улагање у рурална подручја поклапа се са еколошком изградњом: породице са малим примањима живеће у јефтинијим кућама, а њихов примјер следиће сви који желе да уштеде.

Извјесна рјешења могуће је преселити и у градове, на примјер зелене кровове и терасе: поред лијепог изгледа, зеленило на крову значи и добру заштиту од топлоте, а на њима се може гајити и цвијеће и поврће – луксуз недоступан у модерним метрополама. На крововима оваквих објеката можете гајити и егзотично воће и поврће – и то може бити зачетак новог, зеленог бизниса!

Зелена градња може заживјети и код нас – имамо идеје, стручњаке, ресурсе и технологију, али када ће се то десити, зависи само од интересовања људи.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *