ИН4С

ИН4С портал

Будите свој доктор- Пијте воду и живећете дуже !

1 min read
Вода је природни лек за све болести, тврди јапанска традиционална медицина. Управо у овој земљи живи највећи број стогодишњака на планети (више од 33.000 хиљада).

Вода је природни лек за све болести, тврди јапанска традиционална медицина. Управо у овој земљи живи највећи број стогодишњака на планети (више од 33.000 хиљада), а такозвана јапанска терапија водом стиче све више присталица широм света.

По њој, свако би ујутро на празан желудац требало да попије четири чаше млаке воде од 160 мл (никако хладне). После тога ништа немојте јести и пити наредних 45 минута. Затим доручкујте, па немојте да једете наредна два сата.

Старији људи или они који не могу одједном да попију четири чаше воде, могу да почну и са мањом количином, па постепено повећавају до четири чаше. Први позитивни резултати могу да се осете већ после седам дана, а јапанска традиционална медицина тврди да се овом терапијом регулише повишени крвни притисак (30 дана), дијабетес (30 дана), гастритис и затвор (10 дана), а у појединим случајевима и лечи рак – 180 дана.

Лекари, у сваком случају, саветују да се свакодневно попије више од два литра воде, односно 30 мл на килограм тежине.

– Правилан унос воде неопходан је за метаболизам и нормалне физиолошке функције. Истовремено, вода обезбеђује унос есенцијалних материја као што је калцијум, магнезијум и флуор. Односи токсине из виталних органа, доноси хранљиве материје до ћелија, хидрира кожу, одржава нормалну телесну температуру као и притисак. Вода представља основни састојак организма, чини две трећине укупне телесне тежине и од ње зависе сви витални системи – објашњава др Олга Хаџић, специјалиста хигијене и специјалиста психијатрије из Саветовалишта за исхрану из ДЗ „Др Ристић“.

На дну сваке пластичне флаше стоји троугао са бројем или скраћеницом, која указује од чега је амбалажа израђена и да ли је дугорочно опасна по здравље. Пластична амбалажа са ознакама 2-HDP или HDPE, 4-LDPE и 5-PP не испушта опасне састојке у воду. Ако су без ознаке или имају утиснуте друге скраћенице, такве флаше и балоне треба избегавати и обавестити надлежне здравствене институције и Министарство здравља. Ово се нарочито односи на пластичне боце, чаше за једнократну употребу и пластику у којима се пакује брза храна, а на којима могу бити утиснуте ознаке 1-PET или PETE, 6-PS, 7-PC.

До чега доводи недовољан унос воде?

  • До стања познатог као акутна дехидрација. Препознаје се по сувоћи уста, смањеном мокрењу, главобољи и затвору. У тежим случајевима може доћи и до смањеног расуђивања, несвестице, поремећаја у регулацији телесне температуре, оштећењу функција кардиоваскуларног система, као и умањењу радне и спортске способности. Да се ово не би догодило неопходно је направити адекватан унос, који обезбеђује надокнаду изгубљене воде.

Може ли са пијењем воде да се претера?

  • Када је количина у питању, скоро и да није могуће направити грешку. Пијење воде у нормалним количинама практично нема нежељених ефеката. Код здравих особа са нормалном бубрежном функцијом, то се заиста ретко дешава. Бубрези су у стању да излуче велику количину урина за кратко време и на тај начин коригују било какав превелики унос воде. Осим тога, уношењем довољних количина воде смањује се ризик од добијања камена у бубрегу. Заправо, вода „испира“ организам и спречава стварање камена. Истовремено, доноси потребне минерале и олигоелементе неопходне за нормално функционисање организма. Од количине минерала у води зависи којом брзином ће вода да се транспортује из црева у крв. Зато није добро да количина минерала буде ни прениска, а ни превисока. Ако количина минерала није уравнотежена, бубрези много више раде и замарају се.

На који начин одабрати квалитетну воду?

  • Пажњу треба обратити на минералне воде јер оне садрже минералне соли. То су подземне воде, које у односу на количину минерала које садрже могу бити врло слабо минералне, слабоминералне, минералне и минералне воде богате минералним солима. Обична вода налази се у групи слабоминералних. Негазирана минерална вода у себи не садржи угљен-диоксид, док је газирана минерална вода са овим гасом. Зависно од количине гаса коју поседују, могу бити природно газиране минералне воде, газиране минералне воде појачане угљен-диоксидом са извора и газиране минералне воде са додатком гаса.
Које воде се препоручују за одређена здравствена стања?
  • Слабоминералне воде, на пример, имају низак садржај минералних материја, те као такве брзо пролазе кроз организам, због чега су веома погодне за труднице, дојиље, бебе и одојчад. Због најповољнијег минералног састава сматрају се универзалним, јер се препоручују свим узрастима, а здраве особе могу да их пију у неограниченим количинама. Сматра се да ове воде имају идеалан баланс минерала који је физиолошки најблаготворнији за организам. С друге стране, минералне воде се посебно препоручују спортистима и врло активним особама.

На шта треба обратити пажњу код одабира флаширане воде?

  • Прво треба да се прочита какав је хемијски састав воде, како је обрађена, одакле је дошла, а на крају и да се проба њен укус. То је зато што на тржишту постоји велики број произвођача са различитим водама по амбалажи, дизајну, цени, укусу, као и по саставу. Да би сте сазнали какву воду уносите у организам, почните да читате етикете. Ово је важно, јер квалитет вода у приличној мери зависи од окружења. Неке воде потичу из дубина које су потпуно заштићене од загађења. Важно је утврдити и да ли је конкретна вода правилно обрађена и технички исправна, да не садржи пестициде и друге отровне и штетне материје. Оно што је људима од воде потребно је сигурност, благотворни утицај на здравље и укус.
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Будите свој доктор- Пијте воду и живећете дуже !

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *