ИН4С

ИН4С портал

Будалаштине у медијској орбити

1 min read

Фото: Журнал.ме

Пише: Ранко Рајковић

Такмичимо се у свему и свачему. У будалаштинама понајвише. Не заостајемо ни у злоби, ни у освети, ни у исмијавању неистомишљеника, ни у удварању властима али ни у ружењу власти када се промијени. Ипак свијету смо најпознатији по такмичењу у излежавању. За минулу 2022. годину по једанаести пут смо добили побједника у излежавању. Нажалост није оборен стари рекорд од 117 сати лежања. На почетку 2023. године се увелико такмичимо у омаловажавању владиних пројеката. Прошле године смо се спрдали са платама и пројектом „Европа сад“. Ове године се спрдамо са црногорским сателитом. Крајем јануара ушли смо у финале сателит спрдње. Излежавање нам је било егзактно и бројно одређено. Мјерили смо га у сатима и минутима. За исмијавање владиних пројеката још нијесмо успоставили мјерну јединицу. Ваљало би је измислити. Док се не догоди нешто на том плану послужимо се изреком „Стари виц, нова будала“. Овај израз се користи за оне који испричају нешто „смијешно“ што је уствари већ свима познато. Њихову причу не поткрепљује смијех слушалаца због чега испадају будале.

Вијест да ће бити лансиран црногорски сателит пробудила је такмичарски дух код црногорских новинара, водитеља, аналитичара, политичара …Убрзано су почели смишљати и објављивати вицеве на тему сателита. Промовисали су их у колумнама, новинским извјештајима, партијским саопштењима, на фејзбуку. На десетине јавних личности, аналитичара, политичара се утркивало да „духовитостима“ и штосевима из своје, домаће радиности, што упечатљивије исмију најаву лансирања првог црногорског сателита. Власт хоће да нас излуди сателитом понављали су политички паметњаковићи.

И они који ама баш ништа не знају о сателитима, а таквих је било понајвише, фокусирали су се на причу о сателиту као на највећу могућу овогодишњу глупост. Одреда су пожурили да се о вјештачком уређају који кружи у орбити око Земље хуморно изразе. Утркивали су се ко ће се више и убитачније зајебавати на рачун нелансираног црногорског сателита. Старој и славној Црногорској пословици „Лежање је опуч при сјеђењу“ најављена је конкуренција у виду нове умотворине коју бих формулисао као „Пут у свемир је милина при останку у Црној Гори са промијењеном влашћу“ У дубини свог интелекта и привржености властодржачкој инерцији врли аналитичари се нијесу руководили знањем већ интуицијом. Нешто изнутра им је говорило да су сателит подесни за медијску спрдњу са новом влашћу.

Хајде да нашим “хумористима” отворимо очи и независно од симпатија и антипатија према властима предочимо пар информација о сателитума.

У Земљиној орбити тренутно кружи близу 7000 сателита. Међу њима има оних који су одрадили своје и претворили се у свемирски отпад. Међутим и за њих постоји каква таква нада да се могу оживјети.

У условима великог рата какав се готово годину дана води у Украјини расту потребе за сателитима. Сјетите се Илона Маска и рачуна који је испоставио влади САД-а за услуге које је његова сателитска мрежа пружала Украјинској војсци. Иначе „Space X“, компаније Илона Маска, се припрема да у орбиту лансира читаву флоту сателита, чак и преко хиљаду. Компанија Space X већ има око 2.000 сателита у оквиру пројекта Старлинк којим се омогућава прииступ интернету широм планете. И компанија Амазон се припрема за лансирање преко 3000 сателита у ниску земљину орбиту. Дакле и валде земаља и моћне компаније лансирају сателите у свемир. Сателити круже у различитим орбитама око Земље на висинама између 180 до 2000 километра. Технологија је учинила да се величина сателита смањи. Данашњи сателити су величине обичног путничког кофера или још мањи, чак колико женски несесери.

То су такозвани микросателити и једна лансирна ракета може понијети у свемир до стотину сателита. По чему један од тих свемирских куфера не би могао бити Црногорски, Новосадски, Словеначки, Мек Доналдсов, Кока-Колин сателит. Ту могућност морају имати у виду новинари, колумнисти, политичари, портпароли који се такмиче у експресном лансирању својих незнања и технолошких неукости у ниске медијске орбите зарад јаловог хумора.

И вјештице су некада попут сателита данас слуђивале неуке и острашћене људе. Не треба јавним дјелатницима замјерити што нијесу свјесни у ком вијеку живе. Не треба их критиковати због незнања колико због лењости и излежавања. Данас је кудикамо лакше провјерити научне информације него што је то било могуће прије пар стотина година када је рецимо Енглеско краљевско научно друштво прогласило за лаж године “снијег на Килиманџару”. Најумније Енглеске главе исмијавале су извјештај истраживача о снијегу на Килиманџару. Попут данашњих Црногораца ондашњи Енглези су рекли “Чуш снијег у Африци”. Није им било познато опадање температуре са висином као што ни нашим медијским “интелектуалцима” нијесу познате намјене сателита и широке потребе за сателитским технологијама иако сваки од њих у џепу има свој лични мобилни телефон с којим може да се слика.

Извор: Журнал.ме

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *





Изаберите једну или више листи:

Ову пријаву је могуће отказати било кад!

<