ИН4С

ИН4С портал

Број запослених константно се смањује: За седам мјесеци БЕЗ ПОСЛА у Црној Гори остало 7.628 особа

1 min read
Подаци Монстата показују да је у здравству и социјалној дјелатности број извршилаца у августу био мањи за 665, односно биљежи се пад са 12.637 радника у јануару, на 11.972 у осмом мјесецу 2020. године.

илустрација

За нешто више од седам мјесеци без посла у Црној Гори остало је 7.628 особа, саопштено је ЦдМ-у из Завода за запошљавање Црне Горе. На евиденцији незапослених Завода за запошљавање Црне Горе, до 2.октобра налазило се 43.902 незапослених грађана, од чега је 25.884 жена или 58,96 одсто.

“На дан увођења мјера за сузбијање епидемије новог корона вируса КОВИД-19 (15. март) на евиденцији Завода је било регистровано 35.466 незапослених лица (жена је било 20.541 или 57,91 одсто), тако да је дошло до повећања незапослености за 8.436 лица или 23,79 одсто. У посматраном периоду (15.3.-26.10.) на евиденцију Завода пријавила су се 7.628 лица, којима је у том период престао радни однос”, казали су за ЦдМ из ЗЗЗЦГ.

Црногорско тржиште рада запамтиће 2020. као једну од тежих година, с обзиром на то да се број запослених константно смањује.

Када се упореде јануар и август примјетно је да је у свакој области дошло до смањења броја извршилаца највише у секторима трговине, грађевине, саобраћаја и пружања угоститељских услуга, писао је недавно Дан.

Најновији подаци Управе за статистику показују да је смањење броја запослених најизраженије у сектору трговине на велико и мало, као и поправци моторних возила и мотоцикала, гдје је број радника смањен за чак 4.197.

Иако корона није зауставила градилишта ни у оним моментима када је скоро све било затворено у Црној Гори, та област рада није поштеђена пада броја запослених, па је тако у том сектору број радника у августу био мањи у односу на јануар за чак 3.067.

У сектору пружања услуга смјештаја и исхране број запослених је смањен за 1.941, док је у фирмама које се баве информисањем и комуникацијама број извршилаца мањи за 375.

У области саобраћаја и складиштења број радника је са 12.027 у јануару пао на 10.887, колико их је било на крају августа, односно биљежи се смањење од 1.141 радника.

Сектор финансијске и осигуравајуће дјелатности биљежи смањење броја запослених са 4.119 у јануару на 3.919 у августу, односно смањење за 200 радника.

У области пословања са некретнинама број запослених није смањен за 212, сектору стручне, научне и техничке дјелатности 1.081, а у административним и помоћним услужним дјелатностима за 2.577.

Управа за статистику је констатовала да је у области државне управе и одбране, као и обавезног социјалног осигурања број радника смањен за 986, а у сектору образовања за 1.688.

Здравствени сектор је протеклих мјесеци, а и сада је, суочен са једним од највећих изазова у историји, али и поред тога биљежи се смањење броја запослених.

Подаци Монстата показују да је у здравству и социјалној дјелатности број извршилаца у августу био мањи за 665, односно биљежи се пад са 12.637 радника у јануару, на 11.972 у осмом мјесецу 2020. године.

Сектор умјетности, забаве и рекреације биљежи пад броја запослених за 526 извршилаца, а „остале услужне дјелатности” за 487.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “Број запослених константно се смањује: За седам мјесеци БЕЗ ПОСЛА у Црној Гори остало 7.628 особа

  1. U Beogradu se duplira veličina aerodroma, dograđuju se novi terminali, gradi još jedan kontrolni toranj, ali znatno veće visine.
    Grade se kule najmodernijeg tipa.
    Dva oblakodera će biti visine od oko 160 m,nekoliko od nebodera će biti visine od preko 100-130 metara.
    Grade se sistemi i fabrike za galvanizaciju.
    Grade se nova železnička i autobuska stanica.
    Pravi se postrojenje za preradu otpada. Pravi se fabrika – spalionica – energana na deponiji u Vinči. Grade se novi blokovi i rekonstruišu se neki stari delovi u sklopu kliničkog centra Srbije.
    Rade se nove saobraćajnice, stambeno – poslovni kompleksi.
    Neki ljudi kritikuju izgradnju šoping molova, jer ne vrše funkciju na duži period, a ne znaju da se takvi prostori koriste za univerzitete, bolnice, biblioteke, institucije, institute, habove, naučno-tehnološke parkove, akademije, parkove, akvarijum, centre umetnosti, znanja, biznisa, ugostiteljstva……..
    Gradi se kompleks grada Beograd na vodi…. Zemunske kapije, postrojenja privatnih preduzetnika………..
    To je deo investicija u vezi Beograda.
    U drugim delovima Srbije se još više radi i gradi. Grade se auto putevi i brže saobraćajnice-Moravski koridor,Fruškogorski koridor, Drinsko-savski koridor…..
    Grade se pruge, luke, aerodromi, postrojenja,fabrike, poslovno-stambeni kompleksi, institucije……….. Obnavljaju se istorijske celine, grade turistički rizorti, hoteli, sređuju nove banje, parkovi, marine, farme……..
    Zato se Srbija ne nalazi u sirotinjskom položaju danas u odnosu na sve druge strane u regionu.
    I posle Vučić diktator. Ko to za njega kaže ne zna ko je Čaušesku, a ko Angela Merkel,Vladimir Putin…
    Plus Srbija finansijski osnažava Republiku Srpsku, gradi nove bolnice, parkove, škole, vrtiće, crkve, fakultete, institucije…..

    Đukanović dok je na vlasti u Crnoj Gori Sunce neće da ogeje našu braću Srbe i srpske Crnogorce.
    Ne damo svetinje.

  2. Ima u Srbiji posla !.
    Dobro, ne cvetaju ni tamo zlatne ruze ali korak po korak napreduju brze nego ostale banana republike bivse Jugoslavije!.
    Za dobre radnike tamo uvek ima mesta !.

  3. Da li cinizam i bezobrastina moze da bude bas ovolika? Pa, nesrecna djeca otisla i u epicenyre COVID-a i duse i zivot po brodovima ostavljaju. Cuj, smanjila se stopa nezaposlenosti?!? Jel’ovo kao ono- free Corona country?

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *