ИН4С

ИН4С портал

Број тинејџера с прекомјерном тежином глобално нагло расте

1 min read

Готово пола милијарде тинејџера широм свијета имаће прекомјерну тјелесну тежину или ће бити гојазни до 2030. године, процјењују стручњаци, упозоравајући да је здравље адолесцената на „прекретници“.

У новом опсежном прегледу здравља и добробити адолесцената, стручњаци наводе да главни узроци лошег здравља међу младима више нијесу цигарете и алкохол, већ гојазност и проблеми с менталним здрављем.

Упозорено је да је ментално здравље адолесцената током посљедње три деценије доживјело „значајан пад“, додатно погоршан пандемијом Ковид 19.

Према њиховим процјенама, 464 милиона тинејџера широм свијета имаће прекомјерну тежину или ће бити гојазни до 2030. године – што је 143 милиона више него 2015.

Међутим, Ланцетова комисија за здравље и добробит адолесцената истакла је да се „када је ријеч о здравственим ризицима, употреба психоактивних супстанци (посебно дувана и алкохола) смањила у свим регионима“.

Стручњаци из комисије нагласили су потребу за хитним мјерама у рјешавању пријетњи здрављу и добробити младих. Наводе да напредак у здрављу тинејџера „озбиљно заостаје“ у поређењу с побољшањима постигнутим у области здравља и развоја дјеце млађег узраста. Додају и да тренутно финансирање „није пропорционално величини изазова“.

„Адолесценцију више не можемо игнорисати… вријеме је за акцију“, поручили су.

‘Дигитални свијет’ и утицај на здравље младих

Аутори извјештаја наводе да би прелазак на „дигиталнији свијет“ могао имати „дубок утицај на будуће здравље и добробит младих“.

Упозоравају, међутим, на „претјерано ограничавање“ приступа дигиталним садржајима, истичући да мора постојати равнотежа, јер онлајн свијет пружа тинејџерима нове могућности за друштвену интеракцију, образовање, запослење и промоцију здравља.

Стручњаци такође истичу да је ова генерација тинејџера прва која одраста у условима изражених климатских промјена.

„Данашњи адолесценти су прва генерација која ће цијели живот проживјети под све већим посљедицама климатских промјена“, наводи се у извјештају.

Супредсједавајућа Комисије, професорка Сара Берд са Универзитета Џорџ Вашингтон у САД-у, изјавила је да се „здравље и добробит адолесцената широм свијета налазе на прекретници, с промјењивим напретком током посљедње три деценије“.

„Док је употреба дувана и алкохола опала, а обухват средњошколским и високошколским образовањем порастао, прекомјерна тежина и гојазност повећале су се чак осам пута у неким афричким и азијским земљама током посљедње три деценије, а глобално расте и терет лошег менталног здравља међу адолесцентима“, навела је.

<

Додала је да су изазови с којима се суочавају тинејџери у опасности да се додатно погоршају усљед нових глобалних проблема, укључујући климатске промјене, свјетске сукобе и брзи прелазак ка дигиталном свијету.

Наглашено је да је улагање у здравље и добробит младих кључно за очување колективне будућности.

Аутори извјештаја закључују да ће „улагање у здравље адолесцената постајати све важније током 21. вијека“. „Како становништво стари, а стопе плодности опадају чак и у најсиромашнијим земљама, обезбјеђивање здравља и добробити адолесцената биће кључно за здравље и просперитет свих земаља“, поручују стручњаци, преноси РТЦГ.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *