ИН4С

ИН4С портал

Брјанск – град богате историје и један од петнаест најстаријих руских градова

1 min read
Брјанск (рус. Брянск) је град у Русији и административни центар Брјанске области удаљен 379 км југозападно од Москве.

Пише: Остоја Војиновић

Брјанск (рус. Брянск) је град у Русији и административни центар Брјанске области удаљен 379 км југозападно од Москве. Налази се на граници са земљама бившег Совјетског Савеза, Белорусије и Украјине и његово становништво веома је поносно на своје место боравка. И не без разлога, јер овај град има дугу и веома фасцинантну историју.Осим тога, град се често појављује у бајкама о Славију пљачкашу, споменику којем су локалне власти планирале да се подигну дуго времена.

До сада се научници расправљају о тачном времену изградње града. Уз помоћ информација до којих су археолози дошли током ископавања, установљено је да се Брјанск појавио око краја 10. века. На основу овога, условним датумом оснивања сматра се 985. година

Брјанск – један од најстаријих руских градова – основан је 985. године као словенско утврђено насеље на десној обали реке Десне.Првобитни назив града – „Дебрјанск“ – повезан је са „дивљином“ која окружује град – густим и непроходним шумама.Брјанск се први пут помиње у Ипатијевској хроници 1147. године:у њему се склонио Новгород-Северски кнез Свјатослав Олегович. У то време град је био део Черњиговске кнежевине.

Од 1252. године град добија статус главног града специфичне Брјанске кнежевине коју је 1246. основао черниговски принц Роман, који је овде преселио своју престоницу из Чернигова, опустошеног од Бату-кана. Под њим, Брјанск је постао политички, економски и духовни центар округа.

Године 1356. Кнежевину Брјанск је заузело Велико војводство Литваније, под чијом је влашћу Брјанск био скоро век и по. Тек 1500. године руске трупе су заузеле град. 1503. године, након завршетка рата између Ивана III и Литваније, северни део Кнежевине Брјанска коначно је ушао у састав Московске државе.

Од тог времена, Брјанск је постао важан град-тврђава на југозападним границама државе. Затим, у 16. веку, на месту некадашње Брјанске кнежевине, формиран је Брјански округ, којим су владали гувернери.

У 17. веку најзначајнији трговински путеви који су повезивали Малу Русију са Москвом протезали су се кроз места на којима се налазио Брјанск, што је довело до брзог развоја трговине.Велику улогу добио је годишњи сајам који се одржава на зидинама Свенског манастира, једног од највећих сајмова у Русији.Током руско-шведског рата, по наређењу Петра I, у граду је постављено бродоградилиште, где су изграђени бродови Брјанске флотиле за војне операције против Турака.Арсенал је постављен за производњу артиљеријских граната. Истовремено, град се развио, број становника се повећао.У петровско доба издато је више уредби које су имале за циљ подизање индустрије и трговине у граду.

Године 1778. Брјанск је постао окружни град Орилске губерније са својим грбом, означавајући његове заслуге у производњи оружја и одбрани државе.

Од 1870-их, Брјанск је укључен у индустријски развој. Године 1783, декретом Катарине II, почела је изградња Брјанског арсенала, а до пролећа 1785. изливени су први топови. Сваки четврти топ, који је био у служби руске војске у Отаџбинском рату 1812. године, имао је печат Брјанског арсенала a Наполеон није успео да освоји Брјанск.

У граду су се развиле и конопска, дуванска, цигларска, дрвна и млинарска индустрија. Значајна је била трговина дрвном грађом, конопљом, конопљиним уљем, отпреманим у Москву, у луке Рига и Санкт Петербург. У то време у граду је живело више од 13 хиљада становника.

Изградњом пруге Орел-Витебск 1868. године, Брјанск је укључен у транспортну мрежу Русије. Године 1873. у селу Бежица је основана машинска фабрика за ваљање шина и гвожђа, која је убрзо постала највеће предузеће за производњу парних локомотива и вагона.

Након грађанског рата, град је накратко постао центар нове територијалне формације – Брјанске губерније (1921-1929), након чега је постао део Западне, а затим и Орилске области. Током совјетског периода, град је израстао у велики индустријски центар земље. 1931. године почела је са радом Брјанска државна окружна електрана, изграђена према плану ГОЕЛРО.

Од октобра 1941, град су окупирали нацистички војници.Немци су отприлике две године владали Брјанском. У околини града били су активни совјетски партизани.Он постаје пример храбрости и истрајности совјетског народа током Другог светског рата. У западном делу Русије, у Брјанску, где су се читаве партизанске армије налазиле у дубоким шумама, фашисти су деловали са посебном окрутношћу. Велики број становника региона и града уништени су и мучени у концентрационим логорима, сам град је лежао у рушевинама. 17. септембра 1943. године редовне јединице Црвене армије ослободиле су га од нацистичких окупатора. Овај дан се слави сваке године као дан града. У јулу 1944. године формирана је Брјанска област.

Борбе током Великог отаџбинског рата, окупација (октобар 1941 – септембар 1943) уништила је град. После рата почела је рестаурација са фабриком машиноградње (парне локомотиве), који је већ 1946. године произвео прву парну локомотиву.

Године 1944. Брјанск је постао регионални центар и посебним декретом совјетске владе уврштен је на листу петнаест најстаријих руских градова. Савремени Брјанск је велики индустријски и културни центар.

У совјетској епохи изграђене су електране и фабрика железничких вагона и локомотива.

Послератни Брјанск се морао обновити. Изграђени су стамбени објекти, болнице, школе, вртићи, палате културе, библиотеке, биоскопи. Град је постао највећи индустријски центар СССР-а. Овде су концентрисана углавном предузећа за обраду метала, машиноградњу, електричну, електронску, хемијску, дрвну и прехрамбену индустрију.

Данас, Брјанск, где се налази више од 1.200 индустријских предузећа, је индустријски центар земље, који производи дизел локомотиве, аутомобиле, опрему за путеве, укључујући асфалтне финишере, грејдере, пољопривредне машине, материјале за грађевинарство, текстил и прехрамбене производе.

Мало ко зна шта се догодило у граду и околним селима након катастрофе у Чернобилу. Власти су одавно информисале грађане да је радијациони облак прошао поред Брјанска и региона. Али овде догађаји који су се десили непосредно након инцидента не остављају никакву сумњу: сви људи који су у то време покушали да иду у правцу Калуге одведени су у хотеле, пажљиво и неколико пута су опрали аутомобиле и веома детаљно питани где иде грађанин и у које сврхе.

С обзиром на неповерење према локалном сату града, опремљеном дозиметром, није познато да ли је позадинско зрачење високо у неким селима у региону Брјанска. То је разлог константних препорука локалном становништву да сваке године уради рендгенски снимак штитне жлезде.

Данас у граду Брјанску живи 399 579 становника ( подаци са краја 2021.године). Овај показатељ је достигао максималну вредност до 1998. године – 463 хиљаде људи. Период раста је био од 1970. до 1989. године. У то време становништво Брјанска је порасло за 130 хиљада. Затим, до 2002. године, број људи је пао прилично брзо за 21.000. Након још једног пада, дошло је раздобље стабилности, које, међутим, није трајало дуго.

Које су знаменитости Брјанска које вреди видети?

Брјанск је као што је наведено један од најстаријих градова у Русији, основан 985. године. Налази се уз обале Десне на месту где се у њега уливају реке Снежет и Болва. Познат пре свега као Град војничке славе – центар партизанског отпора током Другог светског рата. У знак сећања на погинуле борце у граду су подигнути споменици, обелисци, стеле, спомен обележја и Вечна ватра. Међу многим другим знаменитостима Брјанска, налазе се храмови и манастири 17.-19. века, археолошка налазишта, градска позоришта и музеји, живописни паркови и историјски тргови.

Булевар Гагарин – „Брјански Арбат“ се налази у историјском делу града. Булевар, дугачак око 1 км, почиње на Славјанском тргу и протеже се ка центру – до Лењиновог трга и Толстојевог парка. Улица је скоро свуда пешачка, са изузетком малог ћорсокака. Обални део булевара је стрмо „Потемкиново степениште“ ширине 12 м, планински део је питомији.  Булевар Гагарин је популарно место за шетњу становника и гостију Брјанска. Овде можете видети бројне зграде предреволуционарне изградње, на пример, Вински дворац, Дом банака и индустрије, имање Пољански и друге. На самом крају булевара налази се црква Рођења Богородице. Пешачку улицу краси бројна стабла – кестени, храст, липа, јавор.

Хумка бесмртности у славујевом парку један је од најзначајнијих симбола Брјанска. Основан је 1967. године, поводом 50. годишњице Октобарске револуције, а свечано отварање одржано је у јесен 1976. године. У свечаном полагању и изградњи спомен-обележја учествовали су ратни ветерани, партизани, борци, рођаци палих бораца и други људи који су директно повезани са одбраном Брјанска и земље од немачких освајача.  Хумка бесмртности је споменик посвећен становницима Брјанска који су погинули на ратиштима током Другог светског рата. Споменик је насипно брдо висине 12 метара, на чијем врху се налази бетонски пилон висок 18 метара у виду тродимензионалне петокраке звезде. 4 велике гранитне степенице воде до врха брда, а затим 2 мање степенице воде до самог врха спомен обележја, одакле се са видиковца отвара дивна панорама.

Градски парк. А. К. Толстој је рекреативно подручје необичног формата у историјском делу Брјанска. Захваљујући богатој колекцији оригиналних дрвених скулптура, овај парк је постао не само музеј на отвореном, већ и једно од омиљених места за рекреацију становника и гостију града. Парк је основан 1936. године, а у години прославе 150. годишњице А. К. Толстоја добио је име по великом руском драмском писцу, родом из Брјанске области. Комплекс парка је површине 2,9 хектара, обухвата експозицију од 35 дрвених скулптура, као и сеновите уличице, фонтане, атракције и кафиће. Већина скулптура од дрвета настала је 1960-их и 70-их година на основу бајки. Архитектонска доминанта парковске целине је црква Рођења Богородице, која само делимично припада парку (окрећена је својом страном својом северном фасадом).

Покровска гора и споменик 1000-годишњици Брјанска.Покровска планина се сматра највишом тачком у Брјанску. Овај историјски део града био је насељен већ у 14. веку. На планини је до данас сачувана Покровска црква, најстарија зграда у Брјанску. Године 1980. на Покровској гори је постављено спомен-обележје, а 1985. свечано је отворено спомен обележје у част 1000-годишњице Брјанска.Споменик 1000. годишњице Брјанска укључује скулптуралну групу „Пересвет и Бајан“. На њој су приказана два јунака Куликовске битке: јунак Александар Пересвет на ратном коњу, неустрашиви ратник-монах, родом из Брјанске области, и Бајан, легендарни руски приповедач који је својом уметношћу подигао борбени дух руским војницима пре битака. Поред скулптуралне композиције, спомен-комплекс укључује 20-метарску снежно белу стелу – троделну кулу овенчану бронзаном фигуром жене која персонификује слику домовине.

Покровска црква се налази у историјском делу Брјанска – на Покровском брду.Њене јарко плаве куполе су јасно видљиве издалека.Храм је подигнут крајем 17. века на месту старе цркве брвнаре. Као резултат накнадних реконструкција, изгубљена је главна купола структуре и звоник.Према историчарима, Покровска црква је најстарији верски објекат у Брјанску. Верује се да је управо он био први храм који је стајао у центру градског насеља. Црква је препозната као објекат културног наслеђа. По својој архитектури, зграда је јединствен пример безстубних храмова касног класицизма.Унутар цркве, на позадини кречених зидова, јарко се истичу дрвени иконостас и олтарске иконе. У храму се чувају иконе Богородице, као и иконе са моштима Николаја Чудотворца и других поштованих светаца.

Шеталиште крај реке Десне је популарно место за масовну рекреацију за становнике и госте Брјанска. У било које доба године овде је пријатно шетати, дивити се погледу на реку, разгледати обалне грађевине, споменике, занимљиве уметничке објекте и мале архитектонске форме. У топлој сезони посебну пажњу на шеталишту привлачи необична фонтана у центру Славјанског трга, која подсећа на велики маслачак. Гејзири су уграђени у плоче за поплочавање дуж обода фонтане. На шеталишту се налазе дечији и спортски терени, бициклистичке стазе. Алеје тргова су опремљене фењерима и пејзажним лампама. На обали реке се често могу видети љубитељи пецања. А са друге стране, одмах иза моста, отворен је коњички клуб Казачок, где се деци и одраслима нуди јахање коња.

Храм Преображења Господњњег или Спасо-Гробовска црква. Помињања Спасо-Гробовске цркве налазе се у древним хроникама. Прва дрвена црква подигнута је овде још у 13. веку, на месту сахрањивања Нектарија и Натанаила, двојице брјанских епископа.Ово објашњава назив храма – „црква на гробовима суверена“. Садашња зграда подигнута је 1904. године на месту дрвене зграде. Елегантна црква Спасо-Грабовски од црвене цигле је архитектонски споменик у неоруском стилу раног 20. века. Током година постојања црква је затворена, уништена, коришћена у друге сврхе. Тек 1992. године зграда је враћена православној цркви.Захваљујући великој реконструкцији, било је могуће потпуно обновити архитектонски изглед храма. Унутрашњост цркве је украшена новим иконостасом од мермера.

Петропавловски манастир – Манастир, који је стајао на брду изнад стрме литице у близини поплавне равнице Десне, основао је 1275. године племенити кнез Олег од Брјанска. Године 1702. на месту старе цркве брвнаре манастира подигнута је саборна црква са два брода – у част Уласка Пресвете Богородице у цркву и у име апостола Петра и Павла. Од тада је манастир почео да се зове Петропавловски и он је најстарији православни манастир у Брјанској области. Прелепа камена Ваведенска црква је једини сачувани споменик древног манастира. Архитектура је типична за московске цркве 17. века – грађевину без стубова са карактеристичном декорацијом фасада, спољним малтерисањем зидова и четвороводним звоником. Међу главним светињама манастира су икона Светог Олега Брјанског са честицама његових моштију и икона Казанске Богородице.

Саборна црква Свете Тројице (Саборна црква у име Свете Животворне Тројице) сматра се највећим храмом у целој Брјанској области. Површина горњег слоја конструкције је 882 м², а доњег 1000 м². Изградња храма у неоруском стилу трајала је од 2006. до 2012. године.Величанствена снежно бела двослојна зграда са златним куполама може се видети издалека.Унутар Саборне цркве Тројице пажњу привлаче позлаћени резбарени иконостас и луксузни лустери. Поред цркве, у комплексу храма се налази и звоник висок 80 метара, који носи име мученика Александра Пересвета. Комплекс је ограђен шареном оградом. Са почетком сумрака црквене зграде и звоници су спектакуларно осветљени.

Горно-Николски епархијски мушки манастир – Саборна црква у име Светог Николаја Чудотворца у Горно-Николском манастиру подигнута је 1751. године на месту цркве брвнаре, која се у древним хроникама помиње од 1310. године. Зграда храма предата је верницима тек крајем 1999. године, а 2002. године православна парохија храма је претворена у Горно-Николски манастир.Након тога су започели обимни поправни и рестаураторски радови на обнови и ажурирању спољашњости и унутрашњости храма.Горно-Николски храм манастира је један од најбољих архитектонских споменика Брјанска у барокном стилу. Подигнут је на брду у историјском делу града наспрам Покровске горе. Од изградње средином 18. века изглед храма није се много променио, чак је и стара камена ограда преживела. Вишеслојни звоник касније изграђен у стилу класицизма је преко трпезарије везан за четвороугао цркве.

Драмско позориште названо по А. К. Толстоју – Брјанско драмско позориште. А. К. Толстој је један од најстаријих у региону. Датум његовог оснивања је 7. новембар 1926. године. Репертоар младог позоришта био је усмерен на дела совјетских драмских писаца, европских и руских класика. Током ратних година, зграду позоришта су дигли у ваздух нацисти, али је обновљено позориште поново почело са радом 1949. године.Брјанско драмско позориште налази се у величанственој неокласичној згради – архитектонском споменику.На репертоару позоришта су представе различитих жанрова по делима руских и страних аутора, као и представе и мјузикли за децу. Посебно место на репертоару заузимају представе по делима А. К. Толстоја, чије име позориште носи.

Завичајни музеј – Од малог покрајинског музеја са колекцијом од 2000 експоната, који је отворен 1921. године, прерастао је у главни музеј Брјанске области.Током Другог светског рата његова средства су уништена.Завичајни музеј, оживљен од нуле, отворен је 1949. године. Године 1984. установа се сели у садашњу прелепу стаклену и бетонску зграду.Музеј има обимну збирку и обухвата 13 регионалних филијала, као и низ тематских музеја. Одељак за археологију представља јединствене античке артефакте бронзаног и гвозденог доба, мезолита и палеолита, пронађене у близини Брјанска.Велика збирка експоната посвећена је природи Брјанске области – њеној богатој флори и фауни. Бројне изложбе говоре о историји Брјанске области – од средњег века до данас. Посебни одељци посвећени су догађајима из Другог светског рата и историји локалних војних сукоба.

Музеј уметности – Регионални музеј уметности у Брјанску отворен је 1. августа 1968. године. Његова колекција почела је да се формира на основу збирке од 810 експоната – сликарских, графичких, иконописних, вајарских, уметничких и занатских дела, које је поклонио Регионални завичајни музеј.Данас фондови музеја садрже више од 10.000 експоната, укључујући многа ремек-дела ликовне и декоративне уметности. У колекцији „Руско сликарство 19-20 века.“ Налази се око 2000 слика руских и совјетских сликара, укључујући радове Саврасова, Поленова, Шишкина, Серова. Представљене су и друге рубрике: иконе 18-19 века, богата колекција графике, дела руских и совјетских вајара, уметничко стакло и керамика, уметнички занати – ткање и вез, играчке од глине, ливење бакра итд.

Трг Карла Маркса  – Ово је један од најстаријих тргова у Брјанску. Налази се на брду у историјском делу града – на раскрсници улице Карла Маркса и булевара Гагарина. Трг се појавио у Брјанску према плану развоја града који је одобрила Катарина ИИ 1780. године. Обликован је као квадрат са страницама од 160 м. Данашњи изглед трга формиран је од краја 19. до средине 20. века. Међутим, упркос разноликости стилова, цела зграда трга чини складну архитектонску целину троспратних зграда, које су архитектонски споменици. Међу њима, регионална библиотека названа по Тјучеву, главна пошта, зграде регионалне Думе и администрације, хотел Чернихив, итд. У центру историјског трга налази се Округли трг, где се главна градска новогодишња јелка, инсталира се годишње.

Брјански циркус се налази на авенији Лењина у округлој обновљеној згради изграђеној 1974. године. Ово је најпространија просторија за забаву у граду – сала циркуса може да прими 1940 људи. Прва циркуска представа одржана је у априлу 1975. године.Око 500.000 гледалаца посети циркус у Брјанску сваке године, а његов плакат се ажурира, по правилу, једном у 2-3 месеца. Познате циркуске династије и трупе често долазе овде на турнеју.Поред традиционалних циркуских представа, Брјански државни циркус организује догађаје других формата – изложбе, сајмове, фестивале борилачких вештина, концерте естрадних звезда и музичких група.

Брјанска филхармонија (или Концертна дворана Дружба) је једна од водећих културних институција у региону. Зграда се налази на Славјанском тргу – у најживописнијем делу града, на насипу Десне. Историја групе почела је 1944. године организацијом Брјанског концертног и естрадног бироа. Данас на бази Брјанске филхармоније успешно раде различити професионални креативни тимови и извођачи. На сцени Брјанске регионалне филхармоније редовно се одржавају концерти класичне и поп музике, годишњи хорски фестивали и други креативни догађаји. Поред тога, Брјанска филхармонија блиско сарађује са креативним тимовима и концертним агенцијама у Русији, а такође учествује у свим културним догађајима различитих нивоа – од регионалних до међурепубличких.

Чашин Курган – Ово археолошко налазиште налази се у централном делу града. Из древних хроника произилази да је на овом месту где се Болва улива у Десну 985. године основано прво насеље, из којег је потом израстао Брјанск.Истраживање хумке почело је 1894. године. Локални археолошки налази датирају из краја 11. века. Облик хумка подсећа на зделу – то је приметно из птичје перспективе, па отуда и његово име. Чашин Курган није само историјски споменик, већ и прелепо место за шетњу и опуштање. Овде се могу видети сачувани остаци опкопа и земљаних бедема, чија ширина у подножју достиже 18 м, а висина 8 м. Дрвене зграде древне руске тврђаве су уништене и спаљене током татарско-монголске инвазије 1238. године. У близини се налази капела, а на скретању за хумку можете видети стелу у знак сећања на војнике Брјанске области који су погинули на ратиштима током Другог светског рата.

Меморијални комплекс „Партизанска Пољана“  се налази на живописном месту – на обали реке Снежет, око 12 км источно од града. Управо на овом месту у јесен 1941. године окупили су се Брјански партизански одреди и започео је њихов херојски војни пут. Свечано отварање спомен обележја одржано је 1969. године. У будућности, комплекс је допуњен новим скулптурама и споменицима.Спомен-комплекс обухвата низ објеката: Вечна ватра, Централни обелиск – спомен пилон висок 20 м, Зид сећања са именима 8.306 погинулих партизана, два комеморативна мермерна обелиска, скулптура „Партизани у заседи“, Алеја сећања, кугласта стела-карта партизанског покрета, реконструисане земунице и терпентинска радионица, Музеј историје партизанског покрета, изложба војне опреме.

Резерват „Брјанска шума“ налази се између река Десна и Неруса, на територији два регионална округа – Трубчески и Суземски. Основан је 1987. године, а 2001. године од комисије Унеска добио је статус резервата биосфере. Многе врсте животиња и биљака су под савезном и регионалном заштитом, а више од 30 врста је уврштено у Црвену књигу. Улаз на територију резервата је бесплатан.Упркос релативно малој површини – нешто више од 120 км² – „Брјанска шума“ покрива 3 географске зоне одједном: тајгу, шумско-степске и широколисне шуме. Ово објашњава невероватну разноликост локалне флоре и фауне – више од 1300 биљних врста и око 880 животињских врста.

Брјански регион се налази на граници три државе: Русије, Белорусије и Украјине. Град је одувек био у центру историјских догађаја руске државе.На овим местима су познате густе Брјанске шуме, које се углавном састоје од листопадних врста дрвећа које се углавном састоје од храста, липе и јасена. Шума је понос Брјанска.

Смештен на раскрсници стратешких праваца од истока до запада и 379 километара од Москве, Брјанск, где постоји велики железнички чвор, игра кључну улогу у животу западних региона. Кроз њега пролазе путеви за Москву и Смоленск, Ориол и Вјазму, Украјину и Белорусију . Покренут је дневни воз за брзу вожњу до Москве, који  омогућава да стигнете до главног града за неколико сати. У граду постоје 3 железничке станице.На 14 километара од Брианска налази се међународни аеродром.

Данас је Брјанск велики модерни културни центар са позориштима, палатама културе, циркусом, биоскопима, 9 музеја, концертним дворанама. Сваки трећи становник студира, па се Брјанск може назвати градом студената. Има 64 средње школе,  3 гимназије, 5 универзитета, 14 огранака највећих универзитета у земљи и око стотину предшколских образовних установа.

25.марта 2010. Брјанск је добио титулу „Град војне славе“.

Брјанск се простире на две обале прилично велике реке – Десне. Лева обала је питома низија, десна су брда и јаруге. Кроз град протичу и две мање реке – Снежет и Болва. Град је познат по својим густим шумама, где можете срести хиљаде врста биљака и животиња.Укупно око Брјанска има више од 10 хиљада км² шума. Овде су присутне скоро све врсте дрвећа. Међу њима су широколисни, мешовити, четинари. Последњих је скоро половина – 42%. Такође су честа стабла брезе, јавора и јасена.

Многе индустријске гране су широко развијене у Брјанску. Најобимније су обрада метала и машинство.Дом је хемијске производње, као и индустрије за обраду дрвета, електронике, текстила, електричне и прехрамбене индустрије. Укупно – више од 1200 фабрика.

У граду постоји око 200 образовних установа, укључујући 76 школа. Стручно образовање се може стећи на пет универзитета. Поред тога, у Брјанску постоје филијале још 18 руских високошколских установа. Додатни развој се може добити у 10 креативних центара. Овде такође функционише 168 библиотека.

Реком Десном плове туристички чамци. Са воде се можете дивити невероватном погледу на град.Они који траже узбуђење могу да скачу падобраном или резервишу вожњу балоном на врући ваздух изнад града. Риболов је такође популаран у Брјанску.

Град је главно саобраћајно чвориште. Кроз њега пролази неколико важних аутопутева: од Москве до Кијева, од Орела до Кобрина итд. Превоз путника по граду се обавља тролејбусима, аутобусима и такси возилима који саобраћају до касно у ноћ.

Брјанск је место са богатом историјом која је оставила трага на изглед овог града.Када би Брјанск стајао поред мора, могао би се назвати руским Рио де Жанеиром. Али без мора, слика је мало другачија, па је исправније рећи да је Брјанск део Белорусије на територији Русије.

Приликом писања текста као извори послужили:

https://tripplanet.ru/dostoprimechatelnosti-brjanska/

https://sr.puntomarinero.com/where-is-bryansk-how-far/

https://bga32.ru/gorod/istoricheskaya-spravka/

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С

Прочитајте ЈОШ:

Русија исмејала Зеленског због покушаја састанка са Путином: Жели да уђе у прву лигу којој не припада

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *