ИН4С

ИН4С портал

Британци, поред политичких, производе и лажна „научна“ истраживања

1 min read
Стотине оптужби за "лажна истраживања" откривено је у истрази на неким од најбољих универзитета у Великој Британији, између 2011. и 2016. године, преноси РТ (Russia Today).

Стотине оптужби за „лажна истраживања“ откривено је у истрази на неким од најбољих универзитета у Великој Британији, између 2011. и 2016. године, преноси РТ (Russia Today).

Према подацима које су објавиле 23 од 24 британска универзитета која припадају Расел групи, и уз помоћ Слободе информисања (ФОИ) а које је затражио Би-Би-Си, обим лажних истраживања је много већи од званичних статистичких података представљених од стране Истраживачког савета Велике Британије.

Бројке показују најмање 300 оптужби, укључујући плагијате и измишљања.

Званични подаци, међутим, указују да је око 30 случајева пријављено између 2012. и 2015. године.

Као одговор, Кућа научног и технолошког комитета је покренула истрагу како би се јавност уверила да је њихов систем праћења „робустан.“

Председник Одбора Стивен Меткалф је нагласио колико је важно да се људи убиједе да се јавна средства инвестирају у прецизна и поуздана истраживања.

„Када се открије да је истраживање било лажно то касније има велики утицај на јавност и доводи до неповерења,“ казао је он за Би-Би-Си, и додао:

„Оно што ми желимо да урадимо је да испитамо како ‘робусни’ механизми могу да безбеде да истраживање  буде етичко и тачно.“

Према новим подацима, око трећина навода за плагијат, фабриковање, пиратерију и неетичко понашање су потврђена а више од 30 радова је повучено, наводи РТ.

Иако је Меткалф рекао да наводи Би-Би-Си-ја морају бити уравнотежени према укупном броју научних радова, додао је и да је транспарентност од суштинског значаја како би се изградило поверење.

naucnici-nauka-mozak-hakovanje-

„Ми треба да имамо тачне бројке које су доступне тако да сви можемо имати поверења да се истраживање правилно спроводи, а када то случај, тада  постоји систем који то испитује,“ рекао је он.

Сматра се да непрецизност и аљкавост у академским радовима настаје због истраживача који ужурбано пролазе кроз копије радова како би добили нове донације да наставе са њима.

Портпарол Русел групе, је са друге стране казао да оно што је протребно је „интегритет“.

„Наши универзитети узимају интегритет истраживања веома озбиљно и раде непрекидно како би помогли особљу и студентима да одрже високе стандарде истраживања,“ казао је он, наводи Би-Би-Си и додао:

„Велика Британија има свјетску репутацију када је у питању квалитет нашег научног истраживања. То није само због тога што су наши чланови строги по питању интегритета када је у питању истраживање.“

Намерна превара приликом истраживања ретко се дешава, али када се то догоди долази са озбиљним ризицима, као што су подривање јавног здравља или губитак поверења у очима јавности која га финансира.

Постоје позиви за регулаторно тело Велике Британије да надгледа истраживања која се финансирају из јавних фондова. Иако је Меткалф рекао да идеја може да се размотри, он тврди да тренутно за то „нема воље у широј заједници“.

У споразуму који су универзитети Велике Британије потписали 2012. године а којим се гарантује транспарентност у извештавању високошколске институције још увек нису у обавези да објаве податке о наводима преваре у истраживањима.

bujanovac-zaposljavanje-dorde-lazic-doktor-nauka-1328585176-78586

Према ревизији, заменика ректора групе универзитета у Великој Британији, само је 35 од 131 универизитета објавило податке лошег понашања истраживачког рада у јавност.

Суоснивач групе „Retraction Watch“  др Иван Орански, подржао је наводе Би-Би-Сија и рекао да број случајева неетичског истраживачког понашања који су пријављени, заостаје за реалним обимом тог проблема.

„Ми немамо добру слику о томе колико неетичког понашања у истраживању постоји, али је постало сасвим јасно да универзитети и агенције за финансирање и надзорна тела не извештавају ни разуман дио броја предмета који су видели,“ рекао је Орански за Би-Би-Си, а преноси РТ.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “Британци, поред политичких, производе и лажна „научна“ истраживања

  1. “ Ćalasast „, po Rječniku izdatom u Sarajevu, označava nekog ćalasastog, “ lijepog, intiligentnog i simpatičnog momka, koji se sviđao ljudima „!
    Poslijen se takav neki okitio ovim prezimenom, u Pivi, dabome!
    Neki takav predak, i ovoj tranji, đede!
    Pa ovaj današnji ne mari, nego se bruka!
    … Pređe bruka, svoje prezime, jednako!

  2. Е ти се нађе да неком спочитаваш за подвале. Стиди се онога на шта сиједаш, пошто си образ бачио ко вишак и терет.

  3. KOD NJIH JE NA SPECIJALIZACIJI BIO I VAŠ SPECIJALNI ISTORIČAR KVAZI ISTORIJE ČEDOMIR ANTIĆ ,možda će učenik prevazići učitelja u podvalama!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *