„Братоубилачки и грађански рат у Црној Гори 1941. године“ (14)!
1 min read
Фото: Миљан Станишић
Пише: Миљан Станишић
Навели смо да је КПЈ до фанатизма задајала своје чланове, кандидате за чланство у КПЈ и скојевце да у извршавању партијских задатака и наредби не смије бити колебања и болећивости.
То се односило и на ликвидације оних који су компартијски органи и њихови руководиоци означили политичким противницима. За неизвршавање наведених задатака сљедовале су и најтеже казне, међу којима и стријељања, оптужујући такве као опортунисте који штете Партији, колебљивце, као и издајнике и сл. етикетације из агитпроп арсенала. Навешћемо, поред осталих, и то шта су комунистички руководиоци изложили Благоју Јововићу по пријему у СКОЈ, а то се односи да у ликвидацијама „народних непријатеља“ не смије бити сентименталности, макар он био и његов најближи сродник. Јововић о томе свједочи: „Ако ми теби кажемо да убијеш неког народног непријатеља и ти то кажеш попу Љубу, он ће ти казати да је то гријех и да то не смијеш да урадиш, а то је деморалисање и тебе и наших бораца!Исто тако, ако кажеш мајци, мајка ће ти рећи: немој мој сине, има и он мајку која ће за њим да плаче, као што бих ја плакала да тебе неко убије. Благоје, немој сине убит неког ко је Србин и српскога рода…“. Поред наредбе Благоју Јововићу да по пријему у СКОЈ смијени рођака мајора Петка и да он као наредник преузме команду, њему је највише „прелило чашу“ то што су му комунистички руководиоци наредили да убије пуковника Баја Станишића, након чега је он напустио комунистичко-партизанске снаге и прикључио се националној (четничкој) организацији пук. Станишића (о сличним примјерима детаљније ћу писати у књизи „Братоубилачки и грађански рат у Црној гори 1942. године“, као што је стријељање Тадије Тадића и др. који су одбили да ликвидирају стрица Спасоја и др. случајеви).
ПК КПЈ за Црну Гору и Боку је издао још 26. октобра 1941. године саопштење у којем истиче комунизирање партизанских јединица, чиме се обезбјеђује „нормалан, правилан и успјешан рад Партије на свим нивоима“, при чему неће дозволити колебљивост кадрова КП у борби против „народних непријатеља“: „Недовољна активност појединих партијских организација у борби против непријатељских слугу, шпијуна и пете колоне показује велику слабост тих организација. Неодлучност, колебљивост и лабавост у борби против непријатеља народа данас значи издају Народноослободилачке борбе и Партије“. У саопштењу ПК КПЈ истиче се да ће бити ликвидиран свако онај који у ма којој форми не буде слиједио „курс Партије“, или о томе изрази и најмању сумњу. ПК КПЈ је у складу са програмским циљевима револуције настојао да кључну улогу у партизанским једницама морају да имају комунисти и да у томе неће бити компромиса: „Партијске организације у периоду оружаног устанка треба прилагодити, формирајући по јединицама (четама и батаљонима) партијске групе, односно ћелије, а касније руководства (четне и батаљонске комитете). Истовремено треба формирати и СКОЈ у тим јединицама…“.
КПЈ није праштала било какве другачије ставове, сугестије и сл. а које су одударале од курса КП, макар оне биле и корисне и најдобронамјерне. Тако су тројица истакнутих чланова КП (Милован Анђелић, Слободан Марушић и Алекса Павићевић) због таквих ставова ликвидирани од својих „партијских другова“, који, да би то оправдали, о њима су изнијели бешчасне квалификације. Милована Анђелића (из Поља код Мојковца), учитеља, народног посланика са комунистичке листе, ПК КПЈ је означио као „великог апостола комунизма, али само на ријечима, а на дјелу народног издајице“.
Поред осталог, замјерили су му што је сматрао да не треба ићи „грлом у јагоде“ и улудо трошити људске животе, док се не створе услови и у договору са Савезницима подигне се општи устанак. Анђелић је својим ауторитетом и одлучношћу успио да издејствује да се један број устаника (заробљеника) пусти из затвора, што су му његови партијски „другови“ жестоко замјерили. Милован Анђелић је убијен у Мојковцу након прославе Дана октобарске револуције, на којој је и сам говорио, испоставило се посљедњи пут: „Другови, ви сте увели народ у крв и страдање прије времена. Ваш рад је само лудачка игра, која ће нанијети штету нашој комунистичкој идеји. Ја остајем комуниста, али нећу да будем са вама, нећу да се хватам у коло убица мога народа. ‘ Живио друг Стаљин’! ‘Живјела КП’ „. Ликвидиран је мучки када је након говоре прелазио мост на Тари, и то од стране партијских „другова“.
И за Слободана Марушића (из Дабовића, Бјелопавлићи), правника и предратног посланика, од ПК КПЈ изречене су сличне квалификације. Његов отац др Милован Марушић је као народни посланик достојно представљао бјелопавлићке клубаше. О Слободану Марушићу детаљно је писао Бошко Радоњић, предратни комуниста, а у рату комунистичко-партизански руководилац. Он наводи да је Марушић био интелектуалац и моралан човјек, прави колос од човјека, атлетски развијен и био је изузетно популаран у народу, па су о њему и пјесме пјеване, као: „Слободане дични сине, ти си вођа омладине!“. Даље Радоњић о Марушићу пише: „Дизањем устанка у Црној Гори, 13. јула 1941, он се нашао у нашем крају и активно у њему учествовао. Истакао се својом личном храброшћу и оштрином у борби против окупатора. Због тога је од стране италијанског окупаторског суда осуђен на смрт у одсуству. Након неуспјелог устанка живио је на терену вражегрмске општине и припадао партизанској теренској чети, као борац без функције. Партијска организација је према њему од почетка имала резервисан став“.
Gde se noze kupiti knjiga.
Vjera, hvala
Vam za podatak o Slobodanovoj vjerenici, jer to nijesam znao. U mojoj knjizi sam detaljnije pisao o njemu i njegovom ocu dr
Milovanu (koji je bio ozenjen kcerkom proslavljenog komandira Radoja Kontica, Marom, o kojoj se pjesma pjevala kako je branila oruzjem cast svoje porodice, kada su napali na njihovu kucu u poznatoj bombaskoj aferi). O toj casnoj porodici mogla bi se napisati knjiga. Posto mi se mnogi javljaju gdje mogu da kupe moju knjigu “Bratoubilacki i gradanski rat u Crnoj Gori 1941. godine” – distribuira se na kioscimaTabacco
S Pressa. Miljan
Stanisic
U Danilovgradu se decenijama poslije rata šaputalo o ubistvu Slobodana Marušića, isticana je njegova intelektualna i fizička ljepota. Govorilo se da su Marušić i njegova vjerenicaa Jelena Vojvodić bili najljepši par! Posle njegovog ubistva Jelena je faktički poludela!
Gdje kupiti njegovu knjigu?