ИН4С

ИН4С портал

Бошковић и Дакић – ударне партијске песнице Министарства одбране: Притисци, вријеђања и деградирање припадника Војске Црне Горе!

1 min read
Од Војске Црне Горе је у протекле четири године, за вријеме мандата Предрага Бошковића, стварана партијска филијала ДПС-а

Жарко Војиновић, Предраг Бошковић и Драгутин Дакић (Илустрација: ИН4С)

Министарство одбране (МО) под руководством Предрага Бошковића (ДПС) и Генералштаб на челу са бригадним генералом Драгутином Дакићем у протекле су четири године Војску Црне Горе на све начине покушали и у доброј мјери успјели, да претворе у својеврсну филијалу ДПС-а, на разне начине вршећи притисак на све које су препознали да не подржавају политику донедавно владајуће структуре у Црној Гори, казало је за „Вијести“ више извора из ВЦГ.

Саговорници „Вијести“ (име, чинови и мјесто службовања познати редакцији) испричали су нам неколико еклатантних примјера у којима су њихови надређени у Војсци, вршили незаконит притисак на њих и њихове колеге или су неовлашћено прикупљали заштићене личне податке не само професионалних припадника ВЦГ, већ и чланова њихове најуже породице. „Вијестима“ су они доставили и примјерак непопуњеног формулара за прикупљање „основних података за запослене“ ради „ажурирања у КАИС-у“ – интерној кадровској бази података којом располажу у МО и Генералштабу. У том формулару који је протеклих мјесеци дијељен на попуњавање свим професионалним припадницима ВЦГ, поред основних података, попут имена, презимена, мјеста и датума рођења, они су морали да упишу и податке о свом држављанству, националности, матерњем језику којим говоре, те вјероисповијести, као и податке о банкама преко којих обављају своје финансијске трансакције, са бројевима својих жиро-рачуна.

Прикупљани су и подаци о породичном стању припадника ВСЦГ, те стамбеним околностима у којима они живе. Поред ових за себе, припадници ВЦГ који су попуњавали ове формуларе, у њима су Министарству одбране и Генералштабу морали дати и заштићене личне податке чланова своје најуже породице, укључујући и информације о националности, држављанству, чак и њиховом здравственом стању.

„Подаци за КАИС су прикупљани и некада у ЈНА која је била оружана формација под строгом контролом једне партије – Савеза комуниста Југославије, али се чак ни тада нису од војника тражили и прикупљали подаци о нпр. вјероисповијести или подаци о другим особама које немају никакве везе са војском у којој они служе, попут ових које МО и генералштаб ВЦГ сада сакупљају о члановима наших породица“, казали су саговорници „Вијести“, инсистирајући на анонимности. Министарство одбране ни Генералштаб ВЦГ ни након десет дана нијесу одговорили на молбу „Вијести“ да прокоментаришу формулар „Основни подаци за запослене (ажурирање у КАИС-у)“ који смо им послали, нити су образложили због чега на овај начин прикупљају и информације које спадају у домен заштићених личних података запослених у ВЦГ, али и чланова њихових породица који нису припадници црногорског система одбране.

„Да ли, с обзиром на горе наведени документ и податке сакупљене у тим обрасцима, искључујете сваку могућност да су они злоупотребљавани у политичке сврхе, односно да они евентуално нису ‘цурили’ из ВЦГ према другим, неовлашћеним субјектима а који би на тај начин могли да их злоупотребљавају на штету припадника ВЦГ и чланова њихових најужих породица“, још је једно питање на које „Вијести“ из ресора који још води Предраг Бошковић, нису добиле одговор. А да је сумња у могућност ‘цурења’ ових података према политичким странкама реална, показује и нпр. ситуација у Морнарици ВЦГ, у којој је један од главних официра за безбједност коме су доступне ове, али и многе друге, на другачије начине прикупљене информације о припадницима тог вида војске, поручник бојног брода Дарко Живковић, рођени брат високог функционера и досадашњег посланика ДПС-а у Скупштини Црне Горе Данијела Живковића. Из МО то нису коментарисали, као што нису одговорили ни на молбу „Вијести“ да се изјасне у вези са неким контроверзним поступцима бившег, односно актуелног команданта Морнарице, а који се могу довести у везу са политичким притисцима на запослене у МВЦГ.

Анкетни лист Министарства одбране (Фото: Вијести)

Наиме, према тврдњама саговорника „Вијести“, бивши командант Морнарице, капетан бојног брода Веско Томановић, почетком године је, када су биле интензивне литије вјерника Митрополије црногорско-приморске и грађана који су се противили тек усвојеном контроверзном Закону о слободи вјероисповијести, вршио директан притисак на запослене у Морнарици да ни они ни чланови њихових породица не иду на литије.

Пред стројем посаде на једном од бродова Морнарице, Томановић се врло погрдно изјашњавао о грађанима који су ишли на литије називајући их лудацима, будалама и кретенима, а што је онда изреволтирало једног од подофицира чији су родитељи и остала родбина ишли на литије. Он је одговорио команданту да овај не може тако говорити и вријеђати људе који су његова породица, због чега је подофицир експресно кажњен и са дужности у Команди МВЦГ, привремено је пребачен на дужност у Војно-медицински центар у Подгорици. На челу ВМЦ-а је супруга специјалног државног тужиоца Саше Чађеновића, а од прије неколико мјесеци тамо, у дијелу Центра који се бави здравственим услугама за припаднике полиције, ради и супруга начелника Генералштаба, генерала Дакића.

Кажњени подифицир је током свог службовања у ВМЦ-у био на разне начине и од њих омаловажаван и понижаван“, испричао је саговорник „Вијести“ упућен у околности овог случаја. Кажњени подофицир по специјалности је санитетлија и један је од ријетких тако обучених припадника Морнарице који врши непосредно санитетско збрињавање и медицински надзор над припадницима тог дијела ВЦГ.

Његов рођени брат, такође санитетски подофицир са службом на школском броду „Јадран“ је током протеклих мјесеци трајања корона кризе, био од претпостављене команде, „послат на рад од куће“. Тиме су двојица од укупно тројице санитетлија у Морнарици, због наводне своје политичке неподобности, усред епидемије вируса корона, када би баш требало да буду појачано ангажовани и брину о здрављу осталих колега, измјештени из Морнарице. Из МО, нису „Вијестима“ одговорили ништа ни за овај случај нити коментарисали да ли је оваквим пиступањем Команде МВЦГ, нарушена борбена готовост тог вида ВЦГ у времену корона кризе јер су драстично умањили свој расположиви санитетски састав.

Оба „кажњеника“ су подофицири са дугогодишњим стажом без мрље у ВЦГ, а који су своје професионалне каријере започели још у некадашњој Војсци Југославије. Један од њих је у више наврата обављао санитетско обезбјеђење чак и припадника Морнарице САД током боравка и вјежби њихових ронилачких тимова са рониоцима МВЦГ у Црној Гори, а за што је добио признања и сертификате оружаних снага САД, кључног партнера Црне Горе у домену одбране, али га ни то није спасло стављања на лед од стране актуелног руководства МО и Генералштаба ВЦГ.

Саговорници „Вијести“ тврде и да је једног од двојице подофицира, пошто су недавно враћени на своје дужности у Бару и на ШБ „Јадран“, на раговор у августу неколико дана пред изборе, позвао новоименовани комадант Морнарице, капетан фрегате Горан Ђурковић. Он му је наводно том приликом поручио да би за тог подофицира и његовог брата и њихову даљу службу у ВЦГ, „било боље да не узлазе на зборе 30. августа јер има неко ко све то прати“. Из МО нису ни потврдили ни дематовали ову информацију, нити су одговорили на питање „Вијести“ што ће предузети овим поводом и да ли ће и како санкционисати комаданта Морнарице.

Омбудсман већ прозивао министра због кршења права припадника ВЦГ

Омбудсман Синиша Бјековић је у мишљењу објављеном почетком јуна навео да се Војска Црне Горе арбитражно умијешала и повриједила право на слободу мирног окупљања усменим наређењем професионалном војном лицу о забрани учешћа на литијама Митрополије црногорско-приморске.

Он је навео да усмено наређење о забрани учешћа на литијама и радње у вези са тим немају јасно упориште у закону. Из МО су на то тада реаговали тврдећи да заштитних људских права, доносећи такво мишљење, није имао у виду да су литије “прије свега политички скупови, што доказује иконографија и поруке које се могу чути „од повлачења Закона или да падне Влада, затим клицања другој држави и парола да Црна Гора постане дио друге државе“.

Међутим, док су бранили својим припадницима да учествују на литијама “као политичким скуповима” и санкционисали их због тога, из МО и Генералштаба ВЦГ ништа нису предузели због присуства неких високих официра Војске на политичким склуповима до недавно владајућих странака.

Тако је на примјер, комадант Одреда помоћних бродова МВЦГ, капетан фрегате Жељко Николић усликан на једном од предизборних скупова ДПС, али то није продуковало никакве негативне посљедице за њега. Члан 18 закона о Восјци прописује да “лице у служби у Војсци врши службу политички неутрално и непристрасно, у складу са јавним интересом”.

Капетан фрегате Жељко Николић на скупу ДПС-а (Фото: Вијести)

“Лице у служби у Војсци дужно је да се уздржава од јавног испољавања својих политичких увјерења. Лице у служби у Војсци не може бити члан политичке организације”, пише у члану 18.

Прекршио самоизолацију, па напредовао у служби

Бивши комадант Морнарице ВЦГ, капетан бојног брода Веско Томановић поднио је 25. марта оставку на ту дужност, након што су га претходно снимили како купује у једној продавници у Бару, чиме је он прекршио мјере изречене му обавезне самоизолације због сумње на инфекцију вирусом корона.

Против њега је тада полиција подијела кривичну пријаву због кршења Закона о спречавању ширења опасне заразне болести, али МО због овог инцидента Томановића није санкционисао. Он је, напротив, након што је поднио оставку на дужност комаданта Морнарице, заправо напредовао у својој каријери јер је именован на нову, високу дужност директно у Министарству одбране.

Томановића је, како незванично сазнајемо, министар Бошковић планирао за војно-дипломатску службу због чега га је недавно посало на стручно усавршавање енглеског језика у иностранство. У опцији је била могућност да Томановић буде именован за првог војног аташеа Црне Горе на резидентној основи у Словенији, али ће умјесто њега ипак у Љубљану на ту дужност отићи пуковник Зоран Вукадиновић. Нјегово име, иначе, помињало се недаво у афери “Терен те не препознаје” јер је наводно Вукадиновић слао у мјесну канцеларију ДПС-а у Загоричу код активисткиње те партије Душице Вулић, на “теренску провјеру” кадрове који су пледирали да добију посао војника по уговору у ВЦГ.

Војног безбједњака, пуковника Вукадиновића, помињала је недавно и Радничка партија, оптужујући га да је наводно позивао војнике да се изјасне о томе да ли ће гласати за ДПС, након чега су они који су препознати као гласачи опозиције, упућивани на привремене дужности далеко од мјеста гдје иначе службују и живе, како не би били у ситуацији да изађу на изборе. Закон о ВЦГ не препознаје могућност да професионално војно лице да оставку на дужност на коју је постављено, као што је то у марту учинио капетан бојног брода Томановић. Такво нешто не познаје нити један закон о оружаним снагама, било гдје у свијету. По нашем, али и законима свих осталих држава којима се дефинише војска, професионално војно лице на служби може бити само разријешено од дужности и то због потреба службе, истека мандата, упућивања на образовање или усавршавање, коришћења родитељског одсуства или због здравствених разлога.

У сваком од тих случајева подразумијева се да претпостављена команда или орган доноси наредбу којом се такво лице разрешава од дужности, али никако да професионални војник сам поднесе оставку на дужност коју обавља. Такво што, свугдје у свијету, сматрало би се дезертерством. Из Министарства одбране нису одговорили ни на питање “Вијести” како је то Томановић могао учинити и након тога, још и напредовати у служби.

Извор: Вијести

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

8 thoughts on “Бошковић и Дакић – ударне партијске песнице Министарства одбране: Притисци, вријеђања и деградирање припадника Војске Црне Горе!

  1. Ako Dakić i Đurković poslije svega što su radili ostanu na komandnim pozicijama u našoj vojsci, to je bruka za Crnu Goru i oficirsku čast

  2. U maloj Cg nema čovjeka u krugu od 200 km. Otuda su svi dosadašnji rukovodioci i poslušnici policije i vojske. Daleko mi lijepa kuća…

  3. Samo je nesoj mogao postati neko i nesto u Vojsci. Jednostavno su se preko partije skupili i ponasali se kao da je Vojska samo njihova, dijelili cinove, zaposljavali svoje, putovali po inostranstvu, dijeli vojno-diplomatske misije, zavrsavali kurseve i skole i tako redom. Poslednjih godina su u Vojsku primljena i civilna lica koja su u velikom broju postali vojnici ali ne obicni…vec vjerovali ilu ne mnogi su postali podoficiri i oficiri.. Tako danas u istom stroju sa oficirom koji je zavrsio vojnu akademiju stoji i neko ko je zavrsio neki fakultetcic i nema apsolutno nikakva vojna znanja. Sve je to ovaj narod morao da placa.

    23
  4. Sve ove nepobitne istine koje se navode u tekstu samo su dio stanja u nasoj Vojsci. U cilju partijskog ustrojavanja DPS je kadrovski razorio Vojsku. Kompletan komandni kadar je partijska mreža razvučena po dubini. Pored toga postoje i partijski doušnici koji su zaduženi da vrše direktnu procjenu svakog pojedinca i da o tome izvještavaju komandante. Upravo od te procjene zavisi napredovanje, postavljenje, usavršavanje i sve ostalo što predstavlja benefit. Jasno je kakvi ljudi vrše takve radnje.
    Upravo ovih dana na snagu stupa nova formacija koja je rađena upravo po ovoj metodologiji. Dakle sva formacijska mjesta su partijski provjerena, tako da ce novi ministar imati pred sobom potpuno čistu formaciju.

    19

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *