ИН4С

ИН4С портал

Борба: На помолу афера у Институту сертификованих рачуновођа; секретару скраћен мандат, шефица рачуноводства открила малверзације, па дала отказ

1 min read
Послије вишемјесечног хаоса насталог лошим међуљудским односима и неспоразума запослених са генералним секретаром Института сертификованих рачуновођа Црне Горе (ИСРЦГ)- Игором Павићевићем, њему је Управни одбор недавно скратио трећи мандат и ту функцију ће покривати до краја 2020.године, сазнаје “Борба” из неколико извора.

Игор Павићевић; фото:isrcg.org

Пише: Милорад Милошевић

Држава је на ИСРЦГ прије 13 година пренијела дио јавних овлашћења које се тичу спровођења програма континуиране едукације за рачуноводствена и ревизорска звања, и само лиценцирање стручњака у овој области. Наши извори тврде да је са свим упознат министар финансија Дарко Радуновић, али он сада у Министарство финансија има много пречих послова и проблема којима се бави.

Послије вишемјесечног хаоса насталог лошим међуљудским односима и неспоразума запослених са генералним секретаром Института сертификованих рачуновођа Црне Горе (ИСРЦГ)- Игором Павићевићем, њему је Управни одбор недавно скратио трећи мандат и ту функцију ће покривати до краја 2020.године, сазнаје “Борба” из неколико извора.

Министар финансија Дарко Радуновић

Томе су претходили неспоразуми са запосленима, а бивша шефица за рачуноводство и консалтинг Милена Голубовић, која је откривала финансијске малверзације у овој институцији, прије два мјесеца је дала отказ и напустила Институт.

Голубовић је потврдила “Борби” да је напустила ову институцију због лошег односа генералног секретара према њој, али није жељела даље да коментарише.

Послије спроведеног конкурса међу пет кандидата за нову шефицу рачунодства изабрана је Анастасија Бољевић, супруга локалног функционера ДПС-а Арсенија Бољевића и директора предузећа “Депонија” ДОО.

Почетком маја ове године револтирани и забринути запослени ИСРЦГ обратили су се посебним писмом, у које смо имали увид, Управном одбору, којим предсједава директор Ловћен банке Винко Никић, и исказали бојазан да би само функционисање ИСРЦГ могло бити угрожено, а на рачун генералног секретара изнијели низ оптужби, пикантерије, и обзнанили финансијске малверзације појединих бивших запослених које су дуги низ година,могуће, вјешто скриване.

У Институту је запослено укупно шест људи укључујући генералног секретара. Већина запослених учествовала је у писању обраћања члановима управе, прије више од два мјесеца, међу којима и бивша шефица рачуноводства. Имали су, како сазнајемо, и подршку пете запослене раднице која није могла потписати обраћање јер раније није радила у Институту.

Наши извори тврде да је са свим упознат министар финансија Дарко Радуновић, али он сада у Министарству финансија има много пречих послова и проблема којима се бави.

Иако се не бави унутрашњом организацијом ИСРЦГ, држава је подсјетимо прије 13 година пренијела дио јавних овлашћења које се тичу спровођења програма континуиране едукације за рачуноводствена и ревизорска звања, и само лиценцирање стручњака у овој области. Од њих директно зависи квалитет тумачења рачуноводствених прописа и финансијско извјештавање у Црној Гори.Ова тако важна институција води регистар својих чланова, сертификованих рачуновођа, овлашћених рачуновођа, књиговођа и ванредних чланова.

“Генерални секретар није имао довољно времена да се посвети свом послу у ИСРЦГ, на примјер у едукацији, сарадњи са државним институцијама, пословима који су требали да донесу значајну корист Институту, а пропали су због слабе заинтересованости, али и рупа у знању. Ипак, имао је увијек довољно времена и концетрације да се бави сплеткама, манипулацијама, завађањем запослених, слањем маил-ова са туђих рачунара, вршењем притиска на приправнике и запослене да пишу изјаве против колега или чланова УО (са само њему знаним циљем), пријетњама, покретањем активности око дисциплинских поступака или давања отказа, али за сво то вријеме, није запостављао велики број серија и игрица, које су увијек биле приоритет у односу на пословне обавезе”, истичу између осталог запослени у писму члановима УО Института.

Већина запослених у овој институцији није жељела да одговара на питања везана за ову тему, али су “Борби” и запослени и чланови Управног одбора потврдили аутентичност писма незадовољних радника.

Запослени су, у писму упућеном члановима УО, генералном секретару спочитали да наводно “као „тајни агент“, већ годинама обилази партнере и пријатеље у Црној Гори и региону, са циљем да унаприједи рад ИСРЦГ, а званично иде неким сасвим другим поводима”.

“Оно што је интересантно, и на чему му честитамо је чињеница да је, иако смо сви ми више пута били са њим на неким од ових путева, успио да одржи максималну тајност и одржи ове битне састанке по тржним центрима, на путу за тоалет, или током трговине по Баш Чаршији, јер су то биле једине ситуације када је могао да одржи ове састанке”, наводи између осталог у писму.

Запослени су члановима управе ИСРЦГ посебно скренули пажњу да је Павићевић” пред један од тих путева, тражио да му се обезбиједе слике чланова УО, да их носи са собом”.

лого

“Игром случаја, те ситуације су се увијек дешавале након питања предсједника и другиш чланова УО о ситуацији, трошковима, односима са сарадницима итд. Да ли је и то дио тајне дипломатије, алтернативни начин лијечења, или нешто друго, то не знамо. Али, можда то генерални секретар треба за почетак вама да објасни”, истакли су запослени у писму члановима УО.

Како је заташкана проневјера новца коју је открила Голубовић

Запослени у писму члановима УО ИСРЦГ откривају да је бивша шефица рачуноводства Голубовић открила проневјеру новца у овој институцији, у којој је учествовала бивша запослена В.Б. (име познато редакцији) али и да та афера никада није до краја истражена.

Институт, ни генерални секретар, најодговорнији члан менаџмента, никада о финансијским проневјерама, које запослени процјењују у износу од 13.000 до 30.000 еура, нијесу обавијестили полицију и тужилаштво. Из писма упућеног УО види се да тако нешто нијесу пријављивали ни остали запослени.

“Подсјећамо да је проневјерено око 30.000 еура, а за нешто преко 13.000 еура постоје материјални докази, што је (бивша запослена-прим.аут)и признала и обавезала се да плати тај износ, у једнаким мјесечним ратама…Подсјећамо да се проневјера истраживала уназад закључно са 2013. годином, када је Генерални секретар рекао да се прекине (тј. да се не истражује 2012. и раније године). Треће – сво то вријеме генерални секретар је био на челу Института, и макар по „командној одговорности“ најодговорнији за све то што се десило. Никад није покренут поступак пред надлежним државним органима, нити се ишта ради поводом неплаћања ни једне једине рате”, нагласили су у писму запослени ИСРЦГ.

Винко Никић: Све си ти у праву, само их стисни

На почетку писма члановима управе ИСРЦГ напомиње се да “већ недељама траје непријатна и мучна ситуација, иницијално изазвана најавом отказа колегнице Милене Голубовић, шефа рачуноводства ИСРЦГ”.

“Као што сте упознати, тим поводом је одржана и сједица колектива са Предсједником УО, г.Винком Никићем, након које је, наводно рекао Генералном секретару: „Све си ти у праву, само их стисни“. Такође, Генерални секретар нам је усменим путем пренио да је јединствени став Управног одбора, да је он као руководилац „много пуштио запослене“, додаје се у писму.

Након тога је почела преписка Милене Голубовић са члановима УО и Генералним секретаром ИСРЦГ, Игором Павићевићем.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *