ИН4С

ИН4С портал

Болница на крају памети

Фали кревета, нема довољно респиратора, медицинског алкохола ни за лијек, а и кад се нађе скупљи је од осредњег вискија. Маске - мислена именица, рукавице још више.
Емило

Емило Лабудовић

Пише: Емило Лабудовић

Фали кревета, нема довољно респиратора, медицинског алкохола ни за лијек, а и кад се нађе скупљи је од осредњег вискија. Маске – мислена именица, рукавице још више. Ово је, углавном, реалност која омеђава стање у којем се налазимо док све теже дишемо под најжешћом окупаторском чизмом која је икад згазила на ове просторе – под вирусом короне.
Чињеница да се са истим проблемима носе и далеко развијеније земље и много боље снабдјевени здравствени системи и није за неку утјеху. Нас је, кад саберемо и оне који су се вратили, једва за један пристојни европски град. И да се на вријеме не мислило него промишљало, а то је обавеза оних који доминантно креирају садашњост и будућност једног народа, одавно би смо оног најнеопходнјег имали више него довољно у домаћим магацинима. А било је упозорења, јер није ово прва ни епидемија ни пандемија.
Народ је давно рекао да у сваком злу има и нечег доброг. Можда ће се, кад све ово буде лани, нека будућа гарнитура одговорних присјетити поука из овог времена и настојати да предвиде и оно непредвидиво и припреме и себе и нас за оно „не дај, Боже“.
А шта год буду планирали и спремали се за неко будуће недајбоже вријеме, као грађанин и као један од оних који све чешће бивају „корисници здравствених услуга“ искрено се надам да ће се коначно досјетити да Подгорица нема – болницу.

Клинички центар је одавно стекао статус установе терцијарног здравства и самим тим припада цијелој Црној Гори. Ту се, по дефиницји, примјењују најсавременије медицинске мјере и протоколи и грађанима пружа медицина највећих достигнућа. А како то функционише у пракси, знају они који мјесецима чекају на специјалистички прреглед и болнички кревет. А њих на појединим дељењима једва да има и десетак.

Подгорица је, дакле, једини град са више од тридесет хиљада становника, не само у Црној Гори, који нема градску болницу. Тај недостатак веома тешко покушава да закрпи иначе веома добро организована мрежа домова здравља и пожртвовани изабрани љекари, али то је тек само први сусрет са болешћу, њено основно дијагностицирање и почетно лијечење.

У свим нормалним државама, пут болесника даље води прво у болницу а онда, ако то није довољно, у специјалистичке клинике и клиничке центре.
Као посланик, годинама сам приликом разматрања државног Буџета указивао на ову чињеницу и недостатак. На то су, на жалост, остајали глуви чак и министри који су прије свега били љекари. Миомир Мугоша нарочито. У међувремену грађене су, а градио је и Мугоша, многе зграде за јавну употребу, неопходне али не колико и болница.

Не тако давно, кад се повела расправа о намјени простора бивше касарне „Морача“ предложио сам и писао о томе да је та локација душу дала за градњу двије Подгорици и Црној Гори најнеопходније зграде: зграду Градске болнице и Скупштине. Јер, у Подгорици живи трећина грађана Црне Горе, а зграда Скупштине је још у прошлом вијеку изгубила трку са намјеном и потребама. Ако би Скупштина и могла да сачека још коју годину, мада тешко јер о скучености и недовољности простора у њој могу само да суде они који су чекали и чекају да неко устане са столице па да сједну, градња градске болнице је приоритет изнад свих. И не само због ове епидемије и чињенице да је „Бемакс арена“ тренутно једина „болница“ у граду већ прије свега за вријеме кад импровзације по „о рук“ систему више не буду приличне.
Сигуран сам да ће и овај апел доживјети судбину претходних, али моја покојна баба је говорила: „ја урадих што је до мене, а ви како вам драго“. А док у тјескоби самоизолације размишљамо о ономе што јесте и што ће тек бити, подсјећам све нас на ријечи ненадмашеног ранораниоца, Душка Радовића: „Лоше је свако добро које нас раздваја а добро је свако зло које нас спаја“. Даће Бог, и ово ће окренути на добро.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

8 thoughts on “Болница на крају памети

  1. Crna Gora je na glasanjima odlucila da tapka vec 30 godina na istom mestu. Vec se beton stvorio. Vreme je da krene prvim korakom u buducnost. Ovi sadasnji vladaoci nisu u stanju ni sadasnjom situacijom da izidju na kraj , kako bi se onda suprotstavili novim izazovima u buducnosti?
    Zato, na sledecem glasanju: Korak dalje ili kao do sada!.
    Birajte, to pravo imate.

    38
    7
  2. Kad već pominjemo bivšeg gradonačelnika Podgorice Miomira Mugošu, treba podsjetiti da je doktorica koja je šef medicinskog tima u Kliničkom centru i koja tako uspješno liječi najteže pacijente koji su na respiratorima, upravo njegova sestra. Izuzetan ljekar, izuzetno energična žena za koju ne postoji neuspjeh. Ona je jedan od naših heroja ovih dana.

    12
    37

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *