ИН4С

ИН4С портал

Бојовић: Одмах започети борбу против високе корупције

1 min read
Ја ћу Вам се данас обратити примарно као замјеник предсједнице Одбора за антикорупцију

Драган Бојовић, посланик ДНП

Ја ћу Вам се данас обратити примарно као замјеник предсједнице Одбора за антикорупцију, на којој се позицији налазим у име парламентарне већине, и желим да Вам предочим три важне иницијативе које сам покренуо у циљу интезивирања борбе против корупције и организованог криминала.

Прва од тих иницијатива, коју сам прије неколико дана и формално предао у скупштинску процедуру, јесте да се одржи контролно саслушање челника Агенције за спрјечавање корупције по питању начина њиховог поступања у односу на донесене пресуде Управног суда, а које се тичу највиших функционера бившег режима, као што је нпр. случај неадекватног пријављивања имовине у Кочанима од стране предсједника државе, његових скупоцјених сатова, као и егзотичних путовања Бранимира Гвозденовића и Мила Ђукановића (у Сан Тропе, Дубаи),  те других случајева који су изазвали изузетну пажњу јавност, од којих акцентујем: непријављено увећање имовине Мила Ђукановића на готово 17.000 евра банкарског дуга који је у његово име платио син Блажо Ђукановић, афера „Панама папири“ и непријављивање офшор фирми од стране Мила Ђукановића и Блажа Ђукановића, непријављени посао између СДТ Миливоја Катнића и фирме „Глосариј“ у оквиру кога је, за само за четири мјесеца, вриједност његовог стана порасла за 28 хиљада евра,  итд, казао је Драган Бојовић, посланик Демократске народне партије и замјеник предсједнице Одбора за антикорупцију у Скупштини Црне Горе

Дакле, циљ овог контролног саслушања јесте да се установи да ли постоји селективност у поступању Агенције, да ли се погрешно одређују приоритети у раду, итд. Ја мислим да постоји селективност, да постоји непрофесионалност, да је руководство Агенције веома подложно политичким утицајима од стране, наравно, бившег режима који их је и довео на те позиције, те да мора доћи до персоналних промјена у Агенцији. Ми из ДФ-а сматрамо да је руководства агенција и регулаторних тијела требало све у једном акту замијенити, јер их је на те позиције довео бивши режим и они логично штите бивши режим. Овако, руководећи се процедурама избора које је успоставио бивши режим са циљем да заштите себе и да вјечно владају, имамо страшно успорене демократске промјене у готово свим областима, једну општу  стагнацију и регресију.

Наводим примјер Агенција за антикорупцију, која је у овом периоду за нама врло предано истражила квадратуру свих могућих остава, уџерица представника нове власти, и ревносно  санкционише, али с друге стране не види оно што је цјелокупна јавност видјела: сатове предсједника државе или чињеницу да се на Форбсовој листи најбогатијих налази међу првих 20. При том, ријеч је о човјеку  који је јавни је функционер преко 30 година, чија је плата тренутно око 2000 еура, његове супруге око 800 еура, и са таквим званичним примањима није баш кандидат да парира по богаству Доналду Трампу. Али ето он успијева у томе и нико га од званичних институција које су задужене да се баве тиме не пита: Откуд иметак? , наводи Бојовић

У истом контексту, у контексту покретања и интезивирања борбе против корупције на високом нивоу, доставио сам у скупштинску процедуру и иницијативу за консултативно саслушање на тему:  ЕФЕКТИВНОСТ РАДА АСК И ТУЖИЛАШТВА У РЕАЛИЗАЦИЈИ ЕВРОПСКЕ АГЕНДЕ ПРОПИСАНЕ ПОГЛАВЉИМА 23 И 24 ПОСЕБНО У ДИЈЕЛУ ПРИМЈЕНЕ ЗАКОНА О СПРЈЕЧАВАЊУ КОРУПЦИЈЕ И БОРБЕ ПРОТИВ КОРУПЦИЈЕ НА ВИСОКОМ НИВОУ. На ово консултативно саслушање предложио сам да се позову  руководиоци свих релеванних институција, али и представници цивилног сектора. Конкретније, предложио сам да се позову руководиоци: Националног савјета за борбу против корупције на високом нивоу, ВДТ, СДТ, Министарства правде и Министарства унутрашњх послова, АСК, представнике посланичких клубова који немају своје посланике у Одбору за антикорупцију, НВО МАНС, НВО ЦЕМИ, НВО ИНСТИТУТ АЛТЕРНАТИВА и Центар за истраживачко новинарство ЦИН Црне Горе. Наравно, ова листа није дефинитивна, ни коначна. О свему ћемо расправити на сједници Одбора за антикорупцију која је заказана за сриједу. Ја сам се већ консултовао са представницима парламентарне већине по питању ових иницијатива и добио начелну подршку, али на сједници ћемо расправити све детаље, јер наведене иницијативе су отворене за допуне, модификације итд.

Зашто је важна ова друга иницијатива? Од руководства Агенције за спрјечавање корупције често чујемо да они нису Тужилаштво и да они првенствено треба да дјелују проактивно и превентивно. Међутим, Агенција је веома важна карика у борби против корупције, јер ово тијело еx оффицио врши константну контролу и надзор над дјеловањем јавних функционера.  Штавише, Агенција је дужна, према члану 37 Закона о спрјечавању корупције, да приликом вршења контроле у сваком случају гдје постоји сумња да је извршено неко кривично дјело обавијести надлежно тужилаштву и друге надлежне органе. Агенција дакле не смије да буде само пуки статистичар, и то селективни статистичар имовине јавних функционера, те да их санкционише само због техничких прекршаја. Основни циљ успостављања Агенције је сузбијање корупције, превенција корупције, санкционисање високе корупције, а не санкционисање неког функционера зато што није довољно информатички обучен, што је направио неки техничке пропуст приликом попуњавања извјештаја, који је иначе јако  компликован за попуњавање, или што је неко заборавио да упише неку оставу или неке безвриједне акције. На жалост, рад Агенције се тренутно своди на ове маргиналије и бесмислице, док  се затварају очи на крупне ствари. У свим извјештајима ЕК се потенцира управо та врста борбе, борбе против високе корупције. Поготову смо то видјели у овом последњем извјешатају гдје се заправо дипломатским језиком каже да Европе нећемо видјети  све док не уђемо у конкретну и отворену борбу против корупције и организованог криминала. Стога се мора битно унаприједити рад свих институција које су задужену за ту борбу, у смислу јачања њихове ефективности, независности, професионалности, неселективности, казао је Бојовић и додао:

„Та борба против високе корупције је саставни дио и моје треће иницијативе, која подразумијева измјене и допуне Закона о парламентарној истрази. Ове измјене смо ми у Демократској народној партији дефинисали још крајем јануара текуће године, предлажући такође измјена још неких закона  и посебно тужилачких закона. Наш циљ је био да се измијени сет закона у овој области како би се створили предуслове за ефикасну борбу против корупције и организованог криминала. Тада нисмо наишли на подршку унутар парламентарне већине за тако крупне измјене, тако да смо све свели на измјене тужилачких закона, што је исто тако ишло неефикасно и споро.“

Веома је важно да дође до измјена закона које сам навео, посебно Закона о парламентарној истрази. Чули смо оправдане иницијативе да треба формирати Анкетни одбор и покренути парламентарну истрагу како по питању изјава господина Душка Кнежевића, (који је изразио спремност да свједочи у Скупштини на тему „кастоди рачуна“ и првог милиона предсједника, „ничије куће“ под Горицом, итд.), тако и по питању афере Можура и убиства малтешке новинарке.  Међутим, покретати парламентарну истрагу према постојећем законском рјешењу је депласирано, јер неће довести до резулатата. Према постојећим законском рјешењу Анкетни одбор се бира према паритетној основи, дакле једнак број чланова из позиције и опозиције, тако да су све досадашње парламентарне истраге завршавале са техничким извјештајима. Било је разноразних опструкција у досадашњој пракси рада анкетних одбора, један број лица нису се ни појавили да дају изјаве пред анкетним одборима или су одбили да то учине, итд. Ми смо припремили измјене Закона које би Анкетни одбор учиниле функционалним, а парламентарну истрагу, као један од кључних надзорних инструмената Скупштине ЦГ, учиниле ефикасном. Те измјене измешу осталог подразумијевају да се Анкетни одбор не бира на паритетној основи, већ према заступљености у парламенту, да се прописује обавезност одазивања на позив Анкетног одбора, итд, навео је Драган Бојовић, посланик Демократске народне партије и замјеник предсједнице Одбора за антикорупцију у Скупштини Црне Горе и закључио:

„Ове иницијативе које сам вам данас презентовао показују да ДФ константо ради, да ДФ увијек показује иницијативност, да смо спремни да преузмемо одговорност у било којој сфери, посебно у сфери борбе против корупције и организованог криминала  гдје су резултати најургентније потребни.  Од ефикасне борбе против корупције зависи наш социјални, економски али и морални опоравак, као заједнице. Овим иницијативама дакле ми показујемо спремност да се суочимо са суштинским проблемима, што није учињено у претходном периоду, и у том смислу инсистирамо и позивамо наше партнере из власти да се што прије успостави договор о реконструкцији  Владе како би и  Скупштина, али и власт у цјелини, почела да ради у пуном капацитету, и суочили се сви заједнички са суштинским проблемима какви су корупција и организовани криминал.“

Прочитајте ЈОШ:

СНП тражи од Ивана Вуковића и уредништва Градске ТВ да престану да шире мржњу

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

4 thoughts on “Бојовић: Одмах започети борбу против високе корупције

  1. SVAKA VAM ČAST GOSPODINE BOJOVIĆU! DONIJETI ZAKON O PORIJEKLU IMOVINE ZAPLIJENITI SVE STO SU GOSPODA PREVARANTI IZ VRHA DPS POLUPEŽALI I VRATITI GRAĐANIMA ,NARODU CG.OD MILA DO BRANA MIĆUNOVICA KADAR NJIHOV

    9
    1

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *