ИН4С

ИН4С портал

Бојанић: Случај Рамада показао да је Влада промотер корупције

1 min read
Случај Рамада био је прави тест за државне органе који они нијесу прошли, већ су још једном показали да се корупција у Црној Гори исплати и да је прије свега Влада њен промотер, оцијенио је данас предсједник Фондације за грађанску храброст, Младен Бојанић.

Младен Бојанић

Случај Рамада био је прави тест за државне органе који они нијесу прошли, већ су још једном показали да се корупција у Црној Гори исплати и да је прије свега Влада њен промотер, оцијенио је данас предсједник Фондације за грађанску храброст, Младен Бојанић.

Фондација је објавила публикацију Ријечи, дјела и поруке – случај Рамада чији је циљ, како је казао Бојанић, да остане трајно записано како су се понашале инстиутуције у овом случају.

„Можда у овом тренутку не помјеримо ништа, али желимо да оставимо свједочанство, да ово остане трајно записано како су се понашале институције у овом случају. Ова књига је добила број у Народној библиотеци на Цетињу и биће дио архива, па ће неко за десет, 20 година писати нову модерну историју и имаће материјал веома интересантан о корупцији и односу институција према корупцији“, рекао је Бојанић.

Аферу је 2016. открила Патриција Побрић која је због тога остала без посла, и као звиждач била на мети бројних притисака. Бојанић је 1. јуна 2016. као посланик у Скупштини на конференцији за новинаре први упознао јавност да су рачуни за трошкове партијских скупова Социјалдемократа (СД) у Рамади плаћени државним новцем, преко Дирекције за жељезнице.

Већ 2. јуна 2016. Бојанић је информацију о злоупотреби државних ресурса доставио Врховном државном тужилаштву, Државној ревизорској институцији и Агенцији за спречевање корупције (АСК).

Случај је након четири године резултирао пресудама Основног, Вишег и Апелационог суда тиме што је једна особа (директор Дирекције за жељезнице Небојша Обрадовић) осуђена правоснажно за корупцију, злоупотребу службеног положаја у продуженом трајању, а шест особа за лажно свједочење. Према пресуди, Обрадовић је 8. фебруара 2016. године с умишљајем, противправним искоришћавањем службеног положаја, прибавио корист Социјалдемократама Ивана Брајовића, а оштетио Дирекцију за жељезнице, јер је платио два рачуна у укупном износу од око 950 еура за одржавање скупова те партије у хотелу “Рамада”. Брајовић је тада био министар саобраћаја, али у овом случају није одговарао.

„Влада је за готово свих седам државних службеника неким трулим компромисима договарала да неки поднесу личне оставке да би их већ сјутра распоредила на друго радном мјесто са истом платом коју су имали раније. Дакле, у питању је избјегавање одговорности, класичан марифетлук и врло директно је Влада у овом случају промотер корупције“, казао је Бојанић.

Он је рекао да су публикацијом хтјели да прикажу системски проблем на једном случају, иако је у питању мала сума.

„Ово је можда једини случај који је поптуно до краја доведен што се тиче кривично правне одговорности иако је остало отворено питање – А шта сада, како спријечити корупцију кад људи који су правоснажно оптужени за корупцију и лажно свједочење немају никакву санкцију у државном органу?“, рекао је Бојанић, који је уредник публикације.

Он је додао да је интересантно да ни након скоро четири године и завршетка свих поступака они који су у почетку били најодгвоорнији да то санкционишу и професионално и политички, у првом реду Влада, АСК, нијесу ништа урадили да случај добије политички односно професионални епилог.

„Пошто сам ја презентовао прве доказе најавио сам да ће ово бити тест за све државне органе како ће се понашати у овом случају. Влада и АСК, прије свих, урадили су управо супротно ономе што су говорили да ће урадити у борби против корупције. Влада је на крају послала једну ужасну поруку да се корупција исплати, нема другог закључка након свега“, рекао је Бојанић. Интересантно је, како је додао, да је у налогу трезора наведено да је хотелу Рамада плаћено за консултантске услуге. „Тужилаштво је на крају након што је три пута одбијена кривичну пријаву за лажно свједочење, процесуирало шест особа али не и Ивана Брајовића за кога је тужилац имао оправдање да је имао разлога да вјерује да су плаћене неке хотелске услуге иако јасно на папиру пише консултанстксе, али је јасно да је Иван Брајовић на крају изузет од било какве кривичне одговорности“, рекао је Бојанић..

Новинар Монитора и приређивач публикације Зоран Радуловић објаснио је да се публикација састоји од четири дијела, засебне приче.

„Једна се тиче позиције и судбине звиждача, односно узбуњивача, јер су се институције потрудиле да термин звиждач добије подсмјешљиво значење у Црној Гори и да неко звиждуће и прави проблем бољем од себе а онда они покажу како то није битно, па било да се ради о афери Рамада, Лименка, Телеком, ратним злочинима…, навео је Радуловић.

Додао је да друго поглавље описује начин на који се АСК односила према узбуњивачу и према онима који су злоупотријебили државна средства.

„Трећа дио је однос тужилаштва према кривичној пријави, посебно према оној за лажно свједочење која је више од двије године путовала од једне до друге тужилачке инстанце док није завршила у судници. Четврти дио описује однос владе према правоснажно осуђеним службеницима. Постоји овдје обиље докумената и у најмањуу руку је то непримјерен однос и према њима и према црногорском друштву“, рекао је Радуловић.

Бојанић је казао да је Фондација формирана прошле године, ово јој је први пројекат, а у плану имају још сличних.

На питање зашто публикацију објављују у предизборној кампањи, Бојанић је одговорио да је главни разлог јер су прије мјесец биле задње пресуде, а и чекали су одговор од Министарства јавне управе шта је било са ових седам службеника.

„Тако да смо буквално прије неких 20-ак дана добили задњи документ, чак је један дошао и након штампе којим је потврђено да против правоснажно осуђених особа није покренут чак ни дисциплински поступак у Влади, а јасан је Закон о државним службеницима и намјештеницима да за свако дјело недостојно службеника Владе слиједи отказ са тог радног мјеста. Што се тиче СД-а немам никакав пробем, да ли ће то њима реметити изборну кампању“, казао је Бојанић.

Радуловћ је рекао да два прва човјека ДПС-а – предсједник државе Мило Ђукановић и премијер Душко Марковић обмањују јавност о овом случају и урадили су „нешто што можда није незаконито (много тога у Црној Гори није незаконито) али је неморално“.

„Начин на који су се однијели према узбуњивачу је срамотан. Надам се да ће ово био дио неког свједочанства колико су знали да буду брутални. Немам грижу савјести ако би ова публикација успјела да односе неки глас СД-у или ДПС-у. Било би ми мило, али не вјерујем да ће се то десити јер њихови гласачи јако добро знају с ким имају посла, али свој глас њима дају из неких других разлога“, навео је Радуловић.

На питање колико су међународне организације и инстуиције упознате са овим случајем, Бојанић је одговорио да је био код тадашњег шефа Делегације ЕУ Митје Дробнича, а тражили су пријем и од ОЕБС-а, никад им није одговорено.

Америчка Амбасада, како је додао, звала је Патрицију Побрић неколико пута и рекли су да ће пратити случај.

Вијести

Прочитајте ЈОШ:

Пљеваљска полиција „не види“ незаконито паркирање возила функционера ДПС-а испред сједишта партије

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Бојанић: Случај Рамада показао да је Влада промотер корупције

    1. Reče li šef DPS da je Patricija Pobrić zaslužila da ostane bez posla. Evo i mene izbaciše s noge na nogu pa se ne bunim.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *