ИН4С

ИН4С портал

Богдановић: У периоду транзиције власти дијалог највећи државни интерес

1 min read
Предсједник Клуба посланика “Демократе – Демос – Мир је наша нација”, Борис Богдановић, сусрео се данас у Скупштини Црне Горе са Њ.Е. Оаном Кристином Попа, шефицом делегације ЕУ у Црној Гори.

Фото: Демократска Црна Гора

Предсједник Клуба посланика “Демократе – Демос – Мир је наша нација”, Борис Богдановић, сусрео се данас у Скупштини Црне Горе са Њ.Е. Оаном Кристином Попа, шефицом делегације ЕУ у Црној Гори.

Састанку су присуствовали и Пламена Халачева, шефица Секције за европске интеграције, политичка питања, медије и информисање у Делегацији, и Владо Дедовић, савјетник за политичка и правна питања у Делегацији ЕУ у Црној Гори.

Посланик Богдановић је пожелио амбасадорки ЕУ срдачну добродошлицу у Скупштини Црне Горе и захвалио на иницијативи да дође до састанка на којем је било ријечи о актуелним друштвено-политичким темама и дјеловању Клуба посланика у Скупштини Црне Горе.

Предсједник Клуба “Демократе – Демос – Мир је наша нација” упознао је амбасадорку Попу са напорима овог Клуба да буде отворен за све предлоге парламентарне опозиције, што се већ не мали број пута у пракси потврдило. Тако, посланик Богдановић је саопштио да је Клуб посланика, чији је он предсједник, прихватио захтјев парламентарне опозиције да премијер достави свој експозе три дана прије сједнице Скупштине Црне Горе на којој је изабрана Влада, што до сада није био случај. Осим тога, предсједници свих клубова посланика, и власти и опозиције, заједнички су упутили захтјев Влади да им достави комплетну документацију у вези са задужењем Црне Горе, док је заједнички, од стране свих клубова посланика, поднесен и првобитни предлог одлуке о допунама Пословника којима се уводи институт учешћа посланика у раду сједнице Скупштине Црне Горе на даљину.

Своју ширину према предлозима опозиције, Клуб посланика “Мир је наша нација” показао је и када је прихваћено од стране опозиције предложено помјерање термина одржавања сједнице Скупштине на којој се бирала 42. Влада Црне Горе.

Посланик Богдановић је подсјетио и да је прихваћен низ предлога опозиције за измјене и допуне Пословника – да се најмање један потпредсједник Скупштине бира из реда посланика мањинских партија; да се дуплира број контролних саслушања; да се одговори на посланичка питања достављају прије сједнице Скупштине, а не, како је то раније био случај, и неколикомјесеци након сједнице; да на Премијерском сату и сједници посвећеној посланичким питањима посљедњу ријеч има посланик, а не, како је то до сада било, премијер, односно министар коме је питање постављено.

Он је нарочито истакао и да је прихваћен предлог опозиције да предлог дневног реда сједнице Скупштине садржи и предлог најмање једног акта који поднесу посланици парламентарне опозиције.

Имајући у виду све наведено, Богдановић је истакао да забрињавају опструкције опозиције које се огледају у бојкоту сједница Скупштине Црне Горе и њених радних тијела, у скандалозним опструкцијама ДИК-а, и кроз прворазредни скандал у дјеловању Уставног суда Црне Горе, који је по први пут у историји захтијевао од Скупштине да у року од 15 дана достави одговор и пратећу документацију поводом предлога за оцјену уставности акта који је донијела Скупштина, и то још у периоду ванредног засиједања, када је првобитно одређени рок од 15 дана и теоретски немогуће испоштовати.

Богдановић је посебно упознао амбасадорку са вишеструким негативним посљедицама које су наступиле не проглашењем закона које је Скупштина Црне Горе усвојила на сједници од 28. децембра. Између осталог,тим чином уведен је банкарски сектор у илегалну зону, угрожена је ликвидност банака које немају Базел 3, остављени си десетине хиљада радника без општег колективног уговора, те привредне субјекте довели у зону илегалног пословања, јер 99% њих није спремно за фискализацију.

Предсједник Клуба посланика Демократа и Демоса је посебно истакао да је лицемјерно од стране опозиције да пред Уставним судом покреће поступке за оцјену уставности аката чији је предлагач Влада или парламентарна већина, а не подноси предлоге за акте чији су предлагачи били функционери садашње опозиције, попут планова регулаторних агенција, са чијим пословањем, руководством и зарадама се не слаже.

Богдановић је нагласио да се свако неразумијевање парламентарне већине и опозиције рјешава дијалогом, те да је у периоду транзиције власти дијалог највећи државни интерес. Он се захвалио амбасадорки Попи и Делегацији ЕУ на помоћи и подршци како власти, тако и опозицији, са циљем проналаска најмањег заједничког именитеља који би омогућио превазилажење тренутне политичке ситуације у земљи.

Шефица Делегације ЕУ у Црној Гори је указала на значај континуираног дијалога власти и опозиције, нарочито у области кључних реформи које захтијевају заједничко ангажовање и додатне резултате како би Црна Гора даље напредовала у процесу приступања ЕУ.

У том смислу, амбасадорка Попа је истакла да је охрабрена дијалогом три предсједника. Указала је, такође, на значај наставка дијалога представника законодавне и извршне власти са медијском заједницом и цивилним друштвом, у циљу комплетирања реформе медијског законодавства, у складу са европским стандардима.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *