Бјелопољско позориште успјешно извело представу “Данило” на 14. Репасаж фесту на Убу
1 min read
Представа "Данило"
Бјелопољско позориште Центра за културу „Војислав Булатовић Струњо“ успјешно је наступило на 14. Репасаж Фесту на Убу код Београда, и представом „Данило“, мелодрамом по тексту и режији Драгана Копривице, побрало аплаузе љубитеља позоришне умјетности.
На Репасаж Фесту, који се завршава десетог новембра, биће приказано укупно шест најбољих аматерских представа држава екс-ју простора: из Словеније, Хрватске, БиХ, Србије, Црне Горе и Сјеверне Македоније.
Након одржане представе округли сто је уприличен на самој сцени, између кулиса бјелопољске представе, а разговоре је водио предсједник Жирија, драмски писац и драматург Народног позоришта у Београду, Жељко Хубач. Иначе, драмски комади Хубача досад су премијерно изведени око педесет пута у више земаља: Србији, Хрватској, БиХ, Бугарској, Јапану и Руској Федерацији.
Хубач је упутио бројне комплименте за изведбу црногорске представе, истичући да је глумац Бјелопољског позоришта, Предраг Вукојевић, сигурно један од најбољих драмских аматера на Балкану, што је пропраћено аплаузима свих присутних. Похвалио је цио ансамбл, посебно Слађану Бубању Мердовић, која је и проглашена за глумицу вечери, а тим поводом јој је уручена повеља и умјетничка слика аутора Ђорђа Николића.
Током округлог стола члан Жирија Владан Гајовић, глумац Народног позоришта у Београду, уз комплименте за представу у цјелини, нагласио је да је Копривица задао тежак задатак бјелопољском ансамблу, и текстом и режијом, и истакао да су се глумци „својски потрудили, и свој посао урадили феноменално, ни професионални глумци не би боље одиграли“.
Аутор текста и режије Драган Копривица казао је да би текст о Данилу Кишу могао одиграти ријетко који драмски аматерски ансамбл у Црној Гори, али да су бјелопољски глумци својим радом и дометима одавно заслужили да Бјелопољско позориште напокон добије заслужени професионални статус.
Указао је да је текст о великану Кишу писао у постмодернистичком руху, то јест, на темељу става да је у књижевности већ све речено, и да постмодерна тражи књижевне коментаре и нове варијације на већ постојеће теме и остварења, те је, користећи и принцип цитатности, на основу неколико извода из романа „Башта, пепео“, уз неке ликове Кишовог дјела, написао своју драмску причу о снази црногорске породице и њеној моћној кохезији, због чега и представља окосницу и гаранцију опстанка социума. Истакао је и да је у својој драмској причи, а што је нагласио и Жељко Хубач, акценат ставио на фантазмагорична стања, удвајање два времена и два лика Данила Киша, уз сторију о односу писца и његових јунака, све до тога да га они на крају негирају на плану његове слике њихових личности.
На Округлом столу о представи је говорио и Предраг Вукојевић, захваливши се предсједнику Жирија, Жељку Хубачу, на изузетним комплиментима, који имају посебну тежину кад долазе од угледног драмског писца балканског формата, и драматурга Народног позоришта у Београду, а говорила је и Слађана Бубања Мердовић указујући на неке одреднице комада у којем је заиста импресивно одиграла лик мајке Данила Киша, Милице Драгићевић са Цетиња, уз моћну емпатију на плану бескрајне љубави према својој фамилији и свом родном Цетињу.