ИН4С

ИН4С портал

Бјелопавлићи и 610 година првог писаног помена племена (9): Бјелопавлићи су очували дух српства и православља

Миљан Станишић,; фото: Српска 24

Пише: Миљан Станишић

У претходним наставцима фељтона изложио сам нејстарије примјере о корјенима Бјелопавлића, о којима постоје писани трагови и народно сјећање које се генерацијски преносило, а које се уклапа у контекст историјских дешавања, т.ј. од времена досељавања Бијелог Павла из Метохије (Хвосна); његово српско, немањићко поријекло; формирање и први записи о племену Бјелопавлићи, међу којима и турски дефтери у којима се помиње племе Бјелопавлићи, а на основу којих је са великом сигурношћу могуће одредити временски оквир доласка Бијелог Павла на територију на којој ће се формирати племе Бјелопавлићи.

Истакао сам и прве велике битке у којима су Бјелопавлићи извојевали величанствене побједе над Турцима, 1612. и 1613. године, а које су задивиле европске дворове, о чему сам писао у прошлом наставку. Да бих детаљније изнио кроз колико су само тешких ратова, бојева и мегдана пролазили кроз историју Бјелопавлићи, гдје су вјековима генерације наших предака крвљу натопиле, кроз мноштво ратова и борби, сваку стопу бјелопавлићког простора и шире у ослободилачким ратовима, а све под геслом „ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ“ – за све то били би потребни томови књига.

Међутим, поред већ забиљежених ратова, бојева и сл., многе догађаје и личности које нико тада није забиљежио, запамтило је народно сјећање које се генерацијски преносило, а нарочито су запамћени они који су опјевани уз гусле и тиме сачувани од заборава, што казују и строфе ове народне пјесме: „…Гусле мучне дане запамтише/ Дуге зиме и гладне године/ И ратове тешке и крваве/ И још многе муке и невоље/ Које наши стари подношаху/ У земану у времена тешка/ Ко би мога’ све их побројати…“.
Павел Ровински наводи једну одобеност, која је карактеристика честих ратовања, а то је да се није имало времена мислити о животној свакодневници и побољшању животних услова, у тој суровој борби за опстанак: „Јер налазећи се стално у огњу и немајући ни минимум мира, ови су људи равнодушни према животу, занемарили су домаћинства и одбили се од свакога рада. Ово је највидљивије у Бјелопавлићима, гдје најбоља имања остају необрађена. И без обзира на природна богаства, они имају најјадније куће у цијелој Црној Гори. Коначно коме је до градње, ако очекује да му то неко (односи се на Турке, примј. М.С.) може запалити и уништити“. Бјелопавлићи, као средишњи дио између Старе Црне Горе и осталих брдских племена, а чијом територијом су пролазиле и главне трасе пута, увијек су били први на удару. И заиста, колико се само пута црни дим вијао над Бјелопавлићима, од попаљених кућа и кровињара. Колико су се само пута преживјели укућани, с болом у срцу, морали враћати својим попаљеним домовима, у тај једини животни кутак, и наново морали да га обнављају, а било је и оних разорених домова у које се нико није ни имао вратити, јер су страдали у борбеним окршајима, а зидине њихових кућа остали су нијеми свједоци да је велики број Бјелопавлића све што је могао и имао, па и свој живот, жртвовао и то увијек с вјером у Бога, за слободу отаџбине, Српства и православља.
У селу Сретња и данас постојано стоји кућиште, остаци велике куће (Павлово кућиште,15 метара дужине), гдје је живио Бијели Павле и његови укућани. Одатле се размножило, одњивило и формирало велико бјелопавлићко племе. Око куће простирало се његово велико имање, зв. зграде, а по Бијелом Павлу оне се и послије толико вјекова називају Павлове зграде. Извише њих са висине „гледа“ на Бјелопавлиће малена тврђава, зв. „Чучага“, која је ко’ у брду саливена. У том дијелу стијене постоји удубљење које су овдје наши преци (Бијели Павле и наследници) преуредили у тврђаву. Са предње стране озидан је бедем са ситним отворима између зиданика, па се кроз отворе мотрило на потенцијалног непријатеља и по потреби пружао отпор.
Након скоро седам вјекова од доласка Бијелог Павла у селу којем ће он дати име Сретња, данашња генерација Бјелопавлића у том селу на локалитету „Павлове зграде“, до остатака куће која је њему и његовим укућанима припадала, изградила је „Дом Бијелог Павла“, у част и захвалност своме родоначелнику, Бијелом Павлу, са циљем да никад не заборавимо ко смо и да будемо достојни својих славних предака, Бијелог Павла и његових наследника, који су нам уз велика одрицања и жртве оставили да живимо на овом благословеном простору, а на нама, њиховим потомцима, је да то цијенимо, баштинимо и не одричемо се њихових бесмртних дјела која су нам у аманет оставили. Као и у сваком племену, па и у Бјелопавлићима, била је и шачица оних који су спремни да „продају вјеру за вечеру“, што смо свједоци и данас.

Али, ми Белопавлићи и становници нашег града знамо ко смо и што смо и којим путевима да ходимо, што су показале и величанствене литије које су организоване у одбрани наших светиња од оних који су кренули странпутицом, а на нама је да им укажемо да се врате на пут којима су вјековима ходили Бјелопавлићи, чувајући своју немањићку, светосавску, српску свијест, као јединим путем опстанка и спасења. На то нас обавезује и Свети Василије из манастира Острога и Свети Арсеније са Ждребаоника, чувајући нас, дајући духовну снагу и опомињући да не поклекнемо, а све за добробит и напредак Бјелопавлића и других житеља ових простора и шире.

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

4 thoughts on “Бјелопавлићи и 610 година првог писаног помена племена (9): Бјелопавлићи су очували дух српства и православља

  1. Bijelopavlici vode porijeklo sa teritorije danasnje Albanije
    Veze to nema sa srpstvom.Dolazilo je do mjesanja stanovnistva pa se to razvodnilo i sad ima svega,ali ovo je cinjenica.Uvijek su se neki turcili drugi pokatolicavali treci posrbljavali a u biti jedan isti narod

    4
    21
    1. Сигурно знаш да је главна слава међу Бјелопавлићима св. Петка. И сигурно знаш да је она Српкиња из тадашњег Епивата. Како себи објасниш да тај, како га ти називаш ‘исти народ који је посрбљаван’ слави Српкињу са другог краја Балкана.

      1. Sveta Petka (Sveta Paraskeva, Pyatnitsa, Pyetka ili takozvana Petka Trnovska), hrišćanska je svetica koja je rođena u gradu Epivatu, koji se nalazio između Silimvrije i Carigrada u Trakiji polovinom desetog stoljeća. Za pravoslavce je svetica i čudotvorka, a Crkva ju je slavila 14. oktobra po starom, odnosno 27.oktobra po novom kalendaru. Ovu Paraskevu južnoslovenski narodi (Hrvati, Crnogorci, Srbi, Makedonci i Bugari) obično zovu sveta Petka.
        Dakle nije bila Srpkinja no Grkinja.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *