ИН4С

ИН4С портал

Бивши британски амбасадор: „Новичок“ закуван у енглеској војној лабораторији

1 min read
Тереза Меј инсистира на својим неутемељеним изјавама да је Москва одговорна за тровање бившег двоструког шпијуна Сергеја Скрипаља.

Фото: Епа

Тереза Меј инсистира на својим неутемељеним изјавама да је Москва одговорна за тровање бившег двоструког шпијуна Сергеја Скрипаља. Поводом свих оптужби и мера које су уследиле, Спутњик је разговарао са бившим британским амбасадором у Узбекистану Крегом Џоном Мaрејем, како би чуо његово мишљење у вези са том „токсичном“ причом.

Реакција званичног Лондона напросто фасцинира. Ако Тереза Меј искрено верује да је Скрипаљ жртва руских власти, у том случају је њена реакција неадекватна, јер послати кућама 23 дипломата неће нанети никакву штету. Дипломате нису пресудно битни чиниоци друштва. Тако да је то потпуно неуобичајен гест имајући у виду да она даје изузетно оштре изјаве и истовремено прави некакве претпоставке. Укупно гледано, такво понашање је прилично отужно.

Другим речима, чуди Вас понашање британских власти?

— Британске власти су од самог почетка ставиле до знања да имају намеру да оптужују Русију, без обзира на доказе, за које до сада не можемо рећи да су јасни и убедљиви.

Пре само две године шеф истраживања у лабораторији Портон Даун је објавио научни материјал у којем се говори да је гас „новичок“ био успешно физички синтетизован. Такође, у овом тексту се говори да Организација за забрану употребе хемијског оружја никада није забранила употребу тог гаса, јер није било доказа да је он икада заиста физички постојао, већ је постојао само као теоретска концепција. Сада Влада Велике Британије тврди да је отровни гас нађен на основу његових компоненти, које према писањима британског стручњака никада нису ни постојале.

*Како ће се оптужбе Терезе Меј одразити на односе Британије и Русије?

— Као што знате, пре неког времена почела је кампања ширења русофобије и оптужби на рачун Москве за наводно мешање у америчку предизборну кампању. Русофобија иде на руку војној и шпијунској индустрији.

Све што се тиче шпијунаже и система безбедности, они су предмет интересовања крупне индустрије. Стотине, па и хиљаде обавештајаца су на платним списковима МИ5 и МИ6. Буџет војне лабораторије Портон Даун је повећан за 85 милиона фунти у вези са оптужбама на рачун Москве. Посланици Конзервативне партије су тражили драстично повећање давања за куповину оружја. Тако да сами видите коме је русофобија од користи.

Такође, постоје наде да ће играма у парламенту противници успети да се реше Џеремија Корбина. Људи који су сада на власти у Британији имају јако лош однос према Русији, као што су га имали и раније. Прича са Скрипаљем неће значајно погоршати односе између Британије и Русије, већ ће све остати као и до сада.

 

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Бивши британски амбасадор: „Новичок“ закуван у енглеској војној лабораторији

  1. Iskrednost jeste vrlina ,ali potpuna iskrednsot je istina.Da se plan ostvrio, koji je bio zadat na relaciji Tereza Mejn i Tilerson,vjerovatno da ovaj komentar nebi bio potreba,koji je tacan,ali sluzi da skrene paznju sa parvog cilja ,koji je po mnogima istrzivacima bio uvod u nesto veci sukob u Siriji!
    Njihov plan je bio, napad na dvostrukog agenta sa jedne strne u Engleskoj a na drugoj strni da orgnizuju hemiski napada na umjerene ekstremiste u Siriji u obalsti Guhta predgaradje Damska.taj plan je naravno otkriven od Sirije i Rusije, a htio se sprovesti na dan izbora u Rusiji i iskoriste pometnju kao su oni racunali.nakon toga bi Britanija zatrazila akciju USA protiv Sadata i bombardovanje njegovog sjedista ,a istovremeno bi trzili u UN da se Rusija izbaci iz Savjeta bezbjednosti.dobro isplanirano ali slabo sprovedeno.Zato se ovaj prosjedi gospdoni javio za rijec,pokusaj umanivanja stete.

    Њихов план је био, с једне стране, стоп против бившег двоструког агента у Салисбури, као и да организују хемијски напад на „умереним побуњеника “ у гхоута. Завереника жели да ослободи предграђа главног града, напорима Сирији, а поремећај у Русији поводом искористити председничких избора. После ових манипулација, Велика Британија би подстакле су САД, Дамаск бомбардовање, укључујући сиријског председничкој палати и тражи од Генералне скупштине Уједињених нација да искључе Русију из Савета безбедности.

    Међутим, сиријске и руске обавјештајне службе имају вјетар. Они су уверени да су САД агената који су планирали хемијску напад на гхоута из гхоута не зависило од Пентагона, али од другог америчког агенције.

    У Дамаску, заменик министра спољних послова, Фејсал Макадад, сазвао конференцију за штампу на максималну брзину на 10. марта да упозори своје суграђане. Са своје стране, Москва је у почетку покушала да контактира Вашингтон дипломатским путем. Међутим, Москва је знао да је амерички амбасадор, Јон Хунтсман Јр, директор Цатерпиллар су џихадисти су се испоручује са Тунел грађевинских машина и утврђивање њихове утврђења, покушавајући да заобиђе Москва нормалне дипломатске канале.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *