ИН4С

ИН4С портал

Бивша Влада незаконито дала Монтенегро ерлајнсу 12,7 милиона евра државног новца

Ову помоћ додијелила је бивша Влада Душка Марковића преко Министарства саобраћаја којег је водио Осман Нурковић.

Илустрација

Државна помоћ додијељена “Монтенегро ерлајнсу” у износу од 7,26 милиона у 2018. години и 5,5 милиона евра у 2019. години била је назаконита, односно није усклађена са Законом о контроли државне помоћи, закључила је Агенција за заштиту конкуренције у рјешењу објављеном на њиховом сајту.

Ову помоћ додијелила је бивша Влада Душка Марковића преко Министарства саобраћаја којег је водио Осман Нурковић.

Из рјешења Агенције није јасно да ли се против доносилаца ових одлука аутоматски покреће кривична пријава за незаконито трошење оволике количине новца, да ли пријаву покреће нова Влада и ресорно министарство или то може урадити тужилаштво као у случају Комбината алуминијума.

Ова иста агенција је у другом поступку о оцјени нове државне помоћи од 150 милиона из посебног закона о “Монтенегро ерлајнсу”, 3. септембра прошле године забранила Влади да овој компанији исплаћује нове помоћи што је четири мјесеца касније водило њеном престанку рада.

Агенција овим новим рјешењем задужује Министарство капиталних инвестиција (као правног сљедбеника Министарства саобраћаја и поморства) да без одлагања, а најкасније у року од четири мјесеца од пријема овог рјешења, предузме мјере неопходне за повраћај овог новца од предузећа “Монтенегро ерлајнс” у укупном износу од 12,76 милиона евра.

У циљу повраћаја средстава, Министарство капиталних инвестиција је дужно да у року од два мјесеца од дана пријема овог рјешења, сачини и Агенцији достави план повраћаја са мјерама и роковима за његову реализацију или обавјештење о предузетим мјерама за повраћај.

Предузеће “Монтенегро ерлајнс” дужно је да врати ову помоћ са каматом за период од додјеле помоћи до дана доношења рјешења.

Агенција је у образложењу рјешења навела да јој је бивше Министарство саобраћаја 30. новембра 2018. године доставило План спашавања компаније “Монтенегро ерлајнс” и пријаву државне помоћи.

У тим документима је наведено да ће компанији дати зајам од 9,37 милиона еура јер “без истог не може наставити пословање у наредном периоду”.

Министарство Османа Нурковића се позивало да ово није нова помоћ већ наставак раније из Плана реструктурирања из 2012. године.

Мјесецима након тога услиједила је размјена више дописа између Министарства и Агенције која је сматрала да се може додијелити само она помоћ која је била планирана Планом из 2012. и није исплаћена а не помоћ са новом намјеном која није била у том Плану.

Министарство затим 5. фебруара Агенцију обавјештава да је на захтјев “Монтенегро ерлајнса” тој компанији одобрило нову помоћ од 5,5 милиона евра да би се компанија “сачувала од стечаја и ликвидације, док се не нађе трајније и боље на закону засновано рјешење”.

Агенција, затим, Министарство обавјештава да је из Плана реструктурирања из 2012. године остала само исплата полугодишњег финансијског лизинга према БНДЕС банци.

Агенција је накнадно прикупљајући информације за израду Годишњег извјештаја о државној помоћи утврдила да је Министарство саобраћаја у 2018. години “Монтенегро ерлајнсу” уплатило 7,26 милиона евра умјесто најављене позајмице од 9,37 милиона.

Затим је услиједио нови круг дописивања, рјешења, продужавања испитног поступка, да би тек 15. децембра прошле године, 11 дана након избора нове Владе а двије године након покретања поступка, Агенција упутила допис Министарству и “Монтенегро ерлајнсу” за одржавање усмене расправе.

Њу су први пут заказали за 28. децембар када је авиокомпанија престала са саобраћајем.

Министарство је 22. децембра тражило одлагање па је нова усмена расправа заказана за 29. јануар.

Међутим у међувремену је оставку поднио цијели одбор директора “Монтенегро ерлајнса” што је изазвало нова одлагања, а затим је оставку поднио и генерални директор директората за ваздуђни саобраћај.

Коначно је Агенција одржала усмену расправу 5. марта, али без присуства представника Министарства и авиопревозника, на којој су разматрани сви докази и документи о овим спорним трансакцијама.

Коначно Савјет Агенције је на сједници од 19. априла утврдио да су ове двије државне помоћи незаконите и да Министарство капиталних инвестиција мора да их наплати од, у међувремену, банкротиране компаније.

Наплата новца практично није ни могућа

Агенција је двије године вијећала о овој државној помоћи, јер је поступак за исплаћени новац у 2018. покренут у новембру те године, а за 2019. у фебруару те године.

“Монтенегро ерлајнс” је прије двије седмице отишао у стечај кроз банкрот, са постојећим дугом од преко 100 милиона еура.

Стечај је тражила Управа прихода јер није на другачији начин могла да наплати порески дуг од 12 милиона еура.

Тако да садашње рјешење Агенције неће имати значајног ефекта у наплати потраживања Владе и поврата незаконите државне помоћи, јер Министарство капиталних инвестиција ово потраживање од 12,7 милиона евра може само да пријави стечајној управи, док је његова наплата практично неостварива због мале имовине компаније која ће ући у стечајну масу а огромних потраживања.

Због тога је додјељивањем ове државне помоћи нанијета трајна штета државном буџету од 12,7 милиона евра.

(Вијести)

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

6 thoughts on “Бивша Влада незаконито дала Монтенегро ерлајнсу 12,7 милиона евра државног новца

  1. Prdnjavin kum, rashodovani Kradijator, selektor FK Srbija iz Donjeg Mičkovca, autor pasarele u Mojkovcu, govedo po karakteru каже:

    Mnogi problemi Monteprkna su počeli kad je ovo ….o sjavilo iz Pobdbišća u Titograd sa ošeganim radijatorima iz državnog stana u Mojkurcu. Bili su mu prirasli za srce a rekli su mu da u Titigradu radijatore nema većina stanova. Pa je povukao za sobom kuma drprd Prdoja Veljovića, koji je stekao vječni nadimak Prdnjava Bitangina. Pa Obrada Miša što je sa opancima došao u Titograd a nije smio preći ulicu da ga što ne spršti… I to smeće je isplivalo na površinu Monteprkna i gulilo ga skoro 30 godina.

  2. Zna li ko dje je pisarcic iz rudnika Brskovo?! Jeli govedo poslo u Dubaji sa kumarom prdojem iz Podbisca?! Kakva je ovo seljacina, volio je rolex da reklamira opancar iz MK a diplomu kupio u Kg, bivsa tazbina platila.

  3. „…Предузеће “Монтенегро ерлајнс” дужно је да врати ову помоћ са каматом…“ eo sad će, samo da ponese tetki lijek 🙂

  4. Како може авион да лети без гријања?

    Клима уређај није исто што и радијатор!?

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *