ИН4С

ИН4С портал

Бискуп Фрањо код краља Александра: Хвала ти Боже, сада могу мирно да умрем

1 min read
У разговору са једним новинаром 1921. тадашњи которски бискуп др Франо Ућелини Тица изјавио је
biskup

Бискуп Фрањо Тица

У разговору са једним новинаром 1921. тадашњи которски бискуп др Франо Ућелини Тица изјавио је: „Ми сви морамо да будемо сретни и задовољни што смо доживјели остварење наших највиших идеала и морамо да упремо свим силама да у слободи уредимо најљепшу народну државу, а не да се враћамо у времена кад смо, кавгајући се између себе, радили за интересе трећих. … Само на тај начин ми ћемо зајазити онај јаз што га ископаше између нас туђи људи и туђе владавине“, подсјећа историчар Саша Недељковић у свом тексту „Соколски бискуп Франо Ућелини-Тица“.

Какво је било расположење католика на приморју, говори и податак да је бискуп Фрањо након прве аудијенције код краља Александром Карађорђевићем кроз сузе рекао: „Хвала ти Боже, на овој милости, коју сам доживео. Сада могу мирно да умрем!“.

Др Франо Ућелини Тице родио се 2. августа 1847. на острву Лопуду код Дубровника, у поморској породици. Његови су пореклом из Херцеговине и звали су се Тице. У школи су му презиме Тице превели на италијански и назвали га Ућелини. Основну школу завршио је у Лопуду, гимназију у Дубровнику, а богословију у Централном богословском заводу у Задру. Заређен за свештеника 1871. и одређен за душобрижника у Ошљему, дубровачка бискупија. Постављен је 1872. за духовника у Централном богословном семеништу у Задру. Био је професор догматике а 1893. ректор богословије у Задру.

Заувијек остао пријатељ православља

Историчар Недељковић пише да је Тица приликом инсталације православног владике Јовића у Котору 1907, држао говор о љубави и слози православних и католика. Зато су га казнили из Рима обуставом ношења бискупске митре и штапа. После су му повратили сва бискупска права. Приликом сахране примаса српског, арцибискупа Милиновића у Бару 1910, одржао је говор у истоме духу.  Краљ Никола Петровић одликовао га је 1910.  црногорским орденом Књаза Данила другог степена.

За вријеме балканског рата, када је српска војска ослободила Косово, бискуп је у Трсту изјавио: ,,Благо вама што сте имали срећу да доживите лијепе балканске дане”. За вријеме Првог свјетског рата на сваки начин помагао је прогоњене православне свештенике и народ. Није му било допуштено да оде из Котора или са отока (под Кртолима) гдје је био заточен до пада Ловћена 1916. без дозволе војничке власти у Котору. Симболички дижући Недичеву књигу „Српска војска и Солунски фронт“ рекао је подигнутим гласом : „Овде нам је обрачун колико нас је коштало крви ово што имамо“.

Краљ Александар одликовао га је 1919. орденом Светог Саве првог реда, 1923. орденом Бијелог Орла V степена и 1934. Југословенске круне I степена.

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

4 thoughts on “Бискуп Фрањо код краља Александра: Хвала ти Боже, сада могу мирно да умрем

  1. Bugojno je inace poznato kao pouzdan izvor informacija. Koliko znam glavni biznis svojevremeno im je bio da Tita snadbijevaju medjedima kapitalcima.

  2. Један од ретких бискупа католичке цркве на балканским просторима који је заговарао јединство српског и хрватског народа и који није следио антисрпску (и антиправославну) политику Ватикана и загребачког Каптола. Био је омиљен код српског православног живља у Боки Которској. О њему је с поштовањем и похвалама писао Виктор Новак у књизи „Магнум кримен“.

    1. Ovo su podmetanja i laži.Neka Vasko Kostić kaže nešto o tome a dosta je pisao.Neznanje je najveća glupost.Čovjek nije mogo da smisli Srbe kao ni Pravoslavlje .Eto to je istina.A ovaj tekst mora da je pisao neki komunistički doušnik.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *