ИН4С

ИН4С портал

Бирачки списак и даље пун фантома

1 min read
Неочишћени бирачки списак је један од највећих проблема и у овом изборном процесу, као и у неколико ранијих.

Неочишћени бирачки списак је један од највећих проблема и у овом изборном процесу, као и у неколико ранијих.

Секретар Државне изборне комисије из Демократског фронта, Вељо Чађеновић, казао је да су бирачки списак наслиједили и да у ДИК-у сматрају да није довољно очишћен.

„Докле год се са сагласношћу свих партија не крене у чишћење бирачког списка, да се тачно зна колико нас има са правом гласа, увијек ће бити проблема“, оцијенио је Чађеновић за ТВЦГ.

Он тврди да, преко апликације ДИК-а, није могло доћи до манипулације бирачким списком.

„Апликација је дошла сада, сматрамо да није касно, да је ваљао бирачки списак не би је ни било“, рекао је Чађеновић.

Представник Агенције за слободан приступ информацијама, Раденко Лацмановић, казао је да у Закону у бирачком списку препознају на погодно тло за проблеме и да су, још од 2013. упозоравали да се „може десити оно што имамо ових дана, односно злоупотребу потписа грађана“.

„Бирачки списак је био доступан бројним субјектима, учесницима изборног процеса и не само њима са свим нашим личним подацима. Иако тада нијесу уважили наше сугестије, ми имамо конкретне препоруке како да овај проблем ријешимо“, оцијенио је Лацмановић.

Представник Центра за демократску транзицију, Милица Ковачевић, казала је да се проблеми понављају већ неколико година, али и да ће та НВО наставити да инсистира на унапрјеђењу понашања надлежних институција. За то до сада, како наводи, није било политичке воље.

„Ми никад нијесмо видјели суштинску вољу да се ове крупне ствари промијене. Имали смо 2013. и 2014. опозицију у парламенту, па ипак ништа од ових крупних ствари као што је деполитизација изборне администрације, или друге ствари није могло да прође, јер није било политичке воље“, оцијенила је Ковачевић.

Извршна директорица Мреже за афирмацију невладиног сектора, Вања Ћаловић Марковић, оцијенила је да је Демократска партија социјалиста сама и сагласно својим интересима и потребама тумачила препоруке ОЕБС-а.

„И то на један врло извитоперен начин, на начин који је смањио могућност контроле изборног процеса. Првенствено мислим на измјене закона о бирачком списку, при чему нијесу били вољни да те измјене доведу до краја и обезбиједе измјене свих оних пратећих закона који би заиста омогућили да бирачки списак буде чист“, казала је Ћаловић Марковић и додала да ДПС није хтио да примјени позитивно искуство из Хрватске по том питању.

Она је оцијенила да, у овом тренутку, једино Министарство унутрашњих послова зна шта се налази у бирачком списку, што је велики корак уназад.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Бирачки списак и даље пун фантома

  1. Vjeruj ti meni, anonimni, da toga ima i u USA „svjetoniku demokratije“. Po prebrojavanju ispalo je da je Hillary navodno imala oko 3 miliona vise glasova. Kad je Trump-ov tim najavio istragu u Colorado odjednom se sa spiska u Denver-u naprasno skinulo preko 3000 ljudi, kao „iznenadjeni i uvredjeni“ zbog tog „necuvenog“ akta. To je, ustvari dio ilegalne hispano populacije koja permanentno glasa demokrate. Kad je Arizona zahtijevala da se za svakog ko je na birackom spisku provjeri drzavljanstvo, nastala je nevidjena vriska iz Washington-a koji podrzava demokrate preko 90%. Zato Trump hoce da izgradi zid. Ako to ne uradi za 10-tak godina ce doci do takve demografske promjene, da ce promjena vlasti na izborima postati nemoguca. Liberalni demokrati (tipa Hillary) ce biti nesmjenjivi. Vec sada u Denver-u ima preko 30% Hispano popoulacije, dok su bijelci spali ispod 55%.

  2. Zašto sve ove soroševske NVO, koje su vrlo odgovorne za davanje legitimiteta svim prethodnim pokradenim i neregularnim izborima, ne odgovore na vrlo jednostavno pitanje: u kojoj to državi, uključujući i Sjevernu Koreju, Zimbabve, Haiti, Turkmenistan i lažnu državu „Kosovo“, ima gotovo jednak broj birača i stanovnika? Kad bi se izbrisali svi oni lažni „građani“ Crne Gore sa biračkim pravom koji 50 godina nisu navraćali ovamo, a u 90% slučajeva su Bošnjaci, Albanci ili Romi (što zloupotrebljavaju ovdašnje službe), ogroman dio izbornih marifetluka i lopovluka bi bio onemogućen! Međutim, zbog lažne „političke korektnosti“ ovi „soroševci“ prećutkuju sve ove činjenice i zato imamo ovakvo katastrofalno, bolje reći kriminalno stanje sa biračkim spiskom!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *