ИН4С

ИН4С портал

Било и поновило се: 2018. – година јубилеја – вијек од уједињења Црне Горе и Србије

Подсјећамо, 1918. године Велика народна скупштина српског народа у Црној Гори, познатија као Подгоричка скупштина, изгласала је историјску и славну одлуку о уједињење Црне Горе и Србије.
podgorička skupština zelenaši i bjelaši

"Велика народна скупштина српског народа у Црној Гори"

У години која је данас почела обиљежава се један изузетно значајан јубилеј – вијек уједињења Црне Горе и Србије.

Подсјећамо, 1918. године Велика народна скупштина српског народа у Црној Гори, познатија као Подгоричка скупштина, изгласала је историјску и славну одлуку о уједињење Црне Горе и Србије.

Одлуку о уједињењу изгласало је 160 посланика Подгоричке скупштине, а тај документ је предвиђао да се Црна Гора уједини са Србијом у једну државу под династијом Карађорђевић.

Према одлуци Подгоричке скупштине, црногорски суверен краљ Никола, који је раније побјегао из земље, збачен је са престола.

Одлука Подгоричке скупштине од 26. новембра о уједињењу Црне Горе са Србијом била је увод у проглашење заједничке државе Срба, Хрвата и Словенаца 1. децембра у Београду.

Подгоричка Скупштина је засједала је од 24. до 29. новембра, а најважнија сједница одржана је 26. новембра када је донијета историјска одлука о уједињењу Краљевине Црне Горе и Краљевине Србије, као и одлука о детронизацији династије Петровића.

Признање међународне заједнице

Међународна посматрачка комисија, састављена од више чланова из различитих држава, саопштила је да су одлуке Подгоричке скупштине одражавале већинску вољу становништва тадашње Црне Горе.

Портал ИН4С интегрално преноси тачке извјештаја који је сачинила међународна посматрачка комисија састављена из више чланова из различитих земаља, поводом избора за Подгоричку скупштину и генералног стања у Црној Гори:

1) Трупе које су се налазиле у Црној Гори су биле југословенске, а не србијанске: њихов број у цијелој земљи не прелази 500 људи: оне нијесу биле уплетене у узборе и збивања око божићне побуне;

2) Избори су били слободни пошто 500 официра и војника југословенских нијесу могли десетинама хиљада Црногораца наметнути своју вољу;

3) Избори су били демократскији него они практиковани за вријеме владавине бившег краља Николе;

4) Сви Црногорци су били за уједињење са Србијом и не желе повратак раскраља Николе, којега држе за издајника земље;

5) Побуна је проузрокована од стране неколико агената бившег краља, а који су потпомогнути агентима италијанским; могли су обманути неке необавијештене личности;

6) У земљи је владао мир, кривци ће бити осуђени од стране редовних судова;

7) Захтијева се да одбјегли побуњеници код Италијана у Сан Ђовани Ди Медуи и Котору буду предати француском генералну Венелу и да одговарају за рушење телефонских жица и пљачку војничких намирница. Број затворених личности се пење од прилике на једну стотину. Сви сељаци су пуштени на слободу.

Побуну финансирала Италија

Црна Гора је на почетку Првог свјетског рата стала на страну савезника, да би 1916. године била окупирана од Аустроугарске. Краљ Никола и црногорска Влада емигрирали су тада из земље, а 1918. године у Црну Гору долазе савезничке и српске трупе које је ослобађају од аустроугарске окупације.

Црна Гора није учествовала на Мировној конференцији у Версају послије Првог свјетског рата.

Краљ Никола послао је Париској конференцији захтев да се поврати независност Црне Горе, али његова молба је одбијена.

Након одлуке Подгоричке скупштине о уједињењу, у Црној Гори је избила такозвана божићна побуна присталица свргнутог краља Николе и конфедералног југословенског уједињења, а финансирала је Италија.

Ту побуну, уз помоћ савезника, угушиле су присталице уједињења, а оружане борбе црногорских комита настављају да трају све до 1924. године када они прихватају амнестију краља Александра Карађорђевића.

Црна Гора и Србија биле су у разним облицима заједничке државе 88 година, односно све до референдум 21. маја 2006. година, на којем је, уз бројне малверзације и преваре, изгласана црногорска независност.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

27 thoughts on “Било и поновило се: 2018. – година јубилеја – вијек од уједињења Црне Горе и Србије

  1. На црногорском се двору више причало о Српству и давало омаж Косовском завјету него у Београду.

    Краљ Никола је био суверен независне државе, и одлучио је да помогне братској Србији. На Мојковцу је блистало црногорско срце и црногорско оружје, а утапање и грабљење Црне Горе Србији бачило је мрљу на историју Српства. Није то ништа боље од зеленашења.

    Српски “националисти“ заборављају да су Карађорђевићи угасили не само Црну Гору, него и Србију. Тако је вековна борба и коначна Побједа две државе Српства кулминирала њиховим гашењем и преливањем њихове крви у идејно не нужно лоши, али убоги калуп Југословенства.

    Како је завршила та држава, тако је и почела: куповином гласова муслиманских посланика при изгласавању Видовданског устава…

    Ја ћу вам рећи двије ствари:

    живјела Црна Гора и њена државност и посебност, била она независна или у саставу заједничке државе са Србијом!

    живјело Српство, а не србијанство!

  2. Nikad vise 1918! IN4S najsmrdljivi sajt svih vremena,zivjela nezavisna Crna Gora,zivjela jedina prava legitimna Crkva Crnogorska Pravoslavna!

  3. Није било никаквих борби до 1924. са противницима присаједињења матици Србији, насјели сте на фалсификате црногорских црнолатинаша. Та плаћеничка проиталијанска багра је разбијена 1918-те од стране бјелаша из Бјелопавлића и ту је стављена тачка. Питајте Будимира Алексића из Нове ако мени не вјерујете. О каквим борбама говорите у трајању од 6 година са десетином олињалих плаћеника 🙂

  4. Petar Lubarda slikar i to cuveni,ja ne posjedujem tu neku moc i znanaje da procijenim ne Lubardina djela nego i bilo cija druga,mogu da kazem ovaslika mi se dopada ili ne dopada,Mogu da kazem ovaj je za mne bolji a onaj gori,ili najbolje da kazem volio bih imati ili nebih nikad pojedinih slikara stavio -okacio na zid.Sve je to nase licno,ali moramo kada je rijec o misljenju tih ljudi ,koje su oni iskazali i to postovati.
    Eto tako bas Lubarada niie dozvoljavao da mu neko odredjuje sta je i koje je po nacionalnosti,pa izmedju osatloga kaze : „Slikar sam ,rodjen na teritoriji SR Cne Gore,po nacionalnosti sam Srbin.Radim i zivim skoro 40 godina u Beogradu.Poceo sam aktivan rad kao slikar 1927 godine,prema tome pripadam i predratnoj i posleratnoj jugoslovenskoj umetnosti pa nemogu da dozvolim bilo cijoj cudi ili hiru da mi odredjuje sreske ili opstinske granice.Muzeji ili galerije mogu izlagati dela umjetnika,ali ako izlagaju muzejski sa delima koja im pripadaju,ne dajuci tome nacionalno obelezje bez pristanka umetnika.Molim drugove da ovo uzmu na znanju
    Ja sam uveren da u posleratnoj generaciji ima dosta umetnika koji mogu dostojo reprezentovati crnogorsku umetnost i kojima nije potrebno da na silu izalazu umetnici
    koji to ne zele samo zato da bi delili etikete i vrednosti izlozebe “
    O tome se radi kod danasnjih i ondasnjih posleratnih Crnogoraca,namecanje svoje volje i majorizacija,a sve to radi licnoga egoizma i profiterstav,ali to su vasa posla, i vase brige,svako ce svoj izalz tarziti i urduzivati se sa onima koji su mu najblizi,kome krivo kome drago,i neka je uzdravlje pocetak otreznjenja nako 100 godina!

  5. Savko ima pravo na misljenje,ja to postujem,jos ako su argumneti valjani.
    Prema tome ,kako god bude svaka prisila bi bila pogresan,kako god narod uradi,tako ce i zvijeti.
    Neko misli ovako neko onako,skup tih misljenja na jednu ili drugu stranu ce prevagnuti,kako do prevage dolazi , to je pitanje da li je na tasu bas sve postavljeno ispravno.
    U demokratiji misljenje jednog najveceg intelektualca i misljenj jednog podkupljenog glasaca su jednaki , i jednako se broje ,ali to je demokratija,i tu nema pogovora!

    1. U Rusiji, na Istočnom frontu, formirane su dve divizije od prebega i zarobljenika iz austrougarske vojske (i Srba i Hrvata i Slovenaca). Posle Oktobarske revolucije njihovi ostaci (brojno stanje smanjeno borbama) prebačene su na Solunski front i priključene snagama Srbije (kojima su se, posle kapitulacije Crne Gore, priključile i crnogorske snage). Spajajući ostatke ove dve divizije formirana je Jugoslovenska divizija (tako se zvanično zvala, a i jeste bila mešovitog sastava). Ta divizija je bila jedini deo snaga Vojske Kraljevine Srbije koji je učestvovao u oslobbađanju Crne Gore (ništa drugo od srpske vojske nije skrenulo ka Crnoj Gori). Dakle, to je bila divizija mešovitog sastava sa nazivom Jugoslovenska divizija, a pod Vrhovnom komandom Vojske Kraljevine Srbije.

  6. Tačno tako , ponovo će biti zajedno Crna Gora i Srbija u EU i NATO savezu !
    A ova Podgorička skupina bila prije vijek i nikada više , za razliku od tada , kada je kralj Nikola jurio jugoslovenski presto i po potrebi srbovao pa suludo ušao u rat iz kojeg je ostao bez krune , države i crkve , današnja Crna Gora je građanska evropska država , članica NATO saveza , u kojoj je građanstvo emancipovano i zna za jadac !
    Takođe , međunarodne okolnosti su sasvim drugačije , crnogorski saveznici su najmoćnije države svijeta , a vi posrbice ste označeni od strane civilizovanog svijeta , čak se međunarodni Sud osnovao zbog vas .
    No , nova godina je , tada se budi mašta , neko čeka đeda Mraza a neko Podgoričku skupinu , nije zabranjeno .
    Posrbljenom pučanstvu puno zdravlja , sreće i pameti u 2018 godini !

    1. “ kojoj je građanstvo emancipovano i zna za jadac“
      Hoćeš reći trpi što nijedan narod trpio ne bi.
      E to ti je emancipacija – unikatan crnogorski proizvod 30-o godišnje vladavine gladnih stvorova koje ni USA nit EU zasititi ne mogu

      1. Ne ŝekiraj se , mjenjaćemo mi vlast , ali ne sa ovijema što slave Podgoričku skupinu !
        Ne smijemo više nikada dozvoliti da nas „braća progutaju “ !!!

  7. Nije bilo ujedinjenje na ravnopravnim osnovama, nego prisajedinjenje i utapanje u Srbiju.

    Bilo je vise nego pravilno,i Milosevicev predlog je bio, i nikad vise ponovljiv,zato neka sada obnavljau ovu ustajalu vodu svim mogucim filterima nema pomoci,a pozivaju se na sve od Ante M do Broza,privatizaciju i sve sta su govrili zaboravise,jer im tada Srbija i Milosevic nijesu omugucavali plajcku koja je sprovedene posle njegovog odlaska.Zalosno je samo sto misle, da se sve zaboravilo.Presjedava Skupstinom Antin reformista, a opoziciju zastupa drugi Antin djak.
    ovo moze samo na“dobro“ izaci ?

  8. E pa moderatoru,počeću da sumnjam u vaše dobre namjere jer mislim da u predhodnom komentaru nema ništa zlonamjerno niti neistinito da bi bio blokiran.

  9. Највећи дан у историји славне и јуначке Црне Горе. Поносим се да су моји преци били на Скупштини, која је славом овјечала и моју Боку Которску и родни Доњи Столив.

    1. Etnicki Boka sapada u Srpsko Primorje,geografski u Jadarnsko primorje,ili ako vec hocete u Istocni Jadran!Sto je nekada prislino bila ukljucena u Dalmaciju,a danas u Crnu Goru,mi to nomenkalturno ne priznajemo,narocito ne priznajemo sto se sa ta oba izraza hteo negirati srpski karakter Boke!
      Intersanto je da se sa obadvije strane negirala posebnost Boke,i njen srpski karakter.
      ranije su govrili Juzna Dalmacija danas Crnogorsko primorje,jednako to primao k znanju i ne prihvatamo,bilo kao geografski pojam ,jedino kao natisrpski pokeret!I jedno i drugo se nije i nece odrzati a Boka ce sebe pronaci,samo da se krene!

  10. Kako god ali ipak Kralj Nikola je u teškim trenutcima bez dvoumljenja odlučio da pruži pomoć Srbiji i svjesno žrtvuje desetine hiljada svojih podanika.O načinu njegove vladavine imam veoma loše mišljenje ali je gore navedeno fakat i još je vrhovnu komandu prepustio Pešiću i ostalim srbijanskim oficirima.
    Formiranjem Kraljevine SHS poraženi Hrvati i Slovenci (koji su se borili na strani austrougarske kao njeni podanici) su proizvedeni u pobjednike.
    Crna Gora je „progutana“ ali posmatrano sa ove vremenske distance nije ni čudo jer sigurno da je animozitet naroda prema kralju bio ništa manji nego je prema današnjim vlastodršcima.
    A inat je čudo!

    1. Објасни нам како два дијела истог народа, који су историјски били раздвојени због познатих разлога, могу да се уједињују на равноправним основама? Уосталом, у мањем дијелу је била дилемица да ли Петровићи ли Карађорђевићи. Ту дилему је Никола Мирков ријешио.

        1. Хомогена материја се спаја када је енталпија довољно висока. На крају ентропија прије и послије даје стабилност извршеној реакцији. Капишји?

  11. Јао, ИН4С па ви не знате колико вас волим. Хвала, хвала, хвала вам за све ове године. Нека и вама 2018. донесе сваку радост, а знам да ослобођење и уједињење би замјенило све жеље свих нас.
    Са вама смо.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *