У домаћој јавности је последњих мјесеци акценат је стављен на Дарка Елеза са Пала, кога повезују са криминалним организацијама из Србије – са кланом Вељка Беливука, али и “кавчанима”, па тако и бившом секретарком МУП Србије, Дијаном Хркаловић.
Дарко Елез осуђен је на 15 година затвора за кривична дјела из предмета “Лутка” – за организовани криминал у вези са више тешких кривичних дјела, међу којима су тешка убиства, покушај убиства, пљачке транспорта новца и друга дјела почињена у периоду од 2005. до 2009. године.
Елез је склопио “дил” са тужилаштвима БиХ и Србије за мању казну затвора, а почео је тако што је открио гдје је закопано тијело плаћеног убице Славише Билинца Билија, осумњиченог за ликвидацију предсједника Фудбалског клуба Бежанија Горана Мијатовића Мите 2006. године, пише Курир.
Тужилаштва обје државе полажу наде у Елезово свједочење, па поред тога што се у Србији надају да би могао да проговори о клану Веље Невоље, али и Дијани Хркаловић и убиству адвоката Луке Бојовића, Мише Огњановића, Босанци вјерују да би он могао да проговори о многим нерасвијетљеним убиствима. Никада нису ријешени случајеви Леутар, Југовић, Делалић, Торлаковић, Вукелић и други.
Елез је у српским медијима углавном спомињан по томе што је више пута покушао убиство свог некадашњег кума, а садашњег непријатеља, Ђорђа Ждрала и то све због мисице Слободанке Бобе Тошић. О овим догађајима свједочио је некадашњи Елезов наближи сарадник и кум, а сада свједок-сарадник, Анђелко Вељанчић.
Ипак, пресуда Елезу у предмету “Лутка” не може задовољти истражне органе, те се од њега очекује да проговори и помогне да се на пут стане великим криминалним организацијама.
Зијад Турковић није поштедео ни трудницу
Зијад Турковић Зика означен је као вођа једне од највећих мафијашких нарко група на Балкану, а осуђен је 2015. године на 40 година робије због најтежих кривичних дјела. Нјему и његовој организацији се на терет стављају ликвидације Митхата Мекића и његове трудне супруге Лусије Салас-Кортез, убиства Марија Толића и Вернера Ајдарија, као и пљачка Сарајевског аеродрома, одакле је украдено 2,5 милиона КМ, а осуђени су и због више покушаја ликвидација, отимање дионица Фабрике чарапа Кључ, као и за међународну трговину кокаином и хероином.
Турковић је на суђењима на све начине покушао да докаже своју невиност, а једино што је признао је да је узео новац који му је нуђен за покушај убиства нарко-боса Насера Кељмендија. Кељемнди је иначе свједочио у поступку против Турковића и тада је испричао да је Турковић планирао експлозивом да дигне у ваздух 300 сватова које је Кељменди угостио кад је женио најстаријег сина, на којој су пјевали и Дадо Полумента и Аца Лукас.
Он је навео да му је ту информацију, преко пријатеља Мухамеда Гашија, потврдио Исљам Календер који је био престрављен због Турковића са којим је, наводно, морао да сарађује, а у медијима је представљен као Зијадов кум и вјерни пријатељ.
Кељменди је на том свједочењу рекао и да је за крађу касе из његовог стана на Грбавици у Сарајеву сумњао на Турковића, али и због експлозије која је одјекнула у непосредној близини тог његовог стана.
Тада је испричао и да је Турковић хтио да ликвидира њега и његову породицу, да је на њега пуцао у хотелу “Холидеј ин”, али да у тој пуцњави нико није рањен. Према његовим изјавама Зијаду то није био једини покушај да се ријеши Кељмендија, те је наводно припремао његову ликвидацију и у кафићу “Академија”.
Такође, у поступку против Турковића, свједочио је и Дарко Елез који је тада издржавао казну затвора за трговину дрогом у Сремској Митровици. Елез је изјавио није сарађивао са Турковићем, иако му је нуђено да заједно опљачкају сарајевски аеродром, али да има сазнања да је Турковић наредио његово убиство у Београду.
Као један од главних извршилаца убистава у организацији Зијада Турковића наводи се Миленко Лакић, који је, према незваничним сазнањима, требало да обави завршни чин у експлозији Кељмендијевих сватова, али је омануо.
Због извршења убистава те бројних других криминалних дела, Лакићу је као једном од најближих сарадника Зијада, такође 2015. године, потврђена коначна пресуда у трајању од 35 година затвора.
Лакић је, иначе, био и припадник ЈСО и учествовао у рату на Косову.
Насер Кељменди – од шверцера текстила до наркотика
Кељменди је јавности постао познат кад га је америчка ДЕА окарактелисала као највећег регионалног нарко-боса. Кељменди је означен као вођа једне од најјачих албанских криминалних група на Балкану, а у јуну прошле године је, према писању медија, стављен на црну листу САД и означен као прва особа у Европи по опасности за Сједињене Државе.
Иако је рођен у Пећи и означен као вођа албанских нарко-картела, Кељменди је највише дјеловао на територији Босне и Херцеговине, а као његови сарадници наводе се многе особе на функцијама.
На дугачкој листи Кељмендијевих контроверзних пријатеља и најближих сарадника су, према тврдњама агенције СИПА, бивши косовски премијер Рамуш Харадинај, бивши командант снага БиХ у Сребреници Насер Орић, косовски бизнисмен Екрем, одбегли Сафет Калић Сајо из Рожаја, али и власник “Аваза” из Сарајева Фахрудин Радончић.
У поменутим свједочењима Кељмендија против Зијада Турковића, провкао се и напад на Турковића, који је према првим тврдњама, изазвао Кељменди. Наиме, он је био осумњичен да је пуцао у возило у ком су се налазили Денис Стојанић и Турковић, али је Кељменди имао алиби и ослобођен је оптужби.
Иначе, безбједносне службе Србије, као и једна страна, прије више година сазнале су за тајни састанак у Бечу Кељмендија и једног српског бизнисмена који је од овог гангстера тражио помоћ да се ликвидира један високопозиционирани српски политичар, али га је Насер глатко одбио.
Рамиза Делалића Ћелу ликвидирао Елезов егзекутор по Кељмендијевом налогу
Делалић је јавности постао познат након убиства српског свата Николе Гардовића на Башчаршији, у марту 1992. године, за шта му је након рата и суђено, али тај процес никада није окончан.
Он је убијен 27. јуна 2007. у центру Сарајева, а као егзекутор се спомиње Страхиња Рашета, који је углавном радио по налогу Дарка Елеза, а према оперативним сазнањима, овај пут по налогу Насера Кељмендија.
Кључни доказ против Кељмендија је свједочење Милана Рашете, дато у Србији. Миланов син Страхиња наводно је свом оцу детаљно испричао кога је, по чијој наруџбини и за колико новца ликвидирао.
Милан Рашета га је означио као наручиоца неколико ликвидација, а управо по Кељмендијевом налогу Страхиња је убио Рамиза Делалића Ћелу за 100.000 еура. Због сарадње са тужилаштвима у Србији и Хрватској, Милан Рашета је добио полицијску заштиту. Он је одлучио да проговори тек пошто је остао без сина.
Курир
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: