ИН4С

ИН4С портал

Биговић тражи да остатак затворске казне одлежи код куће

Притвореник Љубо Биговић због здравствене ситуације тражио је од надлежних да га пусте да остатак затворске казне одлежи код куће, сазнаје незванично Дан

привођење Биговића

Притвореник Љубо Биговић због здравствене ситуације тражио је од надлежних да га пусте да остатак затворске казне одлежи код куће, сазнаје незванично Дан.

Како је Дану недавно казао извор близак Биговићу, вјештаци медицинске струке посјетили су га, на захтјев суда, прије пар мјесеци у спушком затвору и написали извјештај да треба да буде пуштен на кућно лијечење.

Љубо Биговић тужио је прије пар година државу Европском суду за људска права у Француској због наводно незаконитог продужавања притвора и неадекватног лијечења у спушком затвору.

Биговић је тврдио да му је Црна Гора повриједила права гарантована Конвенцијом о људским правима, и то члановима 3,5 и 6, који се односе на забрану мучења, право на слободу и сигурност и право на поштено суђење.

Како је раније објављено на сајту суда, а пренијели медији, наведено је да је овај Баранин ухапшен 16. фебруара 2006. под сумњом за злочиначко удруживање, изнуду и помагање у извршењу тешког убиства.

Биговић тврди да му неке одлуке о продужењу притвора нису достављане, да неке нису разматране, није уважавано његово нарушено здравствено стање, да су незадовољавајући услови у којима борави.

Такође је констатовано да је Биговић морао да купује врло скупе лијекове, као и да је за лијечење у Институту за рехабилитацијуу Игалу, гдје је боравио пар мјесеци током 2015. године, морао да плати 10.673,60 еура.

Након упућене жалбе, из Стразбура су тражили податке о притворским условима у којима борави Биговић, колика је била површина пода у ћелији, колико кревета је било празно у вријеме његовог боравка у тој ћелији. Тражени су и подаци колико је притвореника било у ћелији у периоду док је тамо боравио, те да се наведе максималан број притвореника, да ли је тоалет у ћелији који је користио Биговић био одвојен од остатка просторије и ко је био задужен за хигијену ћелије подносиоца притужбе.

Такође, тражени су и подаци о времену боравка ван ћелије и простор који му је био омогућен за то, као и вријеме које проводи вјежбајући и површину простора намијењеног за то коју је могао да користи и материјал којим је та површина покривена.

Апелациони суд је на неодређено вријеме био одложио сједницу вијећа у предмету против Саше Борете, Љуба Биговића, Љуба Вујадиновића и Милана Чиле Шћекића, који су оптужени за убиство полицијског инспектора Славољуба Шћекића. Сједница је одложена због захтјева оптуженог Борете за изузеће судија Секе Пилетић и Зорана Смоловића, као и предсједника Апелационог суда Мушике Дујовића.

Врховни суд је у децембру прошле године укинуо пресуду Апелационог суда од 20. фебруара 2015. године којом су Борета, Биговић, Вујадиновић и Шћекић осуђених на по 30 година затвора због убиства Шћекића и предмет вратио на поновно суђење.

Одлуци Врховног суда претходила је одлука судија Уставног суда које су усвојиле жалбу одбране осуђених, јер је оцијењено да им је повријеђено право на правично суђење у дијелу који се односи на прибављање и квалитет коришћеног доказа заштићеног свједока Зорана Влаовића и права на одбрану.

Уставни суд раније је укинуо пресуду Врховног суда којом су Саша Борета, Љубо Биговић, Љубо Вујадиновић и Милан Чила Шћекић осуђени на по 30 година затвора за убиство Славољуба Шћекића, а Алан Кожар на шест год ина и два мјесеца затвора за подметање експлозива на градилишту хотела „Сплендид”

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *