ИН4С

ИН4С портал

Би-Би-Си: Свијет је подијељен, САД „пребацују лопту“ Русији и Кини

1 min read
Најновији ракетни тест који је извела Сјеверна Кореја подијелио је свјетске силе које су се ујединиле иза новог пакета санкција УН пре само неколико дана, пише Би-Би-Си .

Најновији ракетни тест који је извела Сјеверна Кореја подијелио је свјетске силе које су се ујединиле иза новог пакета санкција УН пре само неколико дана, пише Би-Би-Си .

Како наводи, САД сматрају да би „терет одговора“ на тест Сјеверне Кореје требало да сносе Кина, главни савезник те земље, и Русија, која такође има везе с режимом у Пјонгјангу.

С друге стране, Кина је наговестила да САД избегавају сопствену одговорност, а Русија је осудила „агресивну“ америчку реторику.

Ракета коју је Сјеверна Кореја испалила над Јапаном има домет да удари америчко острво Гуам у Пацифику, додаје Би-Би-Си  и истиче да је најновији ракетни тест један од оних с највећим дометом који је извео Пјонгјанг.

Ракета је достигла је надморску висину од око 770 километара, летјела око 3.700 километара прелетевши најсеверније јапанско острво Хокаидо пре него што је пала у море, саопштила је јужнокорејска војска.

Јужна Кореја, кључни савезник САД, одговорила је у року од неколико минута испаливши две балистичке ракете у море.

Јапански премијер Шинзо Абе поручио је да та земља „никада неће толерисати“ тако „опасну провокативну акцију“, а САД, Кина и Русија су такође осудиле напад.

Председници Русије и Француске, Владимир Путин и Емануел Макрон, позвали су на наставак директних преговора са Пјонгјангом како би се решила криза, саопштио је Кремљ.

Међутим, амерички државни секретар Рекс Тилерсон ставио је до знања да Вашингтон сматра да је сада на Пекингу и Москви да делују како би „обуздали“ Пјонгјанг.

Они „морају да покажу своју нетолерантност према тим непромишљеним лансирањима ракета тако што ће предузети директне акције“, рекао је Тилерсон.

Он тврди да је Кина снадбијевала Сјеверну Кореју нафтом, а да је Русија била највећи послодавац „сјевернокорејског принудног рада“.

На то је портпаролка кинеског Министарства спољних послова Хуа Цуњинг узвратила ријечима да њена зеља „није жариште конфликта“.

„Разне директно умијешане стране требало би да преузму одговорност“, поручила је она обраћајући се новинарима чиме је, оцењује Би-Би-Си, јасно алудирала на САД и Јужну Кореју.

Она је додала да је „сваки покушај да оперу своје руке од тог питања неодговоран и да неће помоћи да се реши проблем“.

Додала је да санкције нису једини начин да се ријеши проблем, те је позвала на мирно решење кроз „званична дипломатска средства“.

Њена колегиница из руског Министарства спољних послова Марија Захарова нагласила је да Русија показује „не само нетолеранцију ка нелегалним лансирањима, већ жељу да се реши ситуација на Корејском полуострву“.

„Нажалост, агресивна реторика је једина ствар која долази из Вашингтона“, оценила је портпаролка руског министарства.

Савјет безбедности УН у понедељак је једногласно гласао да се ограничи увоз нафте и забрани извоз текстила Северној Кореји, као одговор на нуклеарни тест те земље, којим су прекршене резолуције Уједињених нација, подсећа Би-Би-Си.

Извор: Б92

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *