ИН4С

ИН4С портал

Бесконтактно плаћање све чешће

1 min read
Укупно коришћење бесконтактног начина плаћања „виза” картицама у Србији порасло је за скоро 70 одсто у односу на март прошле године, а више од две трећине грађана Србије спремно је да користи бесконтактне трансакције јер им доноси бројне погодности.

фото: Д. Јевремовић

Укупно коришћење бесконтактног начина плаћања „виза” картицама у Србији порасло је за скоро 70 одсто у односу на март прошле године, а више од две трећине грађана Србије спремно је да користи бесконтактне трансакције јер им доноси бројне погодности. То показује прво регионално истраживање компаније „Виза” у оквиру кампање „У корак са дигиталном будућношћу”, које је спроведено током маја, на узорку од по 500 корисника картица у земљама из региона, старости од 18 до 55 година.

Према подацима сваки четврти грађанин Србије, Босне и Херцеговине и Црне Горе данас редовно користи бесконтактне картице, али је лидер у региону по употреби бесконтактне технологије Северна Македонија, где чак 68 одсто испитаника користи ову методу приликом плаћања. С друге стране, Албанија бележи најнижу употребу – тек један од 10 потрошача плаћа на овај начин, али су купци у овој земљи мотивисани да се боље упознају са овом технологијом и користе њене погодности. Као главне предности употребе бесконтактних картица истичу се брзина (52 одсто корисника је ово навело као бенефит), једноставност руковања (46 одсто) и практичност (43 одсто).

Око 36 одсто купаца који не користе бесконтактне картице као разлог наводе то што им банка није понудила такву могућност, док 14 одсто истиче да не знају да постоји таква опција у Србији, или су пак забринути за безбедност током коришћења. Око седам одсто корисника признало је да није сигурно како се употребљавају бесконтактне картице.

У исто време, готово сваки десети потрошач у нашој држави користи мобилни телефон за бесконтактна плаћања, док је 64 одсто упознато са опцијом мобилног новчаника. Око 51 одсто корисника је изразило жељу да плаћа апликацијама на мобилним телефонима у будућности, док је 35 одсто одушевљено таквом могућности. Већина испитаника истакла је практичност као позитивну околност оваквог вида бесконтактних трансакција и то што „захваљујући овој опцији могу да оставе картице и кеш код куће”. Једна петина испитаника сматра да је овај вид плаћања забаван и интересантан јер желе да буду у тренду са остатком света. Као главни недостаци мобилног новчаника наведени су безбедност и ограничен број места где су оваква плаћања могућа, пише Политика

– Пандемија је променила потрошачке навике и утицала на прихватање нових технологија приликом плаћања. Скоро половина грађана региона исказала је велико интересовање да у будућности користи мобилно бесконтактно плаћање. У складу са тим, управо смо представили Apple Pay услугу у Србији, захваљујући којој корисници ’виза’ картица Рајфајзен банке могу да уживају у додатним погодностима и плаћају робу и услуге једноставним прислањањем свог мобилног телефона. Почетком године ова услуга стигла је у Црну Гору, а у плану нам је да дигитални новчаник представимо и другим земљама региона и повежемо их иновативном, сигурном и безбедном платном мрежом”, рекао је Владимир Ђорђевић, генерални директор компаније „Виза” за југоисточну Европу.

Прочитајте ЈОШ:

Ове године нема Сабора трубача у Гучи

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *