Београд наставља лобирање и ако Приштина укине таксе: Какве су политичке позиције двије стране уочи разговора о жељезници
1 min read
Гренел и Вучић
Београд има два услова за евентуалну обуставу лобирања за повлачење признавања Косова*:
Први је да Приштина укине таксе, а други да се и сама обавеже да неће водити акцију да се повећа број земаља које их признају, односно да паузирају са захтјевима за пријем у међународне организације.
Ове чврсте позиције Србије јасно су предочене и специјалном изасланику америчког предсједника Доналда Трампа за дијалог Београда и Приштине Ричарду Гренелу, који је отворено затражио од Србије да прекине кампању за повлачење признавања, а заузврат „понудио“ да косовски Албанци укину таксе на робу из централног дијела наше земље.
Како тврде извори Новости, потпуно је ирационално да Београд пристане да „замрзне“ своју борбу за „отпризнавање“ косовске* независности, када нико не даје чврсте гаранције да ће Приштина престати да лобира за нова признавања.
Предсједник Александар Вучић је после разговора са Гренелом, који је и амбасадор САД у Њемачкој, поручио да не прихвата знак једнакости између нелегално уведених такса и кампање за повлачење признавања. Позиције Србије додатно је појаснио и шеф дипломатије Ивица Дачић, који је нагласио да је кампања за повлачење признавања државни пројекат, да има циљ одбрану нашег суверенитета и да никако не може бити компензација за укидање такса.
С друге стране, Београд је спреман да изађе у сусрет Гренеловој иницијативи за инфраструктурно повезивање двеју страна. Након постизања договора о успостављању авио-линије између Београда и Приштине, у понедјељак ће се у Берлину, на основу договора Гренела са предсједником Вучићем, разговарати и о обнови жељезничког саобраћаја између централног Косова* и југа централне Србије, који је у прекиду дуже од двије деценије.
Нашу делегацију предводиће директор Канцеларије за КиМ Марко Ђурић. Према сазнањима Новости, разговараће се само о комерцијалним темама, пошто је услов Београда за наставак политичког дијалога, који ће се и даље водити под окриљем ЕУ, укидање такса.
Гренел је после састанка са пословном заједницом, у петак у Београду, за Танјуг изјавио да компаније, посебно америчке, које су жељне да послују на Косову* и у Србији, очекују предвидљивост и стабилност:
„У супротном, оне неће даље инвестирати у региону. Цијеним искреност предсједника Вучића, као и предсједника Тачија и свих партијских лидера на Косову*. Осјећам да су схватили хитност ситуације. Разумјели су „мали прозор“ који им је отворио предсједник Трамп.“
Пирова побједа без учешћа ЕУ
Члан Савјета за демократизацију политике из Берлина Бодо Вебер каже да је генерално сваки споразум тзв. Косова и Србије, попут договора о авио-линији, добродошао, али сматра да САД ни саме, нити у „улози лидера“ не могу довести до рјешавања односа Срба и Албанаца:
„Уколико заобиђете ЕУ, Борела и кључне чланице, попут Њемачке, коју и провоцирате преговорима са „Луфтхансом“ и потписивањем споразума у амбасади САД у Берлину, мали напредак може бити претворен у Пирову побједу„, упозорава Вебер за Танјуг, коментаришући ангажман специјалног изасланика САД Ричарда Гренела.
Копчи: Споразум могућ само уз Тирану
Директор Института за стратешке студије у Вашингтону Грегори Копли тврди да је могуће постићи споразум између Београда и Приштине, али само ако у њега буде укључена и Тирана.
„Приштина и влада Албаније настављају започете разговоре о уједињењу. То се може постићи само ако такав савез добије признање Београда и ако буде поднијет предлог да Србија и Албанија пристану на територијалну размјену„, оцијенио је Копли за „Косово онлајн“. Према његовом мишљењу, Србија може оправдано да се поноси напретком који је постигла од када је изашла из сукоба у посљедњој деценији 20. вијека:
„Србија је претрпјела несразмјерно и кажњена је неправедно после рата који је разбио Југославију.“
Све даље од владе
Рок за састављање владе у Приштини, за које је као званични кандидат за мандатара задужен лидер Самоопредељења Аљбин Курти, истиче за осам дана, а договор са Демократским савезом Косова (ДСК) Исе Мустафе није ни на видику.
Кључно питање за постизање договора је да ли ће Глаук Коњуфца поднијети оставку на мјесто предсједника Скупштине Косова*, што тражи ДСК, а Самоопредељење изричито одбија. У међувремену се појавила информација о томе да је Курти као контрауслугу Мустафи понудио чак седам министарских места у будућој влади и могућност да постави наследника Хашима Тачија идуће године, када му истиче мандат на мјесту предсједника.
Прочитајте још:

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Ништа му не вјерујем!
Konacno pametno.Sad samo prebaciti Tarzana MN ambasadora u Srbiji u Pristinu,za konzula MN u Srbiji Milja u Djakovicu. e je Metohiju Kralj Nikola oslobodio.Dogodine u Prizrenu,ove godine u Peistini.Srecan dan Sv.Save.
Beograd i tako i tako mora da nastavi sa lobiranjem protiv nezavisnosti Kosova, takse nisu sto i drzavnost! Nema vise povlacenja i ustupaka, nije ih smjelo biti ni do sada.