ИН4С

ИН4С портал

Белингкет: Портал британске МI6 за борбу против Русије – од „државног удара“ до „руског шпијуна“

1 min read
Управо је на овом порталу први пут објављена фотографија Саше Синђелића и наводног Шишмакова, која је настала три дана након монтираног државног удара. Објављена фотографија је била од стране СДТ предложена у судском поступку, тако да није тешко закључити ко је доставио овом порталу и ко стоји иза фабриковања афере која је резултирала вишегодишњим затворским казнама лидера Дф-а Андрија Мандића и Милана Кнежевића, као и неколико српских држављана.

Оснивач Белинкета Елиот Хигинс (Фото: Getty Images)

Портал Белингкат познат као интернетска истражна организација из Велике Британије чији је оснивач британски новинар Елиот Хигинс (Eliot Ward Higgins), представља се као истраживач догађаја користећи информације отвореног кода (open-source information), као што су видео снимци, мапе и слика. Уствари, ради се о медијској испостави МI6 и класичном обрасцу хибридног ратовања против Русије и свих држава и политичких покрета који су противници Сорошевог доживљаја униполарног и анационалног свијета.

Ова британска платформа стоји иза „разоткривања“ низа озбиљних афера широм свијета са врло сумњивим и тенденциозним антируским анализама и увијек истим закључком о умијешаности Русије у бројне преврате и радње које озбиљно подривају темеље безбједности и државности.

Управо је на овом порталу први пут објављена фотографија Саше Синђелића и наводног Шишмакова, која је настала три дана након монтираног државног удара. Објављена фотографија је била од стране СДТ предложена у судском поступку, тако да није тешко закључити ко је доставио овом порталу и ко стоји иза фабриковања афере која је резултирала вишегодишњим затворским казнама лидера Дф-а Андрија Мандића и Милана Кнежевића, као и неколико српских држављана.

DF
Саша Синђелић и Миливоје Катнић

Обавјештајно хибридна дјелатност се наставила и објављивањем фотографија наводних тровача Сергеја Скрипаља а који су такође представљени као агенти ГРУ-а,  иако до данашњег дана против њих није покренут судски поступак у Великој Британији.

Исти портал означио је руске снаге као главне кривце и за обарање путничког авиона MH17 изнад Украјине, твдећи да се манипулисало сателитским сликама које је објавило руско Министарство одбране. Анализе портала су критиковане од стране професионалних аналитичара фотографија због низа грешака у извјештају, али је налаз Белингката потврђен 2016. од стране истражног тима  који је предводила Холандија.

По свему судећи овај портал стоји и иза лансирања афере „руски шпијун“ у Србији.

Ко је Хигинс-оснивач Белингката?

Када је започео писање блогова о сиријском грађанском рату 2012. године Хигинс је био незапослени отац који је, наводно из хобија анализирао сиријско оружје. Занимљиво је да о оружју и политици нема никаквих професионалних сазнања, не чита и не говори арапски језик, али је извјештавао о импровизованим абрел бомбама од стране сиријске владе и употреби касетних бомби и наводног коришћења хемијског оружја сиријског режима.

Главни финансијер Џорџ Сорош

Занимљиво је да је оснивач Белингката платформу покренуо уз помоћ приватних донатора, а главни финансијер је Фондација за отворено друштво Џорџа Сороша, која стоји иза бројних активности усмјерених ка политичкој дестабилизацији широм Европе и свијета.

„Много свог новца добијамо од донатора попут Фондације Отворено друштво (међународне институције за додјелу грантова које финансира милијардер Џорџ Сорош), а такође добијамо око 50% свог прихода од радионица које нудимо“, казао је Хигинс у интервјуу за Гардијан.

Хигинс је и сарадник на пројектима Атлантског савјета-проамеричког водећег think-tankа за геополитичку стратегију са сједиштем у Вашингтону. који финансирају најбогатији људи запада и аутора извјештаја о наводној улози Русије у Сирији.

Данас Белингкет запошљава десетак људи и велики број добровољаца, а сам Хигинс данас овај портал оцјењује као бизнис.

Оптужбе за манипулације

Иначе, Белингетове сумњиве анализе на удару су и бугарске новинарке Дијане Гајтанџијеве која је одлучила да тужи британски портал због злонамјерног манипулисања доказима, сакривањем пресудно важних докумената у циљу погрешног представљања њене новинарске истраге.

Такође, Хигинс је прошле године био мета новинара у Великој Британији који су га питали зашто у својим истраживањима таргетира само Русију, уз увредљиве коментаре да треба одговори на питања његових веза са је Џорџом Сорошем који га и америчком обавјештајном службом CIA.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “Белингкет: Портал британске МI6 за борбу против Русије – од „државног удара“ до „руског шпијуна“

  1. Samo bi takve tuke smislili onakvu glupost. Oni su pukli bre, nijesu oni u zoni moćnih više, a tek će pući. MI. nekada najmoćniji sad trt…

  2. Nista cudno-дovoljno je bilo pratiti Dzonsona kako sa poljane prica o drzavnom udaru i njegovo agresivno skakanje i ubjedjivanje da je Rusija umijesana. Nikako da izadju iz kolonijalnog mentaliteta, a nadju vala i pogodno tle.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *