ИН4С

ИН4С портал

Бечић на jубилеjу ЕТФ-а: У обавези смо да зауставимо одлив мозгова

1 min read

Алекса Бечић, лидер Демократа

Предсjедник Скупштине Црне Горе Алекса Бечић говорио jе на свечаности поводом 60 година постоjања и успjешног рада Електротехничког факултета Универзитета Црне Горе и том приликом поручио да jе овако значаjан jубилеj, празник, не само Факултета, коjи jе изњедрио генерациjе и генерациjе научника и радника коjи су изградили и обликовали ову државу, већ jе „уjедно и празник циjеле црногорске академске заjеднице, нашег друштва и наше државе“.

Зато, не осjећате само ви данас неизмjеран понос, већ и сви ми и сваки грађанин наше земље“, казао jе предсjедник црногорског парламента.

Истичући да данас, Електротехнички факултет представља укориjењену и стабилну образовну институциjу у нашем друштву, „у чиjим се клупама, под надзором угледних професора, генерациjама ствараjу квалитетни и стручни кадрови“, предсjедник Бечић jе подсjетио да „ето, малу заслугу за разлог данашње прославе има управо Скупштина Црне Горе”, коjа jе, како jе навео, 12. новембра 1961. године усвоjила Закон о оснивању Техничког факултета у Титограду, са jедним електро одсjеком. Парламент jе, нагласио jе предсjедник Бечић, „од тада до данас уз ЕТФ. Пуних 6 децениjа траjе наша сарадња, на обострано задовољство”.

Данас, али и у децениjама иза нас, од тог jедног електро одсjека у Црноj Гори, израсли сте у иновативну и савремену образовну установу, чиjи се рад широм региона и Европе циjени и препознаjе, а чиjи су свршени студенти носиоци и чиниоци електроенерегетског и информационо – комуникационог сектора у Црноj Гори”, казао jе предсjедник Бечић.

Обраћаjући се декану ЕТФ-а Саши Муjовићу, предсjедник Бечић jе истакао, да су „сви млади људи жељни знања, учења и рада, коjи су поред броjних других могућности, одабрали да буду баш дио ове реномиране образовне институциjе”, свjедоци планскиог и посвећеног рада на стварању високошколског кадра.

Управо због тога, Ви, као особа на челу факултета коjи jе jедан од оснивача Универзитета Вељко Влаховић, данас Универзитета Црне Горе, али и факултета коjи има статус првог Центра изврности у Црноj Гори, имате посебну одговорност у руковођењу овом институциjом.Традициjа дуга 60 година, као и сва достигнућа, у споjу са модерним пословним окружењем коjе jе све сложениjе и захтиjева све већу иновативност, намећу обавезу праћења савремених трендова на пољу иновациjа, коjе ћете успjешно презентовати своjим студентима, на исти начин како jе то рађено кроз дугу историjу Вашег факултета”, казао jе предсjедник Бечић.

Предсjедник jе оциjенио и да све сложениjи захтjеви данашњице и свеукупни технолошки напредак у свиjету, захтиjеваjу од образовних институциjа Црне Горе непрестан напредак, учење и стратешку окренутост у правцу стицања нових, савремених и иновативних знања, коjе треба имплементирати и прениjети на наше студенте.

Црна Гора, као држава коjа тежи да постане прва наредна чланица Европске униjе, обавезна jе да све своjе расположиве капацитете, енергиjу и знање усмjери у школовање младих и амбициозних људи, те да пратећи модерне научне трендове и захтjеве тржишта рада буде у корак са наjнапредниjим државама Европе, ствараjући на таj начин услове да школовани млади људи привређуjу у своjоj земљи”, казао jе предсjедник црногорског парламента.

Истичући да jе темељ наше будућности управо младост, „што сам и као студент, и као спортиста, и сада као предсjедник наjвишег законодавног дома увиjек и на сваком мjесту истицао”, он jе нагласио да jе управо „младост кључни генератор друштвеног и економског развоjа наше земље и, уз подршку искуства, она jе та коjа даjе способност да се одговори захтjевима модерног времена”.

Обраћаjући се студентима, предсjедник Бечић jе нагласио да jе обавеза да поред бољих услова студирања, „дужни смо обезбиjедити и повољан пословни амбиjент коjи ће стручни кадар задржати у земљи и обезбиjедити им оптималне услове за рад и стварање”, односно, како jе навео „дужни смо да знање задржимо у нашоj земљи, а не да га извозимо, као што jе био случаj у претходном периоду”.

И управо смо, из овог разлога, као друштво у обавези да се суочимо са наjтежим испитом до сада! Како зауставити одлив мозгова, и тако доприниjети снажниjем и динамичниjем развоjу циjеле државе и друштва. Корак по корак, морамо риjешити и ту енигму. У рjешавању тог задатка потребно jе ангажовање свих друштвено-политичких чинилаца. Подршка свих вас на рjешавању тог задатка jе кључна и неопходна”, закључио jе предсjедник црногорског парламента.

На свечаности уприличеноj у част шездесетогодишњице постоjања ЕТФ-а говорили су и декан Електротехничког факултета у Подгорици проф. др Саша Муjовић, декан Електротехничког факултета у Београду, проф. др Мило Томашевић, предсjедник Одбора директора Електропривреде, Милутин Ђукановић, извршни директор Електропривреде Црне Горе, Никола Ровчанин, ректор Универзитета Црне Горе и проф. др Владимир Божовић. У оквиру свечаног програма приказан jе краћи видео запис о Електротехничком факултету, а присутнима се обратио и jедан од наjстариjих професора ЕТФ-а проф. др Новак Jауковић, као и у име награђених студената, студенткиња Jелена Алигрудић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

8 thoughts on “Бечић на jубилеjу ЕТФ-а: У обавези смо да зауставимо одлив мозгова

  1. Nema srece od Titogradskog ETF-a.
    A svako ko zavrsi i dobije diplomu samo ako je lud da ostane u ovu koloniju.
    Kada na glavnim mestima u Milogoriji stoje ovakvi poput Becica, to je samo razlog vise da se napusti Milogorija.

    1
    1
  2. Пусти то , недај Боже да нам ти некуд оде ш. Боље би рило да се сви ПОУБИЈАМО него да останемо без тебе . А да не причам о Здравку . Неби нас спасила ни Нојева БАРКА .

  3. ETO NACIONALISTA PROTIVNIK INTRESA NEMACKE USA SVAJCARSKE… BORAC PROTIV LJUDSKIH PRAVA STA CE NASI SAVEZNICI ZAPADNI AKO SE PREKINE ODLIV MOZGOVA … A I MISICA … NE DAJ BOZE DA MI PROIZVODIMO ODLICNA KOLA I BELU TEHNIKU … TAKAV PROTIV PRAVNI NAPAD NA VREDNOSTI “ SAVEZNIKA“. MERCEDESA SIMENSA BOSHA …

  4. E čuš odliv mozgova?! ETF u Titogradu je na nivou Elektrotehničke škole u Beogradu. Znam nekoliko današnjih profesora koji nijesu položili prijemni na ETF u Beogradu.

    11
    1. To je bilo prije 40 godina,sada se u Beogradu dobijaju diplome za pare pa čsk šta više i doktorati.Na ETF CG treba izvojiti što se znanja tiče primenjeno računarstvo i etr.Normalno da skoro svi Sa ETF odlaze jer godinama ne mogu doći do izražaja od Milovih kadrova sa kupljenim i falsifikovanim diplomama.

      5
      2

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *