ИН4С

ИН4С портал

Бечић: Биће више парламентарних истрага, јавност да учествује у контроли власти

1 min read
Он је поручио да Скупштина неће бити верификационо средство било које владе, али са друге стране ни кочница реформама и прогресу. Каже и да је Државна ревизорска институција добродошла у Скупштину јер је транспарентност рада најважнија. Не очекује опструкције из опозиције.

Алекса Бечић

Нови предсједник Скупштине Алекса Бечић најавио је да ће се залагати да се што више користи институт парламентарне истраге, а да контролна саслушања постану дио редовног рада парламента.

“Иако је логично да је за парламентарну истрагу више заинтересована опозиција, обећавам да ћу лично, са позиције предсједниика Скупштине, подстицати да се институт парламентарне истраге што више користи као значајно средство за јачање демократске контроле власти и стварање услова да и најшира јавност учествује у тој контроли”, рекао је Бечић у интервјуу “Вијестима”.

Он је поручио да Скупштина неће бити верификационо средство било које владе, али са друге стране ни кочница реформама и прогресу. Каже и да је Државна ревизорска институција добродошла у Скупштину јер је транспарентност рада најважнија. Не очекује опструкције из опозиције.

Најавили сте јачање контролне улоге парламента. Иако скупштинска тијела још нијесу конституисана, сем политичком вољом владајуће већине, на који начин то можете учинити (нови одбори, промјена пословника, спровођење онога што већ постоји у законима…)?

У Црној Гори власт је уређена по начелу подјеле власти на законодавну, извршну и судску. Устав такође уређује то да власт почива на равнотежи и међусобној контроли. Парламент који врши законодавну власт и кога чине посланици изабрани на непосредним изборима, по природи своје уставне позиције и изворног легитимитета, позван је да врши демократски, парламентарни надзор над осталим гранама власти, посебно над извршном влашћу. Јасно сам указао да Скупштина са једне стране неће бити верификационо средство било које владе, али са друге стране ни кочница реформама и прогресу, што је приступ који ће и саму владу учинити бољом и квалитетнијом приликом конципирања политике и утврђивања предлога закона.

Фото: Фејсбук – Aleksa Becic – Demokrate – Demokratska Crna Gora

Чињеница да је Скупштина као највиши представнички дом грађана, од свих државних институција убједљиво највише отворена за јавност, додатно даје значај њеној контролној функцији.

Јако је лоше за наш парламентаризам што у Скупштини у претходном, четворогодишњем мандату, није реализована нити једна парламентарна истрага, а веома су била ријетка и контролна саслушања. Као што се зна, парламентарна истрага је завриједила да има статус уставне категорије и када Скупштина користи тај институт, представља моћно средство за прикупљање информација и чињеница везаних за рад и поступање државних органа у неком конкретном случају који изазива посебну позорност друштва.

По природи ствари, рад анкетног одбора који се образује за спровођење парламентарне истраге, изјаве које пред анкетним одбором дају позвани представници државних органа и сазнања до којих се у том поступку дође, са појачаном пажњом прате јавни медији, што додатно повећава домете парламентарне истраге.

Цијеним такође, да институт контролних саслушања представника државних органа пред надлежним радним тијелима Скупштине мора постати дио редовног рада Скупштине и њених радних тијела. Искрено вјерујем да су контролна саслушања и парламентарне истраге значајни механизми демократске контроле вршења власти, а она, уз пуну пажњу јавности, свакако доприносе да се превентивно утиче да се неки процеси не би отели контроли, као и да се помогне надлежним органима гоњења указивањем на одређене девијације које захтијевају и њихову ангажованост.

Након преузимања мјеста предсједника Скупштине, да ли ћете тражити ревизију њених финансија и запошљавања, систематизацију радних мјеста с обзиром на сумње да је било партијског запошљавања и подјеле новца без конкурса?

Један од основних принципа на којима ће почивати нова, демократска и проевропска власт, јесте да нема реваншизма. Међутим, то не значи да ће се толерисати или окретати глава од било које врсте незаконитости која се уочи. Као предсједник Скупштине, обављаћу све дужности из дјелокруга послова предвиђених Уставом Црне Горе, законима и Пословником, веома посвећено, одговорно и бескомпромисно. Оно што је најважније јесте транспарентност рада, нарочито у дијелу финансија, на чему ћу посебно инсистирати. Предсједник Скупштине није сагласно прописима надлежан за финансијско-материјално пословање, као ни руковођење Службом Скупштине.
Врата Скупштине су широм отворена за Државну ревизорску институцију и њихову ревизију, и вјерујем да ниједан појединац нема ништа против таквог приступа, било у дијелу оног што је иза нас, или оног што ће бити рађено у наредном периоду. Такође, ко год има било каква сазнања и доказе о незаконитостима нека буде слободан да исто достави. Уколико се приликом ревизије пословања из претходне или претходних година утврде одређене незаконитости, очекујем да ће надлежне институције на то правовремено реаговати и спроводити законом утврђене процедуре и поступке.

Јесте ли спремни да се одрекнете партијског запошљавања и да на томе инсистирате код коалиционих партнера?

Оно што је партија чији сам предсједник уписала као своје опредјељење у свим програмима са којима смо до сада излазили пред грађане, јесте да политичка припадност не смије бити критеријум запошљавања. Ми смо, управо, потписујући Споразум, као један од принципа навели изостанак реваншизма по политичком или било ком другом основу. Како се нећемо обрачунавати са запосленима по основу њихове политичке припадности, тако се и приликом запошљавања нећемо руководити политичком припадношћу као основом за ступање у радни однос.

Стручност, способност и знање, критеријуми су за запошљавање и принцип који ћемо поштовати. Дакле, ако је неко стручан, потпуно је небитно да ли припада овој или оној партији. Ми смо држава у чијем политичком систему гравитирају бројни политички субјекти, а у складу са тим је највећи број грађана члан неке од њих. Тако да, политичка припадност партији чији сам предсједник или било којој другој партији, неће бити критеријум за запошљавање. Коначно, знање и способност су на првом мјесту.

Кад је реално очекивати конституисање скупштинских тијела, очекујете ли ту опструкцију ДПС-а?

Прво је неопходно да се конституишу клубови посланика, како би се створили предуслови за стварање претпоставки за избор Административног одбора, што је једна од тачака дневног реда конститутивне сједнице 27. сазива Скупштине, која ће се наставити када се за то стекну услови. Тек након тога, може се приступити процесу конституисања осталих скупштинских тијела, јер листу кандидата за предсједника и чланове осталих одбора подноси Административни одбор, на основу предлога клубова посланика.

Скупштинска већина, и уз опструкцију опозиције, може изабрати скупштинске одборе, али из досадашњег понашања посланика са изборне листе ДПС-а, не наслућујем било какав покушај опструкције. Очекујем конструктивно учешће парламентарне опозиције у раду одбора.

Ви сте међу рјеђим функционерима сада већ бивше опозиције који су се фокусирали на економију. Сем репрограма дуга, имате ли идеју како изаћи из тешке ситуације коју вам оставља одлазећа власт. Имате ли најаве помоћи из међународне заједнице?

Сада је најважније формирати систем који ће почивати на владавини права. Само из таквих темеља на којима су изграђане све савремене и економски развијене земље, може се десити привредна и економска обнова Црне Горе, што ће бити кључни задатак будуће владе. Дакле, осим репрограма кредита, за шта очекујем пуно разумијевање међународних партнера, важно је зауставити сва поља корупције и тајкунизације, јер ће то само по себи значити генерисање много више прихода у буџет свих грађана, а не џепове појединца.

Такође, јачањем институција и снагом државе неопходно је створити стабилну инвестициону климу која ће бити магнет за нове, кредибилне инвеститоре. Само приливом здравог и свјежег капитала, може се планирано спровести, како би Црна Гора радила, производила, успјешно управљала својим ресурсима и стварала услове за отварање нових радних мјеста. Очекујем помоћ од наших међународних партнера, јер чини ми се да постоји спремност за тим, а и разумијевање за тешко стање у којем преузимамо власт, као и чињеницу да смо ми мали систем, а то значи и не претјерано захтјеван за помоћ међународних пријатеља.

Такође, очекујем одговорније, ажурније и транспарентније дјеловање Инвестиционо-развојног фонда, који мора бити ослонац и предузетницима и малим привредницима, са повољним кредитним линијама и грејс-периодом. Направићемо, такође, и адекватне анализе цјеновних политика, нарочито када је у питању електрична енергија, наравно – водећи рачуна о одрживости енергетског сектора, који је стуб привреде наше државе. Упоредо са тим, постоји низ законодавних интервенција које је неопходно спровести када су у питању пореске стопе, али и пореске олакшице, нарочито у правцу обезбјеђивања једнакости и социјално праведнијих ефеката.

Настојаћемо да стратешки приступимо туризму, који је, нажалост, страховито погођен ове године због политике двоструких аршина. Очекујем од Владе Црне Горе да са посебном пажњом донесе краткорочне и средњорочне мјере које би обезбиједиле што бржи опоравак. Под тим подразумијевам различите моделе финансијских интервенција и посебних кредитних линија. Али, још је рано говорити о конкретним мјерама све док, са посебном пажњом, нова влада не скенира актуелно стање са финансијама и обавезама. Након тога ће слика бити јаснија.

Имамо читав спектар идејних рјешења који ће, увјерен сам, дати брз одговор на све настале проблеме. Међутим, ово је процес који захтијева стрпљење и разумијевање свих грађана Црне Горе, јер ми нисмо дошли на нулу, већ у огроман минус. Сада је важно да прво из потонућа испливамо на површину, а потом да заједничким снагама што брже пливамо ка мирним и сигурним економским лукама.

Фото: Фејсбук – Aleksa Becic – Demokrate – Demokratska Crna Gora

Очекујете ли проблеме око конституисања владе, не стиче се утисак да је ријешен проблем око учешћа политичких лидера у извршној власти?

Полазна тачка нове власти јесте Споразум који је потписан од стране три лидера. Када је ријеч о динамици формирања власти, грађани су могли да виде да смо за нешто више од недјељу дана од дана проглашења коначних резултата добили новог предсједника Скупштине и да је истог дана 41 посланик потписао предлог мандатара за састав нове Владе, тако да се ова власт конституише до сада изузетно брзо и ефикасно. Могу да кажем: много брже од било које претходне, а у то се можете увјерити ако погледате датуме избора предсједника парламента и одређивања мандатара у претходном периоду. Природно је да приликом формирања власти долази до одређених несугласица, али ја бих то назвао демократским дијалогом, све док се креће у границама политичких аргумената.

Зато очекујем да се настави ниво досадашње ефикасности и у погледу будућих договора, имајући у виду да је постигнута сагласност у односу на кључне државне позиције.

Какав је став ваше партије у вези са тим, да ли је то препрека за повјерење грађана у будућу власт или је реално партијама које имају највећу подршку грађана да саме одлуче како ће учествовати у власти?

Демократска Црна Гора никада није кадрирала другима, а у заједничкој изјави лидера три побједничке изборне листе, дан након избора, јасно смо дефинисали да ће власт бити састављена на експертским основама, са стручним и моралним кадровима, без дискриминације било кога у односу на политичку, вјерску, националну или другу припадност. То значи да нико неће бити дискриминисан, а да ће се мандатар у договору са изборним листама и политичким субјектима договорити о томе ко су кандидати који ће представљати изборне листе и политичке партије у будућој влади. Договор кућу гради.

Избор судија пред Уставним одбором чим се формира

Скупштина ће одмах бити на тесту када је у питању правосуђе, окончан је оглас за двоје судије Уставног суда. Када мислите да је реално да се политички преговара о њиховом избору, за то је потребна и подршка ДПС-а?

Да би Скупштина могла да одлучује о избору судија Уставног суда потребно је да јој се достави предлог. Подсјећам да је овлашћени предлагач кандидата за судије Уставног суда, Уставни одбор као стално радно тијело Скупштине.

Јавности је познато да је Скупштина још у фази конституисања и да, у овом тренутку, како сам раније појаснио ниједно стално радно тијело није изабрано. Вјерујем да прво питање којим ће бити у прилици да се бави Уставни одбор је питање приспјелих кандидатура за судије Уставног суда.

Очекује наставак сарадње са мањинским партијама

Мањинске партије су вас јуче подржале, једно мјесто у парламенту припашће вјероватно њима, да ли ћете инсистирати да добију позиције и у влади јер се чини да дијелите разумијевање са њима?

Више пута сам нагласио да мањинске партије треба да узму учешће у влади, јер без представника мањина у власти, нема пуног помирења у Црној Гори. У изборној ноћи сам нагласио да у Црној Гори треба успоставити правило да мањинске партије обавезно учествују у свакој власти. То је један веома важан модел који ће, надам се, наићи на разумијевање свих.

Користим опет прилику да се захвалим посланицима мањинских партија на подршци приликом избора за предсједника Скупштине и очекујем да ће се сарадња наставити кроз парламент, али и вршење власти, на задовољство свих грађана Црне Горе.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Бечић: Биће више парламентарних истрага, јавност да учествује у контроли власти

  1. ПРЕ НЕГО ПОЧНЕТЕ ДА РАДИТЕ, НАПРАВИТИ ФИНАНСИЈСКИ ПРЕСЕК СА РЕВИЗОРСКИМ КОМИСИЈАМА У СВАКОЈ ЈАВНОЈ УСТАНОВИ! СВЕ УОЧЕНЕ НЕПРАВИЛНОСТИ ЗАКОНСКИ РЕШАВАТИ! НЕ ТРЕБА ОЛАКО ПРЕУЗИМАТИ НИШТА БЕЗ ПРОВЕРЕ И ПРЕСЕКА СТАЊА!

    21

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *