ИН4С

ИН4С портал

Баварска: Зауставити прилив азиланата са Космета

1 min read

Министар унутрашњих послова Баварске Јоахим Херман, после објављивања најновијих статистичких података о азиланатима, захтевао је стопирање прилива азиланата са КиМ и спречавање злоупотребе немачког законодавства у тој области, пренела је данас немачка штампа.

albanci-odlaze-sa-kosova

„Око 1.000 људи дневно, претежно аутобусима и малим такси-возилима, напушта Косово преко Србије, како би преко Мађарске и Аустрије стигло у Немачку“, рекао је Херман, а медији подсећају да је број азиланата са КиМ у јануару ове године скоро дупло већи него само месец дана раније, лане у децембру.

„То сматрам скандалом…ту злоупотребу у хиљаде случајева нашег законодавства о азилантима не смемо прихватити“, рекао је овај политичар баварске Хришћанско-социјалне уније, „сестринске“ партије свенемачке Хришћанско-демократске уније, канцелара Ангеле Меркел.

Број захтева са Космета за азил у Немачкој расте, а из Србије благо опада, показују подаци Савезног завода за миграције и избеглице које је јуче објавило немачко Министарство унутрашњих послова.

Грађани Космета су, према тим подацима, у јануару ове године поднели укупно 3.630 захтева за азил у Немачкој и тиме се показује тенденција сталног раста.

Са Косова је лане у децембру стигло 1.956 захтева за азил, а у новембру 1.622 захтева.

Када је реч о грађанима Србије, они су у јануару ове године укупно поднели 3.328 захтева, а у децембру лане укупно 3.369, показује статистика, према којој су у јануару ове године по укупном броју поднетих захтева за азил у Немачкој на првом месту грађани Сирије, на другом је Косово, на трећем Србија, а затим следе Албанија, Авганистан, Ирак, Македонија и Босна.

Немацка амбасада у Приштини упозорила је на „лавину азиланата са Косова“, објавио је „Билд ам Зонтаг“(БамС), наводеци да дипломате захтевају хитну акцију немачких власти и верују да се Косово налази пред масовним егзодусом који се брзим мерама, пре свега Берлина, може зауставити.

„Колико је драматицна ситуација у најсиромашнијој земљи Европе, показује и позив у помоћ немачке амбасаде у Приштини од 3. фебруара, упућен Министарству иностраних послова у Берлину, где се каже да исељавање Косовара драматицно расте“, пише БамС.

У тексту о масовном, углавном илегалном одласку косовских Албанаца, најцешце у правцу Немацке, лист објављује бројне фотографије – од усамљеног цовека са бебом у наруцју у близини српско-мађарске границе, преко младих Албанаца на улици у мађарском селу Ашотхалом, такође у близини српско-мађарске границе, до комбија пуног „илегалних исељеника са Косова, које је открила српска полиција“ и косовске председнице Атифете Јахјаге, озбиљног лица и под кишобраном „која покушава да одврати своје земљаке од пута“.

„Билд ам Зонтаг“ пише да хиљаде људи напушта Косово и да највеци број њих иде илегално у правцу Немацке, где их, према мишљењу немацких дипломата, „мами“ дуги административни поступак до протеривања назад на Косово.

Ако би се тренд одласка наставио, онда би месецно од 25.000 до 30.000 људи напустило Космет, односно, у току једне године 300.000 људи, што је шестина укупног становништва, преноси лист процене немацких дипломата, који траже да одбијени подносиоци захтева за азил у Немацкој хитно и без икаквог одуговлацења буду враћени назад.

Немачке дипломате са КиМ пишу централи у Берлину да се поступак повратка у земљу мора скратити и захтеви за азил грађана КиМ хитно разматрати и указују на то да су прошле године „пре свега припадници Рома и Ашкалија“ били ти који су долазили, а да сада креће и „средња класа“.

У писму немачких дипломата се каже да се меду људима прица да азилантски поступак у Немачкој и даље траје дуго, тако да људи неколико месеци могу да рацунају са „добром егзистенцијом“, а БамС наводи да је у кафанама на Косову међу гостима доминанатно питање „Када идеш за Немачку“?

Вучић: Предузимамо мјере у сарадњи са другим земљама

Премијер Александар Вучић изјавио је данас да Србија у сарадњи са Немачком, Аустријом и Мађарском предузима све одговарајуће мере по питању масовног одласка Албанаца са Косова и Метохије.

vucic

Премијер је рекао да се слобода кретања не може кршити, али да ће Србија са европским партнерима радити на ресавању тог проблема.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *