Балкан на америчкој “црној листи”

Председник Републике Српске Милорад Додик ново је име на “црној листи” америчког министарства финансија. Од раније, на тој листи налазе се бројни лидери различитих албанских организација, укључујући посланике у косовском парламенту Фатмира Љимаја и Даута Харадинаја, неколицина официра различитих хрватских формација, некадашњи званичници Републике Српске Крајине, Републике Српске и Србије, неколико званичника БиХ и један Македонац, Љубе Бошковски. На листи су Слободан Милошевић као и још три особе које су, у међувремену, умрле.
Некадашњи председник СР Југославије Слободан Милошевић налази се на црној листи САД иако је умро у притворској јединици Хашког суда још 2006. године. На листи су и имена Момира Талића, Милу Мркшића и Горана Хаџића, који су, такође, у међувремену, преминули.
Прву листу особа и организација “под посебном присмотром којима је блокирана имовина у САД” обзнанио је 2001. године тадашњи председник Џорџ Буш, објашњавајући да те особе и организације представљају претњу мировним процесима на Балкану.
Албанска национална армија, која је 2003. године уписана на листу терористичких организација УН, као и њени наводни лидери Гафур Адили и Идајет Бећити такође се налазе на америчкој црној листи, уз двојицу посланика косовког парламента – Фатмира Љимаја и Даута Харадинаја.
Млађи брат Рамуша Харадинаја на ту листу доспео је после сукоба у Македонији, када су га западне обавештајне службе означиле као једног од главних организатора пребацивања бивших бораца ОВК на македонско ратиште.
На листи су и некадашњи регионални команданти ОВК Сами Љуштаку и Рустем Мустафа, Реџеп Сељими, као и блиски сарадник Хашима Тачија, Азем Суља, познат и под надимком “Велики ујак”.
На листи је и донедавни лидер Демократске партије Албанаца Мендух Тачи, који је после лоших резултата партије на децембарским парламентарним изборима у Македонији поднео оставку.