(AUDIO) Tompson, pjesma “Jasenovac i Gradiška Stara” i objašnjenje “umjetničkog opusa” samog pjevača 2020.
1 min read
Jedna od najkontroverznijih pjesama iz novije hrvatske muzičke istorije, „Jasenovac i Gradiška Stara“, pripisuje se hrvatskom pjevaču Marku Perkoviću Tompsonu, iako on u javnim nastupima kasnije više nije želio da je spominje.
Pjesma koja otvoreno glorifikuje ustaške zločine i lik Ante Pavelića izvođena je, prema navodima hrvatskih medija, na koncertima ovog pjevača koji uživa kultni status kod dijela hrvatske javnosti.
Tekst pjesme koji se pjevao na Tompsonovim nastupima:
Jasenovac i Gradiška Stara,
to je kuća Maksovih mesara.
Kroz Imotski kamioni žure,
voze crnce Francetića Jure.
U Čapljini, klaonica bila,
puno Srba Neretva nosila. (’ajmo ruke)
Oj Neretvo teci niza stranu,
nosi Srbe plavome Jadranu.
Ko je moga zamisliti lani,
da će Božić slavit partizani.
Tko je reka, jeba li ga ćaća,
da se Crna Legija ne vraća.
Gospe sinjska ako si u stanju,
uzmi Stipu, a vrati nam Franju.
Oj Račane jeba ti pas mater,
i onome tko je glasa za te.
Sjajna zvijezdo iznad Metkovića,
pozdravi nam Antu Pavelića.
Iako je ova pjesma, puna genocidne i šovinističke retorike, izvođena u javnosti, Tompson je u intervjuu za njemački list Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), objavljenom u julu 2020. godine, tvrdio da je njeno pjevanje bilo „čin otpora povampirenim komunistima“.
Prema izvještaju koji je prenio zagrebački portal Indeks, intervju s Tompsonom vodio je njemački novinar Mihael Martens u oktobru 2019. godine, a nakon desetomjesečnog procesa autorizacije i naknadnih dopuna, objavljen je tek 2020. godine. Tompson je tim povodom rekao:
„Pjevao sam ‘Jasenovac’ u znak otpora povampirenim komunistima.“
U istom intervjuu, Tompson se požalio da je meta „medijskih kleveta“ i da su ga, zajedno s njegovom publikom, predstavili kao „fašističku prijetnju“:
„Prvo su vršili pritisak na medije da moje pjesme proglase neprihvatljivim, jer navodno šire mržnju. Uprkos činjenici da u mojim pjesmama nema mržnje, oni su pokušavali javnost uvjeriti u suprotno. Cilj je bio da se naš hrvatski narod prikaže kao zločinačka i genocidna nacija.“
Govoreći o zabranama svojih koncerata u inostranstvu, Tompson je naveo da „zvaničnih zabrana nije bilo“, već je, kako tvrdi, riječ o „planiranim akcijama levo orijentisanih uduga i medija“:
„Hrvatski mediji bi objavili negativan članak o meni i onda bi ga poslali u medije zemlje u kojoj treba da nastupim. Tako su vršili pritisak na organizatore koncerata pod parolom ‘Zaustavimo fašizam’.“
Tompson se dotakao i ustaškog pozdrava „Za dom spremni“ (ZDS), rekavši da je on u hrvatskom narodu „prirodan i povijestan“:
„Mladi ljudi u Hrvatskoj danas povezuju taj pozdrav sa mnom i pjesmom ‘Čavoglave’. On je tokom Domovinskog rata korišćen kao simbol otpora i odbrane domovine, a ne kao simbol fašizma ili mržnje.“
Novinar FAZ-a upitao je da li je svjestan da je pod tim pozdravom u Drugom svjetskom ratu ubijeno mnogo Srba i Jevreja. Tompsonov odgovor je bio:
„Oni su umrli pod raznim simbolima, ne samo Srbi i Jevreji, već i Hrvati. Ne vjerujem da su umrli zbog simbola, već zbog bolesnih glava koje su provodile sotonske planove.“
Tompson takođe tvrdi da je žrtva političkog progona, te da su mu novinari „podmetali incidente“ kako bi ga diskreditovali. Naveo je i slučaj iz 2007. godine kada je jedan mladić na njegovom koncertu u Zagrebu nosio ustašku kapu, tvrdeći da je „za to bio plaćen od strane novinara“.
Iz svih navedenih iskaza, objavljenih u uglednom njemačkom listu FAZ, a prenijetih od strane hrvatskih medija kao što je Indeks, jasno je da sam pjevač ne poriče postojanje sporne pjesme, niti njeno izvođenje, već ga opravdava političkim kontekstom. Opravdanje masovnih ubistava i veličanje zlikovaca poput Francetića, Pavelića i „Crne legije“ svodi se na tobožnji otpor komunistima, dok se pozivi na linč Srba relativizuju kroz floskule o „emocijama oslobodilačkog rata“.
Cega se pametan stidi,time se,blago receno,budala ponosi.
pa ni ovaj pripremni koncert, posle saveza Hrvatske i Albanije i Pristine. Cekamo sta ce biti sledece.
Srbi ovo gledaju kao koncert, a strucnjaci kao pripremu.