Подгоричка компанија „Unipan Green“, која је из групе повезаних фирми породице Веселина Пејовића, добила је урбанистичко техничке услове (УТУ) да гради соларну електрану од 100 МW, тврде из Акција за социјалну правцу (АСП).
Из ове органиазције тврде да је у питању инвестиција вриједна десетине милиона евра.
Наводно, солана може да се сагради на дијелу локације некадашњег привредног гиганта Комбината алуминијума Подгорица (КАП), чију је имовину Пејовић купио кроз поступак стечаја, који је био обиљежен бројним контроверзама.
Из АСП подсјећању да је фирма „Unipan Green“ основана је на јесен 2022. године.
„Пејовић је приликом прве регистрације био извршни директор, а оснивач Стеван Пејовић. У августу 2023. године, пола године након што је ондашња техничко-мањинска влада дала УТУ овој фирми, а потписао их је тадашњи генерални секретар Борис Марић, власништво је пребачено на повезану компанију „Унипром“, али само мјесец касније је опет враћено на Стевана Пејовића. Земљиште за соларе, некада у власништву моћног подгоричког привредног гиганта, који је запошљавао хиљаде радника и био носилац домаћег привредног развоја, сада се, сходно јавном регистру, води на Пејовићеву повезану фирму „Унипром Прогрес“, чија је дјелатност изнајмљивање властитих или изнајмљених некретнина и управљање њима, а њен оснивач је никшићки „Унипром“, додају у саопштењу АСП.
Надаље истичу да је управо „Унипром“ прије тачно деценију кроз стечај за 28 милиона купио имовину КАП-а.
„Ипак, добио је право да организује производњу алуминијума и одложено плаћање цијене, па му је производња и продаја алуминијума тада практично помогла да исплати комплетну купопродајну цијену. Стечај је трајао годинама, а након окончања је Пејовић постао власник огромног земљишта и некретнина, за које су црногорски универзитетски професори анализама процјењивали да је у часу покретања стечаја вриједило 100 милиона евра“, наводе из АСП, преноси РТЦГ.
Из ове организације су подсјетили да су стечајне године рада КАП-а биле обиљежене контроверзама о цијени струје коју је добијао за производњу, о емисионим кредитима са Електропривредом Црне Горе и пребијањем услуга на тај начин, али и добијањем повлашћених кредита од Инвестиционо развојног фонда за модернизацију фабрике.
„Бизнис Веселина Пејовића последњих година под сјенком је неколико пресуда из Израела, којима се тражи да исплати милионске износе због спорних пословних шема са израелским партнером, а којима су оштећени поједини међународни инвеститори и повјериоци“, додају из АСП.
Подсјетили су да су прије пар дан објавили информацију да је супруг судије Секе Пилетић, адвокат Ђорђије Пилетић, има половину власништва у фирми, која је добила грађевинску дозволу да на Чеву гради соларе од 150 МW.
„То је тек једна у низу фирми, које улазе у овај бизнис, док се одавно зна да су у том послу већ дуже и син и пријатељи некадашњег дугогодишњег црногорског предсједника и премијера Мила Ђукановића“, поручују из ове НВО.
Из ове НВО тврде да ће Закон о обновљивим изворима дугорочно имати један од најштетнијих утицаја не само на џепове потрошача, већ и на животни простор ове државе.
„Отвориће простор за потенцијалне коруптивне дилове и препродаје пројеката, јер се премије гарантују годинама. Ако држава прокламује енергетски развој, он треба да буде искључиво на тржишним принципима, а не уз гарантоване субвенције произвођачима на терет потрошача. Нажалост, вријеме у овој земљи је одавно показало да цех штетних законских политика увијек пада на грађане, а не политичаре (нити власти, нити опозиције), будући да годинама доминирају интереси тајкуна и крупног капитала који се „преливају“ у законске норме, а које год да партије творе владе. Грађани су иначе запамтили и посјету Комбинату алуминијума у априлу ове године Саше Мујовића, који је на челу Министарства енергетике, и његову „егзалтираност“ пословном империјом Веселина Пејовића, када је изјавио да је „КАП модерна фабрика са менаџментом који има јасну визију развоја“ и тада се као министар јавно заложио да држава помогне КАП“, закључује се у саопштењу, преноси РТЦГ.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: