ИН4С

ИН4С портал

АСК утврдила да Касалица није прекршила закон: Подаци из анонимне пријаве против донедавне државне секретарке били неистинити

1 min read
Поступак је покренут 22. јула ове године на основу анонимне пријаве да Касалица истовремено обавља јавну функцију и да је и даље заступник ове фирме чији је сувласник. АСК је након тога донијела одлуку да води поступак против Касалице, иако је увидом у регистар за пар минута могла утврдити да ли она и даље има управљачка права у овој фирми.

Мила Касалица; фото: YouTube

Агенција за спречавања корупције (АСК) утврдила је да донедавна државна секретарка у Министарству финансија и социјалног старања Мила Касалица није била у конфликту интереса и да није прекршила Закон о спречавању корупције јер у току обављања ове јавне функције није била заступник нити члан управе фирме “Е-новатива”.

То је наведено у одлуци АСК-а коју је Касалица јуче добила Поштом.

Поступак је покренут 22. јула ове године на основу анонимне пријаве да Касалица истовремено обавља јавну функцију и да је и даље заступник ове фирме чији је сувласник. АСК је након тога донијела одлуку да води поступак против Касалице, иако је увидом у регистар за пар минута могла утврдити да ли она и даље има управљачка права у овој фирми.

Како је наведено у образложењу рјешења, АСК је саслушала Касалицу која је изјавила да је управљачка права у овој фирми 21. јануара ове године пренијела на Борјанку Вучељић, двадесет дана прије имановања на функцију. Након саслушања АСК је увидом у рјешење Централног регистра привредних субјеката утврдио да Касалица нема управљачка права у овој фирми од 21. јануара.

Агенција је 1. септембра донијела одлуку којом утврђује да Касалица није прекршила закон, а Пошти је предато 15. септембра.

Влада је на захтјев министра финансија Милојка Спајића смијенила Касалицу 30. јула, осам дана након што је АСК покренула поступак по анонимној пријави за коју је два мјесеца касније утврдила да је заснована на лажним подацима.

Касалица је јуче казала “Вијестима” да је АСК беспотребно водио поступак два мјесеца због чињенице коју је могао да утврди за неколико секунди, као и да је анонимну пријаву након тога требало да одбаци, а не да води поступак.

”Потказивање из анонимности, неовисно од кога, требало би да слиједи системске поставке озбиљне борбе против корупције и спречавања сукоба интереса јавних функционера, а које системски мора да слиједи једноставну премису да анонимно обавјештење о кршењу закона подлијеже обавезној обради ако пружене информације садрже чињеничне податке, који се могу провјерити. Или, као што каже званични ОЛАФ мото (Европске антикорупцијске агенције): ‘Можете контактирати с нама анонимно. Нема формалности. Само дајте што прецизније и детаљније информације, укључујући и документе када су доступни…’,” навела је Касалица.

Она каже да је све у вези с “јаловом анонимном пријавом” било чињенично непотковано, посебно јер су у питању јавно-доступни документи и подаци које је лако провјерити.

”Овакав биједни цинизам у намјерно-изведеној деструкцији институција система ко зна којег умишљеног ‘моћника/моћнице’ из позадине штетан је за црногорски развојни пут. Таргетирање појединаца, који имају објективно потврђен интегритет и поштују институције система, чак и кад су очигледно злоупотријебљене за прљања и пљувања, представља пораз АСК-а, који је овакву анонимну пријаву могао самостално провјерити без икаквих дописивања с надлежним институцијама, иза којих се у предметној одлуци крије. За провјеру власничке и управљачке структуре привредних друштава потребно је од пет секунди до пар минута. А ко зна ко иза кулиса им је одузео два мјесеца времена (22. 7-22. 9. 2021) да се баве очигледном неистином о донедавној државној секретарки Министарства финансија и социјалног старања. Таква потрошња времена у празно без структурно-одговорног резултата у борби против корупције и спречавања конфликта интереса је неизмјерљиво голем трошак пореских обвезника, који не смије да има будућност пошто представља све осим моделе јачања транспарентности у систему, као и снажења репутације институција система. Зар смо као заједница стварно нехрабри да без струковности увијек изаберемо да окренемо леђа одговорној, напорној, захтјевној примјени принципа владавине права у Црној Гори?”, навела је Касалица.

Слиједи и суђење због спорне смјене

Касалица је прије десетак дана предала управну тужбу за поништење рјешења о њеном разрјешењу. Како је тада саопштила сматра да је кључни разлог за разрјешење био тај да стручним, одговорним, поштеним и посвећеним професионалцима, у већини, “нема мјеста у овом окружењу извршне власти”.

Навела је да су разлози за смјену то што се, између осталог, противила усвајању Акта о унутрашњој организацији МФСС-а “којим су се поставили директорати за унапријед дефинисане особе, као и успоставили измаштани директорат”, као и то што се интерно обраћала захтјевом за просљеђивање званичне информације, а на основу које је Влада одлучила о хеџинг аранжману.

(Вијести)

Прочитајте ЈОШ:

Чиргићев „ђиласолог“ против вјеронауке у школама – Војиновић: Угрожен сваки дом у Црној Гори

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *