ИН4С

ИН4С портал

АСК донијела незакониту одлуку о Јелићевом сукобу интереса

Сматрају, како кажу, да је суд оваквом пресудом поставио стандард и за будуће поступање Агенције у утврђивању сукоба интереса, будући да се она у одлучивању о (не)постојању сукоба интереса често служи управо законским параваном овог законом дозвољеног спектра дјелатности.

Зоран Јелић

Након годину дана и девет мјесеци, Управни суд је одлучио и усвојио нашу тужбу ради поништаја Одлуке Агенције за спрјечавање корупције (АСК) да Зоран Јелић, члан Сената Државне ревизорске институције (ДРИ), није у сукобу интереса што је у периоду дужем од девет мјесеци био ангажован код Прве банке Црне Горе као члан Одбора за ревизију и по том основу укупно приходовао скоро 6.000 еура, саоштено је из ИА.

Сматрају, како кажу, да је суд оваквом пресудом поставио стандард и за будуће поступање Агенције у утврђивању сукоба интереса, будући да се она у одлучивању о (не)постојању сукоба интереса често служи управо законским параваном овог законом дозвољеног спектра дјелатности.

“Тужбом смо, између осталог, спорили и то што је Агенција у образложењу Одлуке експлицитно тврдила како се Јелићев ангажман у Одбору за ревизију Прве банке може подвести под дозвољену ”научну, наставну, умјетничку и спортску” дјелатност из члана 9 Закона о спрјечавању корупције, те да јавни функционер има право да обавља ове дјелатности и да по основу те дјелатности остварује приходе и уредно их пријави”, наводи се у саопштењу.

Спорили су, додају они, и то што Агенција у, сада већ поништеној Одлуци, не наводи јасно о којој врсти дјелатности је ријеч, односно да ли дјелатност којом се у Првој банци бавио Зоран Јелић припада ”научној”, “наставној“, “умјетничкој“, ”спортској“ или ”културној“ дјелатности.

Суд је све ово препознао и утврдио Пресудом У. број 3141/18 од 23. јануара 2020. године, којом је предмет вратио Агенцији на поновни поступак.

“Из Регистра дјелатности (6419 – остало монетарно посредовање) и одредаба низа прописа који дефинишу садржај наведених дјелатности јасно да се Прва банка не бави научном, наставном, спортском, умјетничком нити културном дјелатношћу. Одредбе Закона о банкама у погледу надлежности Одбора за ревизију указују да ни надлежност Одбора за ревизију не спада у сферу наведених дјелатности”, навоси се у саопштењу.

Стога, сматрају, да ће Агенцији бити врло тешко да Одлуком образложи како се ово двоје може довести у везу, па очекују да она и одустане од таквог крњег и свима, како кажу, нелогичног образложења.

“У супротном, бићемо принуђени да наставимо да га преиспитујемо пред свим доступним судским инстанцама”, наводе они.

Подсјећају још једном зашто је овај случај важан.

“Одобравањем оваквих ангажмана јавних функционера и охрабривањем такве незаконите праксе, Агенција шаље отворени позив другим члановима Сената ДРИ, али и другим јавним функционерима да остваре такву врсту ангажмана, чиме се доводе у питање не само јасне одредбе Закона о спрјечавању корупције, већ и шири друштвени циљеви доношења и примјене наведеног закона, антикорупцијских политика и политика интегритета”, саопштили су из ИА.

Посебно наглашавају да је функција члана Сената Државне ревизорске институције, за разлику од многих других јавних функција, нарочито заштићена и привилегована, јер је доживотна, а за њу је предвиђена зарада у висини зараде судије Уставног суда. У том смислу је законодавац члана Сената ДРИ ставио у ред највиших државних функционера.

“Додатно, Државна ревизорска институција је уставна институција која врши ревизију свих других институција и органа, па је самим тим дужна да у свом раду и понашању својих чланова Сената и запослених покаже једнак или чак и виши степен интегритета од других органа, тијела и институција”, закључује се у саопштењу.

Прочитајте још:

Пљеваљска „Табла“ поново стоји!

<
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

2 thoughts on “АСК донијела незакониту одлуку о Јелићевом сукобу интереса

  1. хаха имао сам пар сусрета са никшићким чарли чаплином.Трептао је окицама,пио виски,пушио томпус и то све о трошку државе.Није ме могао насанкати,а покушао је….

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *