Апсурд: Отпуштање радника је заправо запошљавање радника

Послодавци у Србији очекују да ће измјене прописа у раду смањити незапосленост за разлику од синдиката који најављују да ће доћи до новог таласа отпуштања радника и осиромашења.
Послодавци већ дуго негодују над важећим законом о раду тврдећи да он од радника прави ,,бијеле медвједе”, како је то једном рекао један од највећих послодаваца у земљи, те да се тиме радницима чини ,,медвјеђа услуга”. Претјерана заштита радника не дозвољава послодавцима да лако запосле новог, па пошто не могу јефтино и лако да отпусте радника, не исплати им се да запошљавају новог.
Са друге стране, синдикати негирају ову ,,логику” послодаваца. У Србији је од почетка кризе без посла остало неколико стотина хиљада људи, а то је доказ да привредници већ годинама отпуштају како им је воља. Сем што је држава нијеми посматрач ове скандалозне активности, повремено се чују и неке циничне изјаве какву је прије пар мјесеци дао амерички амбасадор у Србији Мајкл Кирби, када је рекао да је овдје готово немогуће било кога отпустити.
Још се не зна тачно како ће изгледати нови закон о раду, али многе контуре новог прописа се назиру назначујући да ће бити близак ономе што су послодавци годинама тражили.
Најприје ће се почети са измјенама које ће омогућити запошљавање радника са пуно година радног стажа, истакао је савјетник министра привреде Душан Васиљевић додавши: ,,То ћемо постићи тако што ће се предвидети да се отпремнина плаћа само за године стажа проведене код тренутног послодавца. Треба омогућити флексибилне облике радног ангажовања, али их користити као изузетак, а као правило промовисати рад на неодређено време. Да би то било могуће, морамо да омогућимо послодавцима да раскину радни однос у случају пада привредних активности без административних зачкољица које сада омогућавају запосленима да их суд после више година врати на рад уз обавезу послодавца да надокнади све зараде које би он у међувремену примио”.
Предвиђа се и да накнада за годишњи одмор не садржи бонусе и регресе из претходних мјесеци, како неко ко је на одмору не би примио већу плату него колега који је тај мјесец радио. Осим тога, биће смањена и сума која се исплаћује приликом одласка у пензију и то са три на двије плате.