ИН4С

ИН4С портал

Апел младог Американца: Зашто је важно помоћи Србији

poplave5

Млади Американац Метју Тринети, некадашњи ИТ консултант, данас блогер и издавач, а пре свега светски путник и заљубљеник у Србију објавио је емотивни тексту за портал “Хафингтон пост” о томе зашто сада треба помоћи Србији.

,,Можда сте чули да се Србија и друге земље на Балкану тренутно суочавају са ужасним поплавама”, почиње Тринети причу и објашњава америчким читаоцима да је реч о најгорим поплавама у овом делу света у протеклих 120 година, у којима су уништени многи путеви, зграде и домови.

Број жртава расте, више од 25.000 људи евакуисано је из својих домова и тим породицама очајнички су потребни храна, вода, одећа, ћебад, лекови и друге ствари, каже он.

,,Такође, могуће је да нисте ни чули да се нешто грозно десило у Србији, а могуће је и да не знате где је Србија (не, то није Сибир, хладна област на северу Русије; Србија се налази у Југоисточној Европи)”, прецизира Тринети.

,,Искрен да будем, да ми Србија толико не значи, вероватно ни ја не бих толико обраћао пажњу на то шта се дешава. Нисам Србин. Не живим у Србији. Зашто ми је онда толико стало до Србије?”

Први пут је, како каже, дошао у Београд 2012. године, па 2013, и онда опет 2014, пре само два месеца.

,,Писао сам о Србији овде на Хафингтон Посту. Говорио сам о Србији и пријатељима које сам тамо стекао. Чак сам се заљубио у Србију”, наводи он.

,,За нас срећнике који путујемо, постоје нека места на свету која нам дотакну срца на необјашњив начин. Некада су то људи. Некада је то природа. Некада су околности под којима смо дошли на неко место, а обично је комбинација свих тих и много више фактора”, каже он.

Чак и када се не може објаснити тачан разлог за то, “не можемо да се ослободимо тих места. Она су нас увукла. Наше очи увек ће засијати кад их поменемо”.
“И ми постајемо заговорници тих места која су нелогично и неочекивано ушла у наше животе. Постајемо борци за ова места, која већина људи никада неће доживети, из разлога које многи људи никад неће разумети”, пише Тринети.

Људи којима се то деси, како каже, имају велику одговорност.
“Хтели то да прихватимо или не, ова места заувек су нас задужила, и она постају наша одговорност – да подигнемо свест и позовемо на акцију помоћи овим местима када им је она потребна”, поручује он.

А путници, по његовом мишљењу, треба да се усправе и представе места која су им променила живот, која су их обликовала у оно што су данас и како виде свет.
,,Србија је то место за мене. А данас, Србији очајнички треба помоћ“, каже он и пита: ,,Ако се људи попут нас не заложе за места која су их дотакла, ко ће?”

Локално становништво, суседи, дијаспора, одговара он и додаје да Србија, међутим, није богата земља и да нема ни изблиза снажан систем подршке попут САД или других развијених земаља.
,,Србији је потребна помоћ са стране. Потребна јој је наша помоћ”, каже он наводећи да то види као шансу да устане и узврати Србији која му је, како сам каже, толико тога дала.

“Важно је помоћи Србији, али не ради пуке помоћи. Србији треба да помогнемо, јер ћемо тиме много више показати свету – да ценимо места која су нас обликовала”, објашњава Тринити.

<

Најосећајнији путници знају да није смисао у томе да се путује само ради искуства. Циљ је дати онолико колико узимаш, кад можеш.

,,Значај помагања Србији је заправо значај помагања свим земљама које су нас дотакле. Важно је да се на крају сетимо да смо сви у истом тиму”.

Према његовим речима, важно је схватити да се сећањем на места која су оставила утисак на нас, омогућава настављање циклуса давања и примања.

,,Ако вас је икад дотакло неко место, као што је мене Србија, мислим да ћете схватити зашто је важно помоћи Србији. Наравно, апелујем да помогнете Србији и другим балканским земљама, ако можете”, каже он.

,,И на самом крају, молим вас да поделите овај чланак како би се подигла свест. А чак и ако то не урадите, молим вас сетите се да се заложите за места која вас обликовала на вашим путовањима”, поручује Тринити читаоцима “Хафингтон поста”.

Иначе, овај млади Американац ангажовао се такође у прикупљању новчаних средстава за помоћ поплавама угроженим подручјима у Србији.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *