ИН4С

ИН4С портал

Антисрпски консензус испод потемкинистичког паравана Монтенегра

1 min read
Овладавање чистим, разграниченим појмовима је неоходан услов у тумачењу друштвених феномена на који се ти појмови односе. У том смислу, оно што нам ствара нелагоду, врло непријатан шум у питању – откуд антисрпска хистерија у Црној Гори је заправо сам појам ”Црна Гора”.
Vladimir Božović

Владимир Божовић

Пише: Владимир Божовић

Овладавање чистим, разграниченим појмовима је неоходан услов у тумачењу друштвених феномена на који се ти појмови односе. У том смислу, оно што нам ствара нелагоду, врло непријатан шум у питању – откуд антисрпска хистерија у Црној Гори је заправо сам појам ”Црна Гора”. Ми више не знамо како да њиме ”управљамо” у јавном дискурсу.

По некој образовној, духовној и културној инерцији, при помену Црне Горе, навиру романсиране слике о историјском извору слободе, земље и људи који су били ”чувари ватрице” српског националног буђења. И његошевског, косовског васкрнућа. Зато је јавност запрепашћена порукама које данас долазе из хронике лудила и бешчашћа ”савремене” Црне Горе.

Посебно она јавност изван Црне Горе. О чему се ради? Иако је ово тема за опсежнију социо-психолошку, политиколошку анализу, најједноставнији одговор је да савремени Монтенегро у вриједносном смислу нема никакве везе са историјском Црном Гором. Стога, мислим да је сам појам Црна Гора, у неком смислу јавне употребе потребно заштити од погубних, чак и непристојних асоцијација на данашњи Монтенегро. Говорећи без еуфемистичких интелектуалистичких ограда, Монтенегро је мафијашки феуд, са свим карактеристичним елементима таквог ”друштвеног уређења”.

На потемкинистичком паравану Монтенегра имате насмијешени привид, фотошопирани живот, а у мрачним ходницима стварног живота су репресија, страх, потпуни слом система вриједности, корупција, невиђени криминал… Овакво стање је најмањи заједнички садржалац западних геополитичких интереса и практичне потребе црногорског диктатора да очува све оно што је ”скућио” у транзиционом руднику претходних, тричавих 30-ак година.

Диктаторски режим је у поступку прављења мафијашког феуда, а до које се морало доћи рушењем заједничке државе са Србијом, и то на основу чистог антисрпског консезуса, окупио разне политичке и параполитичке организме. Таква поједностављена формула, родила је једноставну идеологију, а тиме и ефикасну, дјелатну политику. Она се састоји од бруталног гушења српског интереса и, прије свега, ”чишћења” бића Црне Горе од њених историјских, српских идентитетских наслага. Један од карикатуралних израза те политичке гротеске је и законско утврђивање историјских ”чињеница”. Наиме, у закону који третира права потомака династије Петровић, уврштен је став по ком је Србија 1918. окупирала Црну Гору. Таквих примјера лудила, иначе ендемичних у свјетским размјерама, у Монтенегру имамо прегршт.

Ђукановићеви савезници су пословична црногорска снисходљивост, “идеолошка флексибилност” огромног чиновничког апарата, десетак процената традиционалног антисрпског бирачког тијела православних Црногораца (православних само у неком традиционалистичком виђењу), као и неких двадесетак процената бирачког тијела које припада националним мањинама. Националне мањине су чак прихватиле да своје легитимне захтјеве одложе на одређено вријеме, у нади да ће Ђукановић инфорбироовском репресијом и економским исцрпљивањем ријешити ”српско питање”. Међутим, Срби су показали изузетну жилавост. 

Оно што креатори потпуног затирања српског идентитета Црне Горе највише прижељкују су феномени виђени на утакмици Звезде и Будућности. То значи – разбуктавање страсне, навијачке и ирационалне мржње. Такву мржњу не можете ”гасити” аргументима и историјским чињеницама. Они је вјештачки изазивају и предимензионирају како би изазвали у Србији сличну реакцију и тиме наставили спиралу омразе.

Зато, важно је да представници јавног и политичког живота Србије препознају овај перфидни и злокобни наум. Да схвате да је интерес и државе Србије да се на лудило и хистерију одговара терапијски мирно и са љубављу. Ако ни због чега другог, онда због интереса храброг и борбеног српског народа, заробљеног у апартхејду Монтенегра.

Извор: Печат

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

7 thoughts on “Антисрпски консензус испод потемкинистичког паравана Монтенегра

  1. Нама, Србима, је фалсификована историја нанела више штете од свих одбрамбених ратова које смо водили! Поражавајућа је чињеница да смо као народ тако мало урадили да своју историју ваљано истражимо , публикујемо и сачувамо. Поражавајућа је чињеница што смо као народ дозволили да нам фалсификатори квази “западних школа” и Брозови следбеници, прекрајају све оно што се прекројити никада није смело јер смо ДРЕВНИ НАРОД ПРЕБОГАТЕ ИСТОРИЈЕ ! Нама Србима, до данашњег дана, без ваљаног и одлучног нашег отпора, вандалски уништавају историјеске записе, гробове и светиње како би нас што дуже држали у незнању , манипулисали и управљали нама. У жељи да буду господари Европе и Света , у позадини тог нашег страдања вазда су стајали Ватикан, а такодје Берлин или Беч којима се сада придружише Брисел и Вашингтон. Али пре свега домаћи камелеони и бескичмењаци.
    Из Србије је у време Првог и Другог светског рата однето четрдесет железничких вагона архивске грађе а у намачком бомбардовању националне библиотеке у Београду 06.априла 1941.године уништен је цео фонд од 350.000 књига, укључујући и средњовековне списе непроцењиве вредности. Што не уништише немачки и НАТО бомбардери , уништавамо сами у вештачким хидроакумулацијама, и непотребним хидроакумулационим објектима .
    Отуда не чуди што нас осуђују чак и када прави кривци признају геноцид над србским народом и његовом културно-историјском баштином, као што је случај са изјавом Туђмановог министра полиције Бољковца, да су заправо Срби народ који је у Хрватској нападнут да би од стране Хрвата био изазван рат у коме су Србе у НДХ свели на статистичку грешку.Црној Гори је требао да се деси један Кацин да би се гласно и јасно чула истина о ђенералу Дражи Михаиловићу ! Само сами себе можемо спасити ако постанемо бољи људи (Срби), како рече благопочивши Патријарх Павле.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *