ИН4С

ИН4С портал

Антић: Гдје су се изгубила права Срба у Црној Гори?

Гдје је то Устав у пракси афирмисао мултикултуралност Црне Горе? Гдје су права српског народа Црне Горе? Гдје је ћирилица којом пише већина грађана Црне Горе?
Diskriminacija

карикатура

Пише: Чедомир Антић

На Цетињу је прослављена десетогодишњица Устава из 2007. године. Први црногорски устав од проглашења независности представљен је том приликом као велико достигнуће.

Професор Младен Вукчевић, бивши предсједник Уставног суда Црне Горе говорио је о „крунисању вијека традиције“ и о томе како је Црна Гора словом Устава „утврдила основе свог уређења и уписала га у мапу европског правног простора“. Додао је још и да се „Устав у протеклих десет година показао као добра основа за примат међународног права, темељ за унапређење људских права, предуслов за међународне интеграције и ослонац за учвршћење државног идентитета“.

Ето, а ја сам мислио да је Црна Гора „стара европска држава“. Какав то идентитет треба некоме ко темељи своју државност на краљевини Дукљи? Древној држави великог угледа и моћи. Суштински старијој од Њемачке, Француске, Енглеске или Шпаније… Да не говоримо о античкој Превалитани… Па зар није Јово Капичић спомињао своје староримске претке? Зар о себи тако не мисли већина вођа владајућег режима? Идентитет такве државе неочекивано, из неких разлога, треба да учвршћује један Устав.

Посланик, вјечитији од Црне Горе, Миодраг Вуковић, који је био и предсједник Уставног одбора, препознао је Устав као „велику шансу“. Између осталог, и „мултиетничке Црне Горе“. Али, рекло би се да Вуковић у свом великом правном дјелу види и неке „нове демократске вриједности“ које не прихватају неименовани грађани лоших намјера. Чудно је то спомињање мултикултурне Црне Горе. Гдје је то Устав у пракси афирмисао мултикултуралност Црне Горе? Гдје су права српског народа Црне Горе? Гдје је ћирилица којом пише већина грађана Црне Горе? Гдје је равноправност свих народа Црне Горе? Гдје су грађани српске националности у великом броју установа ове наводно демократске државе?

И сам професор Вукчевић, упркос свечаном тренутку, рече и нешто што би власти, које су својим досадашњим политичким дјеловањем апсолутно задовољне, требало да узму у обзир. Он је споменуо и да поред позитивне оцјене Устава, постоје и његова „појединачна кршења, учестало доношење неуставних аката, његова напрегнута тумачења по мјери политичких интереса или потреба.

Вукчевић је међу ове злоупотребе могао да уброји и истом приликом изнесено мишљење предсједника Скупштине Црне Горе Ивана Брајовића о начину како ћемо (мислим да је субјекат у тој реченици био „ми, а можда је мислио на „државу) „опростити свима онима који нијесу вјеровали у Устав и Црну Гору.

Колико се сјећам, Устав је донесен уз некакав компромис. Да ли је режим Мила Ђукановића испунио свој дио погодбе око доношења Устава? САД и ЕУ су биле свједоци и споразума о некаквим „идентитетским законима чијим би доношењем и примјеном савремена Црна Гора прихватила своје историјско наслеђе и пружила макар пуна идентитетска права свим својим народима. Ови закони никада нису донесени.

О чему онда тачно говоре они који славе годишњицу Устава из 2007. године? О великој побједи државе или о неиспуњеним обећањима, злоупотребама и атмосфери грађанског рата који ДПС и његови претходници стварају и одржавају откако су дошли на власт?

Можемо ли да кажемо да је Устав Црне Горе из 2007. године тријумфовао и на суђењу оптуженима за припрему „државног удара? Каква је то традиција која показује да се Црна Гора од 1909. до данас није нигдје помјерила? Сјетимо се само основних чињеница. Свједок тражен од друге државе због злочина. Оптужени пензионери, сиромашни људи нарушеног здравља. Судски систем који затвара до признања кривице и ослобађа да би наградио признање. Држава у чијем затвору постоји самица у којој даноноћно свијетле сијалице. Тужилац који преко министра унутрашњих послова тражи од митрополита да на дан избора позове „на мир, поредак и да се мирно прихвати резултат“, захвали после што је митрополит тако и учинио, док данас стижу тврдње да је и поглавар православних у Црној Гори учествовао у овој наводној завјери. Режим изгледа осуђује бригу цркве о сиромашним вјерницима који су оптужени, али не и осуђени.

Чини се да црногорска уставност нема лица, само наличје. Прослава и судбина оптужених за наводни „државни удар јасно показују да је Црна Гора „бесудна земља“, баш као и она о којој је писао Милован Ђилас. Она има уставне традиције из 20. вијека које су обиљежене злоупотребама и дисконтинуитетима. Ако би жељела да изгради нове, морала би да успостави узорну демократију и пита народ шта заиста жели.

Овако, Црна Гора може да слави само два датума. Најважнији дан уласка у НАТО, када је Ђукановићу од стране САД и ЕУ дозвољено да, без старих оптерећења, све почне из почетка. И наравно дан актуелног најскоријег изборног тријумфа (увијек извјесног у овим недемократским условима) који потврђује и оправдава власт режима шта год он чинио и каква год била његова постигнућа.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

9 thoughts on “Антић: Гдје су се изгубила права Срба у Црној Гори?

  1. Ko bješe ovi Antić ?
    Ovo je neki izvanjac što se interesuje za crnogorsku istoriju jeli ?
    Antiću , ovđe je srba 80-tih bilo 3-4% , 90-tih samo 9% , i onda odjednom 2002 skočiše na 33% , e Božja ti vjera tu se neko nije pisao ka otac mu i đed , neko je promjenio naciju !
    Znam jednog što se u vojnu knjižicu JNA pisao kao nacionalni crnogorac , pa odjednom ničim izazvan postade velji srbin , i sad redovno piše kako smo mi što ostadosmo iste nacije ka nam đedovi „izdali prađedovsku misao“ xe , xe , xe , xe ….a provale …

    1. А када су спали са 100 посто на 3-4 посто,у вријеме комунизма! Ево штат ти пише ваш Андријашевић:

      Црногорска власт није сматрала за потребно да у пописним књигама има одредницу о националном карактеру свог становништва, будући да се сматрало како су сви црногорски поданици – Срби.

      Андријашевић, Живко. Српство у Црној Гори, поглавље: Државна идеологија је истицала да су Црногорци „задужили Српство“

      http://www.montenegrina.net/pages/pages1/istorija/cg_u_xix_vijeku/srpstvo_u_cg.htm

      Јасно је да ти почињеш причу од када теби одговара али неспорна истина је да су ЦГ основали Срби из катунске нахије дакле Херцеговци св Саве који су се временом прозвали Цгци плус остаци неких Зећана који су ту побјегли,исто од Турака. Пошто се нису више могли звати ни Зећани ни Херц.св Саве дошло је ново име,и то за уску територију катунске нахије које се касније шири на 3 нове нахије,а касније и на Брда и шире. За комуниста је то великосрбско црногорство расрбљено и отуда 80 их а и раније имаш само Цгце…на почетку мисле то је ок,србин сам као цг а миц по миц дођосмо до тога да цг више не значи НАЈСРБСКИЈИ СРБИН. То је дакле Титов фалсификат а не истина,а ко може да каже да је Тито већи Црногорац од Његоша и Николе?

  2. Нити је Антић неки озбиљан историчар нити је Црна Гора нека озбиљна држава. Нашла крпа закрпу, како би наш народ рекао.

  3. Kakav „istoricar,“ takvi i komentari? Pita se Antic:“Какав то идентитет треба некоме ко темељи своју државност на краљевини Дукљи?“ Valjda danasnja Crna Gora izvodi svoju drzavnost iz kraljevine Crne Gore? Nezavisne, sklobodne i ponosne drzave, koju su vasi preci, uz nas kvislinge, brutalno i bezdusno unistili 1918?
    No, ne bih sa vama o istoriji, jer vi ne zelite da znate istinitu istoriju CG. Ono sto je zalosno da jedan „intelektualac“ moze da tako lako pada na jeftini populizam, nacionalizam i rasizam?

    1. Ta tvoja drzav je potpisala kpitulaciju 1916 a kraj UTEKAAAAAAA,i sada vi je neko oduzeo drzavu,licno sam da vam se vrati u granicama koje su tada bile,kava je to bila plemnska udruga sto bi rekli Hrvate eto vi je tamo ap vi o njoj deklamujete!

      1. У католичком смислу Бока и Паштровићи све до ријеке Жељезнице у Бару и не спадају под Барску надбискупију но КОТОРСКУ БИСКУПИЈУ,КОЈА СПАДАО ПОД СПЛИТ,дакле Хрватску,па не чуди да и ту АУ териотрије представљају Боку као заљев ХР СВЕТАЦА.. они од тога нису одустали,потребно је само овојити Срб и Цг и Санџаком,као некада,па да се под католичку окупацију узме све од Суторине до Бара,а остатак Арбанији.

        1. Nece Stanislave iako misle,brzo ce i oni da se misle o svojim granicama,iako je zapadna kamrila ulozila u Tita 200 milijardi$ ,sto bi danas pretvoreno u ove vrijednosti 1000$,pa smo opstali.
          Problem je taj sto po obodu SRPSTVA zive plemena a ne nacije,a ta plemena od 1918 razbijau Srbiju,koja ima narod -Srbijance ,a Srbijanci su jedini nacija u nasem sveopstem SRPSTVU,jer oni su i jedini stvorili drzavili ovo sto je ostalo od tih drzva.
          Nazalost ljudi koji zive i danas u Beogradu oni se kazuju kao Hercegovci Banici Licani Kordunasi i Crnogorci,koji ni dana s nije odmakli od stepena plemena,a ta plemena i danas drze Srbiju u ropstvu,taj problem nece niko javno da kaze iz Srbije ,nego onako u male,dok se to otvoreno ne rce da je Srbija u rukama ovih plemna kojima komanduju kao u Partiznima Hrvati i Slovenci od Srbije nema srece.Nikome ne prigovaramo,ali ov je jedna velika istina.
          Srbija ima najpogodniji polozaj u Evropi geostrategiski,sto je Aleksandar napravio Jugoslaviju i danas se lome koplja zato je to tako,tvorici Jgolsavije njeni idejni tvorci su bili masoni,niko nije pitao srpskog seljak hoce li da zivi sa Crnogorcima i Slovencima,njima je to nametnuto,a prva prilika se pokazala kao su proslii kao im se zahvalilo.
          Ako pomenmo Nedica,covjek koji je spasio 620 000 Srba izbjeglica i 80 000 djece,i kada se Nedic doveo u beograd niko nije digao glas za Nedica,jer Nedic je kolaboracionista i On ne moze biti rehabilitovan kaze onaj balavi Milosav samardzic,jer imaju komunisticki kopiljani svoj mjerac duse i licnosti.
          Pravih komunista je bilo,ali kod nas nije,jer nikome nije jasno ko je projektovao komunizam,ono janso je ,ali mi smo imali Lenjinizam ,a to su bili seocki djilkosi nesvrseni studenti,potkazivaci,uglavnom segrti i neobrazovani ljudi,koji su dosli izvan Srbije,to je lako utvrditi,necmo uzeti Leku Rankovica kao predstavnika Srbije,abadziju !
          Pogledajte danas ko vodi stranke u Srbiju ,Draskovi Vuci Tadic Djindjic Nikolic Jovanovic seselj ,nijedan Srbijanac ,se Tome koji je prokat UDBe a to nije Srbijanac-Srbin!

          1. Pa čak i da je 1918. godine Srbija okupirala Crnu Goru, to opet nije bio rat između dva naroda, jer su se tad svi stanovnici današnje Crne Gore smatrali Srbima u etničkom smislu. A ljudi izvan Cetinja nisu se čak ni Crnogorcima smatrali, već Brđanima, Hercegovcima itd.
            Osim toga, ogromna većina stanovnika Crne Gore prihvatila je ujedinjenje. Da nije bilo tako, Božićni ustanak bi imao mnogo veći odaziv i bio bi mnogo krvaviji i intenzivniji.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *