ИН4С

ИН4С портал

Ансамбл “Венац“ фасцинирао публику у Грачаници: Кореодрама ’’700’’ у месту из којег је све потекло

1 min read

Фото: Ансамбл Венац

У славу 700 година манастира Грачаница, ансамбл народних песама и игара са Косова и Метохије „Венац“ је пред грачаничком публиком у препуној сали локалног Дома културе са великим успехом синоћ први пут извео истоимену кореодраму.

Радња кореодраме „700“ хронолошки прати породицу Радовић из Сушице поред Грачанице, од зидања манастира до данашњих дана. Радовићи се помињу у оснивачкој Грачаничкој повељи краља Милутина која је исписана на зиду самог храма. Кроз најбитније историјске догађаје једног народа осликана је судбина обичног човека са фокусом на народну игру, обичаје, песму и сценски покрет инспирисан стварним догађајима.

Фото: Ансамбл Венац

Владика рашко-призренски Теодосије обратио се присутнима пре почетка програма и подсетио да је година упокојења светог краља Милутина обележена значајним догађајима.

„Живео је он за овај свет, али знао је и за онај, бољи свет. Саградио је и обновио 40 цркава, манастира, јер је знао да ће те светиње наџивети све оно пролазно у његовом животу и са њима манастир Бањска, Богородица Љевишка и за нас најзначајнија – манастир Грачаница. Све је он то са љубављу принео Богу, цркви Божијој и своме роду. По томе њега памтимо и помињемо, њега, као највећег мужа и као највећег владара“, рекао је он.

Владика Теодосије, фото: Ансамбл Венац

Владика је додао да ансамбл „Венац“ на специфичан начин доприноси обележавању великог јубилеја и пожелео овом друштву још много успешних година.

„Да чувају традицију и оно што је највредније у нашем народу, поред вере, а то су реч и песма“, казао је он.

Након овогодишњих извођења у Београду, Бања Луци и Новом Саду, Ансамбл „Венац“ је извео кореодраму „700“ и у месту где је настала, у Грачаници.

„Заиста сам пресрећан што се премијера десила овде, где је све потекло, у Грачаници која нам је била мотив и инспирација. Са свом тежином да то буде овде где нема до краја неких услова које смо имали на великим сценама, потпунијим по самој својој техници и оним што ова представа захтева, тако да ми је заиста драго. Напорно је било ових пар дана од како смо ушли у салу да све то припремимо. Са минималним грешкама је то изведено и заиста ми је драго да је публика у Грачаници, на централном Косову, то видела заиста у пуном обиму, како смо то и спремали“, рекао је аутор овог сценског дела и шеф уметничког сектора ансамбла „Венац“ Милош Циле Митић.

Добра вест је да ће кореодрама „700“ бити на репертоару ансамбла „Венац“, тако да ће сви који нису имали прилике да погледају вечерашњу премијеру, њеном извођењу моћи да присуствују већ почетком наредне године.

„План је да ово живи, планирамо да у Грачаници буде у другој половини фебруара или у марту и сигурно још који пут следеће године. Прва идеја је била да премијера буде испред самог манастира, у порти, и да манастир буде сценографија. Надам се да ћемо успети, уз благослов Епархије и владике, да у току лета када је лепо време то изведемо и испред Грачанице. Има планова и најава где ћемо још играти широм Србије, Републике Српске, Црне Горе. План је да широм Косова и Метохије, у енклавама, изведемо бар делове ове представе, адаптирано, онако како може на тим малим сценама. Заиста нам је битно да то виде људи који су по својој судбини део ове представе“, закључио је Митић.

На овом пројекту је ансамбл „Венац“ радио више од две године. Осим играча, у тиму су наступили и глумци Александар Лазић и Предраг Васић.

„Невероватан је осећај наступати у Грачаници, невероватно искуство. Још увек нисам успео да саберем све утиске, треба ми мало времена. Видео у публици да је рекација била лепа, дивна. Надам се да смо успели да оправдамо сва очекивања“, рекао је Васић, познат и по улози Станоја у филму „Монтевидео, Бог те видео“.

Публика у грачаничком Дому културе је наградила извођаче громогласним и дуготрајним аплаузом.

Покровитељ кореодраме „700“ ансамбла „Венац“ је Министарство културе Републике Србије.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *