ИН4С

ИН4С портал

Американци истражују како је Јован Вукотић добио пасош

1 min read
Jovica Vukotić, Vođa

Јован Вукотић

Регионална канцеларија за безбједност и истраге у амбасади САД у Скопљу и Интерпол спроводе истрагу о откривању мреже запослениху МУП-у Сјеверне Македоније који су издавали македонске пасоше особама из свијета подземља, укључујући вођу “шкаљарског клана” Јована Вукотића.

Како је пренијела Слободна Европа, та информаци ја потврђена је у МУП-у Сјеверне Македоније. Поводом овог случаја, огласила се и Амбаса да САД у Скопљу, пише Дан.

“Не дајемо коментаре о активним истрагама”, казали су из амбасаде Сједињених Америчких Држава за РСЕ поводом акције откривања ланца издавања македонских пасоша балканским криминалцима, а у којој је ухапшено и девет припадника Министарства унутрашњих послова (МУП) Сјеверне Македоније, пише ДАН.

Из америчке Амбасаде су навели да блиско сарађују са органима Сјеверне Македоније.

Америчка Амбасада је у блиској сарадњи са Министарством унутрашњих послова, као и са другим министарствима и институцијама у Сјеверној Македонији, да би се постигли заједнички циљеви у спровођењу закона и владавине права, укључујући и сарадњу у регионалном спровођењу закона и борбе против тероризма”, наводи се у одговору амбасаде САД, без коментара конкретног случаја.

Из Амбасаде САД наглашавају како имају блиску сарадњу и са Министарством правде и другим институцијама Сјеверне Македоније.

“У блиској сарадњи са министрима унутрашњих послова и правде, америчка амбасада омогућава техничку подршку, форензику, обуку и опрему за побољшавање капацитета за спровођење закона и за институције из области правде. Ове активности доприносе националној и регионалној безбједности, јачањем граничне безбједности, транспарентности и могућности да се истражује и гони корупција, тероризам и случајеви организованог криминала”, рекли су из амбасаде САД.

МУП Сјеверне Македоније, како је изјавио министар унутрашњих послова Сјеверне Македоније Оливер Спасовски, потврдио је да блиско сарађују са америчком амбасадом.

Министарство акцију назива “Двојник”, те наводи да је вођена озбиљно и годинама, још од 2019. године, те уз подршку међународних партнера. До сада је у акцији “Двојник” откривено да је укупно 215 особа, од којих и један македонски држављанин, стекло македонску путну исправу са туђим идентитетом.

“Утврђено је да се у једном дијелу ради о лицима која су чланови међународних организованих криминалних група, нарко-картела, лицима умијешаним у тешка криминална дјела, односно ради се о особама с профилом високог ризика и особама за којима је објављена међународна потјерница”, навео је министар унутрашњих послова Спасовски.

Министар је рекао да је истрага трајала 26 мјесеци и да су пасоши с лажним и дентитетом издавани прије 2017. године.

У акцији је приведено девет запослених у МУП-у, једна особа је у бјекству, али она није полицијски службеник него спољни посредник. Шесторо осумњичених су у истражном затвору и одређен им је тридесетодневни притвор, а иста мјера је одређена и за особу која је у бјекству.

Овај скандал изазвао је пажњу политичке јавности у Скопљу, па је тако опозиција објавила имена једног броја лица која су добила сјеверномакедонске пасоше. То су, према објави тамошње опозиције турски држављанин Седат Пекер, албански Флорјан Мусај, црногорски држављани Стефан Ђукић и Јован Вукотић, те Валид Иса Хмаис, за кога тврде да је главни сарадник италијанске мафије, и живи у Бразилу. Наводно, ова лица су добила македонске пасоше од 2017. године.

Пекер тврди да нема папире

Од лица за која је недавно откривено да су добила пасош Сјеверне Македоније, до сада се огласио само турски држављанин Седат Пекер. Он је преко адвоката демантовао да посједује македонски пасош са његовом фотографијом, а туђим идентитетом и затражио је јавно извињење медија због помињања његовог имена.

Након што је напустио Турску, Пекер је у последње двије године боравио у Црној Гори, Албанији, Сјеверној Македонији а понекад и на Косову, гдје и даље има дозволу за привремени боравак коју је добио 2014. године. Нјегова боравишна дозвола важи до 29. децембра 2021. године.

Документ пронађен приликом хапшења у Анталији

Интересантно је да је Јован Вукотић ухапшен 10. септембра 2018. године у турском љетовалишту Анталија са фалсификованим македонским пасошем на име Георги Андонов и сјутрадан је депортован у Србију. Грчка је за њим расписала међународну потјерницу због шверца дроге, а Црна Гора га је тада сумњичила за утају пореза. Медији су тада пренијели да Вукотић има и српско и црногорско држављанство, а због лажних докумената је протјеран из Турске, односно депортован у Србију. Вукотићу је пасош издат 19.12.2017. године, а важи до 18.12. 2027. године.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *