Амерички „експерти“: „Балкан ће платити цијену кинеског мијешања”
1 min read
Глобалне суперсиле: Русија, Кина и САД; илустрација: antifashist.com
Пишу: Карина Барбесино, Кристин Ли
Откако је предсједник Си Ђинпинг најавио Иницијативу „Појас и пут“ у Казахстану 2013. године, формулишући је као копнену стратегију за повезивање Азије са Европом, кинески продор на Западном Балкану постаје све дубље укоријењен. Кроз пројекте изградње мостова у Хрватској, инвестиције у енергетску инфраструктуру БиХ и понуду за развој 5Г мреже у Србији, Пекинг је претворио Балкан у критични транзитни пут у настојању да повећа извоз своје робе у Европу и да стимулише прилив директних страних инвестиција у Кину. Међутим, његове дипломатске и економске активности на Балкану лишене су разумијевања сложеног мозаика етничких, политичких и историјских насљеђа која дефинишу регион – у толикој мјери да ће то вјероватно изазвати нестабилност у ионако већ узбурканом региону.
Србија и РС, стратешка упоришта
Кинеске споне са Западним Балканом нису нове. Након Другог свјетског рата и неуспешног зближавања између Совјетског Савеза и Југославије, Мао Цедунг и Јосип Броз Тито израстају у „комунистичке дисиденте“ у региону. Тако су започели бурни односи између Кине и Југославије, јер су се двије земље бориле за утицај у Југоисточној Европи, повремено се уједињујући против заједничких ривала.
Кина је углавном остала неутрална у низу етничких сукоба почетком деведесетих. Међутим, након НАТО бомбардовања кинеске амбасаде у Београду 1999. године, Народна Република Кина се јавно придружила пружању пакета помоћи од 300 милиона долара за обнову инфраструктуре. Данас се присуство Кине на Западном Балкану најснажније осјећа у Србији, где је Пекинг успоставио стратешко упориште.
Али блиске везе које Кина његује са Србијом, заједно са њеним скандалозним кршњем људских права муслиманске мањинске популације у Синкјангу, може погоршати регионалну нестабилност услед растућег ривалства између Србије и Босне и Херцеговине. Ово се посебно односи на то што ентитет са већинским српским становништвом у БиХ – Република Српска (РС) – поново оснажује сецесионистички покрет босанских Срба. Од доласка на власт крајем 2018. године, сецесионистички став предсједавајућег Предсједништва БиХ Милорада Додика и његова етно-националистичка реторика, укључујући одбрану бившег лидера РС проглашеног кривим за геноцид у Сребреници, изазвали су етничке тензије.
Док се Србија и политичко руководство босанских Срба све више зближавају са Кином, овај ионако нестабилни регион постао је талац амбиција Пекинга који у њему оснажује најнелибералније елементе. Кинеска репресија над више од милион етничких Ујгура је углавном прошла без посљедица; када геополитички гигант крене да на груб начин крши права етниче мањине и прође некажњено, то индиректно оправдава и оснажује друге кршиоце људских права који се налазе под његовим покровитељством, као што је сецесионистички покрет у РС.
Све док се они одговорни за кинеке злочине у Синкјангу не изведу пред лице правде, што је нажалост немогући циљ, активности Кине на Балкану само ће ојачати етно-националистичке сентименте РС и других босанских Срба. Не заборавимо да је нестабилност на Балкану константно водила у нове крваве сукобе током цијеле европске историје. Иако растуће присуство Кине у европском „бурету барута“ можда неће директно запалити прву искру, оно може поставити основу за наредну балканску кризу.
Znaci kauboji ce da bace piljak i zavade nas kao i obicno jer smatraju balkance za ovce bas su dobri ovi ameri prave splacine