ИН4С

ИН4С портал

Амбасадорка Немачке аплаудирала нацисти: Признање из Берлина

1 min read

AP Photo / Patrick Doyle/The Canadian Press

Немачка амбасадорка у Канади Сабина Шпарвасер присуствовала је инциденту у канадском парламенту, када је украјински ратни ветеран Вафен СС-а дочекан овацијама. И она је здушно са канадским парламентарцима аплаудирала припаднику злогласне нацистичке јединице, а немачко министарство спољних послова правда се да она није знала његову прошлост.
Дипломатски гаф немачке амбасадорке у Канади признао је портпарол министарства спољних послова у Берлину, одговарајући на новинарска питања о томе како је Шпарвасерова одала почаст нацистичком сараднику Јарославу Хунки.
Чланови канадског парламента исказали су стојеће овације Хунки (98) који се у тој институцији појавио као део делегације украјинског председника Владимира Зеленског. Међу онима који су дуго аплаудирали нацисти били су Зеленски, али и канадски премијер Џастин Трудо.
„Амбасадорка Сабина Шпарвасер није знала за Хункину припадност нацистима када му је аплаудирала. Инцидент је неприхватљив, али Хункин прави идентитет није био познат ни амбасадорки Немачке, али ни другима у публици, пошто догађај није унапред најављен“, рекао је Фишер, преноси Спутњик.

Међутим, када је председавајући парламента Ентони Рота представљао Хунку, рекао је да се он „борио за украјинску независност против Руса“, па је било јасно да је био припадник неке јединице Сила осовине у Другом светском рату. Рота га је такође представио речима:
„Он је украјински херој, канадски херој и захваљујемо му се за целу његову службу“.
После овог дипломатског скандала, Рота је поднео оставку и извинио се због грешке.
Јарослав Хунка био је добровољац и 14. дивизији гренадира Вафен СС-а, украјинске јединице која је починила ратне злочина против Јевреја и Пољака на Источном фронту.
На питање како немачка амбасадорка није могла да схвати Хункину нацистичку прошлост, будући да је одмах речено како се током Другог светског рата борио против Црвене армије, Фишер је казао како су постојале и друге могућности, на пример да је припадао пољској Армији Крајова, која се борила и против Немаца и против Руса.
Украјински нацистички сарадници одговорни су за хиљаде убијених цивила у источној Европи, а великом броју њих омогућено је да после рата емигрирају у Канаду и Велику Британију, иако је постојала сумња да су учествовали у злочинима.
Москва је назвала овај инцидент циничном злоупотребом сећања на жртве нацизма и очигледан пример русофобије и саопштила да постоји могућност покретања истраге о потенцијалним ратним злочинима и захтева за екстрадицијом Хунке. Сличну могућност наговестила је и Пољска.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “Амбасадорка Немачке аплаудирала нацисти: Признање из Берлина

  1. Pranje biografija nacističkih zločinaca počelo je neposredno poslije rata, i postavljani su na važne funkcije, prvo u Njemačkoj a posle u Evropskoj ekonomskoj zajednici i NATO- u. Veliki deo nacističkih glavešina , posebno obaveštajci i stručnjaci su odvedeni u SAD gde su bili ,do dve godine, u nekoj vrsti otvorenog kampa gde su proveravtavljane njihove sposobnosti. Nakon toga deo je ostao u SAD , a deo vraćen u Nemačku gde su zauzimali važne pozicije, potom visoke funkcije u EEZ. Hirlerovi generali su obnovili nemačke oružane snage. Prvi predsednik EEZ je bio hitlerov oficir na dužnosti u Parizu kad su ga Amerikanci zarobili i odveli u taj otvoreni kamp, gde je držao i predavanja iz prava, pre rata je bio profesor prava i dekan Pravnog fakulteta kojeg je Hitler lično imenovao.
    Relativno je poznata karijera visokog Hitlerovog oficira Hansa Špajdela, koji je 1957. imenovan za komandanta kopnenih trupa NATO- a u Evropisa sedištem u Fontenblou, nedaleko od Pariza, gde se nalazi i dvorac francuskih kraljeva. To imenovanje je izazvalo velike proteste u Francuskoj, zato što je Špajdel bio načelnik štaba okupacionog vojnog zapovednika Francuske i lično je pratio Hitlera prilikom njegove posete Parizu posle okupacije Francuske, Špajdel je bio i načelnik štaba ROMULA prilikom iskrcavanja zapadnih saveznika u Normandiju 1944, a posle ranjavanja Romula i njegovog naslednika. Špajdel je na istočnom frontu u okupiranoj Bjelorusiji, Ukrajini I Rusiji poznat po doktrini SPALJENE ZEMLJE. A za nas je značajan jer je bio vojni ataše u Parizu kad je izvršen atentat na kralja Aleksandra i Luja Bartua u Marseju 9. !0. 1934. I u Francuskoj , nakon njegovog imenovanja za komandanta kopnenih trupa u Evropi a i u Nemačkoj je dovođen u vezu sa atentatom. Snimljen je i film o tome i vođen je sudski postupak….
    .

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *