Позив Црној Гори да приступи НАТО-у немачки магазин “Шпигл” тумачи као борбу за утицај на Западном Балкану и оцењује да је Алијанси “очигледно свеједно због мањка демократских стандарда у овој државици”.

Здравица Алијанси: Ранко Кривокапић (лево), Мило Ђукановић и Филип Вујановић
У тексту се Црна Гора описује као “најмања држава бивше Југославије, која броји само 600.000 становника и армију од 2.100 војника”.
Кога брига за демократију
Позив НАТО-а је геополитичка одлука јер Црна Гора подједнако недовољно испуњава демократске и државно-правне критеријуме као што је био случај с Албанијом и Хрватском 2009. године, преноси “Шпигл” речи председника Центра за демократију и људска права Ненада Копривице.
Аутор објашњава прилике у Црној Гори, која је 2006. прогласила независност и у којој већ четврт века влада Мило Ђукановић.
“Због тога што је маневрисао у постјугословенским ратовима, земља важи за острво стабилности на Западном Балкану, али критичари му замерају да земљу води као приватну фирму и да влада уз помоћ мафијашких метода. Сигурно је да је Ђукановић све кључне политичке и привредне позиције запосео са члановима породице и пријатељима из своје партије”, констатује “Шпигл”.
Затим подсећа да су италијанске власти водиле истрагу против премијера због учешћа у великом бизнису с кријумчарењем цигарета.
“Црногорски новинари који су о томе извештавали, живе у опасности јер до данас постоји серија нерасветљених напада на оне који су откривали случајеве корупције и организованог криминала, између осталог, и случај убиства Душка Јовановића, бившег уредника дневника ‘Дан у мају 2004. године”, подсећа се у тексту.
Наглашава се да је Ђукановић раније неговао блиске везе с Москвом и да су богати Руси куповали велике делове Јадранске обале. Наводи се и пример руског милијардера Олега Дерипаске, који је остварио већински удео у алуминијумском комбинату КАП, највећој црногорској фирми.
“У међувремену се Ђукановић дистанцирао у односу на Москву јер руски инвеститори, међу њима и Дерипаска, нису испунили своја финансијска обећања. За Црну Гору, која је нужно упућена на спољне финансијске ресурсе, НАТО и ЕУ не само да више обећавају, него су важне да би преживела”, констатује “Шпигл”.
Због тога су у јулу 2012. почели преговори о приступању ЕУ “што је била награда за улогу земље као фактора стабилности у региону”. Даље се наводи да је рачуница о демократизацији земље у том оквиру била преурањена јер се још увек региструју многе мањкавости у правним реформама.
Половина грађана против Алијансе
Улични протести током протеклих месеци су показали дубоку подељеност црногорског друштва, примећује “Шпигл”:
– Скоро половина становништва је против НАТО-а, а скепса према ЕУ је широко распрострањена. Аналитичари у земљи сматрају да ће позивница НАТО-а Ђукановића још више ојачати, јер то може “продати као свој велики успех”.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Takvi im trebaju. Sto gore nasim neprijateljima bolje.
Primjer protivprirodne negativne selekcije.