Алексић-Хејун: Додатно истражити могућности сарадње Црне Горе и Кин
1 min read
Потпредсједник Владе Црне Горе за образовање, науку и односе са вјерским заједницама Будимир Алексић, састао се у Пекингу са министром науке НР Кине Yин Хејуном. Исказујући захвалност због посјете, министар Хејун је казао да је упознат са Алексићевим активностима у оквиру “Тхе 4тх Цхина-ЦЕЕЦ Еxпо”, у граду Нингбо, за које сматра да ће означити ново поглавље у развоју и продубљивању билатералних односа са акцентом на области науке, технологије и образовања.
Такође, министар Хејун је истакао да су иновације кључни стуб развоја једне државе и у том смислу нагласио значај како великих улагања тако и велике резултате НР Кине која за област истраживања и развоја издваја 2,68 одсто БДП те заузима 11. мјесто у свијету када је ријеч о глобалном индексу иновација.
“НР Кина, казао је министар, у области науке и технологије сарађује са 160 држава свијета, а има потписане споразуме о сарадњи са њих 109. Споразум са Црном Гором потписан је у мају 2011. године и од тада су одржана четири Међувладина комитета о научно-технолошкој сарадњи. Према министровом мишљењу, потребно је додатно истражити могућности сарадње наших земаља која је садржана и у платформи Кина-ЦЕЕЦ. Информисао је учеснике и да је планиран пети састанак Међувладиног комитета о научно-техничкој сарадњи ове године у Црној Гори”, наводи се у саопштењу.
Алексић, уз захвалност на срдачном пријему, казао је да поменуту иницијативу и рад Међувладиног комитета сматра значајном платформом за продубљивање даље сарадње, а посебно у смислу размјене професора, студената, научних радника, истраживача и стручњака.
Алексић је подсјетио да су након Споразума из 2011. реализована три конкурса за суфинансирање научне и технолошке сарадње између Црне Горе и НР Кине.
“Такође је предложио да кинеска страна размотри могућност опремања специјалозованих лабораторија, а посебно научно-технолошких паркова, обезбјеђивање донација основним и средњим школама у Црној Гори у дијелу опреме за учење кинеског језика. У том смислу др Алексић је истакао значај што интензивније научне сарадње која се огледа у организовању научних скупова, усавршавања, размјене стручњака и идеја”, наводи се.
Министар Хејун је снажно подржао принципе сарадње у областима медицине, здравства, технологије, природних наука, опремања лабораторија и донације школама. Састанку је присуствовао и амбасадор Црне Горе у Народној Републици Кини др Бранко Булатовић.
Потпредсједник Алексић је искористио прилику да посјети Амбасаду Црне Горе у Пекингу.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Na jezičkom planu posebnu saradnju. Naša ,, lingvistička majka” mogla bi da sprovede reformu kineskog jezika. Rajka URA Glušica je oformila i Čirgui crnogorski jezik, tako da je sposobna i za kineski. Očekujem od Buda da u CG donese nešto od vaza iz perioda Minga.