Akteri afere “snimak” još na funkcijama, napadi na novinare nerasvijetljeni
1 min read
Prema istraživanju Nacionalnog sistema integriteta, koje je sproveo MANS, pokazuje se da suštinskih rezultata u borbi protiv korupcije nema, posebno ne na najvišim nivoima, objavio je Dan. Istrage u slučajevima korupcije na najvišim nivoima tapkaju u mjestu dok slučajevi ubistava i fizičkih napada na urednike i novinare nezavisnih medija i njihovu imovinu još nijesu rasvijetljeni.
Zbog toga je, kako su saopštili iz MANS-a, ukupna ocjena rada crnogorskih institucija izrazito loša.
Ovo istraživanje rađeno je, navodi Dan, po metodologiji globalne organizacije Transparensi internešenel sa sjedištem u Berlinu, čiji je MANS partner za Crnu Goru. Obuhvata analizu rada 15 najvažnijih sektora sve tri grane vlasti, organe krivičnog gonjenja, antikorupcijske institucije, izbornu administraciju, javni sektor i preduzeća u državnom vlasništvu, ombudsmana, političke subjekte, civilno društvo, medije i poslovnu zajednicu. Izvještaj obuhvata podatke od nekoliko poslednjih godina kada su reforme bile najintenzivnije, različito za svaki od sektora, a zaključno sa krajem 2015. godine.
“Vlada Crne Gore radi izuzetno netransparentno, jer od građana krije ključne informacije koje se odnose na realizaciju kapitalnih projekata, u prvom redu autoputa, kao i podataka iz procesa privatizacije”, navodi se u izvještaju.
“Istrage za slučajeve korupcije, posebno one na najvišim nivoima, ne pokreću se proaktivno od nadležnih organa, već se u najvećoj mjeri postupa po prijavama nevladinog sektora i po informacijama koje objavljuju mediji. Otvorene istrage najčešće ne dobijaju sudski epilog, a i kada se neki slučajevi i nađu pred sudom, donijete odluke u najvećoj mjeri favorizuju vinovnike koruptivnih afera”, upozoravaju iz MANS-a.
Kao poseban problem ističe se zloupotreba javnih fondova i ovlašćenja za potrebe izborne kampanje partije na vlasti, kao i masovne manipulacije biračkim spiskom.
“Afera “Snimak još uvijek nije dobila sudski epilog. Ključni akteri ove i drugih izbornih afera koji se nalaze na najvišim državnim funkcijama i dalje su u potpunosti van domašaja pravosudnih organa. Izborna administracija je politizovana, a podzakonska akta Državne izborne komisije, na osnovu kojih se detaljnije uređuje izborni proces, lošeg su kvaliteta. Zbog toga i dalje ne postoji detaljna procedura za razmatranje prigovora za povredu biračkog prava, kao jedinog instrumenta za zaštitu zakonitosti izbora, već se o povredama izbornih procedura članovi komisija preglasavaju, u skladu sa većinom koju na tim tijelima imaju”, pokazalo je MANS-ovo istraživanje.
Takođe, u istraživanju, koje je sproveo MANS, naglašava se da slučajevi ubistava i fizičkih napada na urednike i novinare nezavisnih medija i njihovu imovinu još nijesu rasvijetljeni.
Nezavisni mediji i kritički orijentisane nevladine ogranizacije suočavaju se sa stalnim pritiscima države i sa njima povezanim interesnim strukturama, koji koriste najširi spektar mehanizama za zastrašivanje fizičke napade, prljave kampanje u režimskim medijima i zloupotrebu državnog aparata na različite načine navodi se u saopštenju.