Акопов: Сједињене Америчке Државе покушавају да се врате на Блиски исток?
1 min read
Фото: РИА Новости
Превод: ИН4С
Размјере и циљеви завршног путовања Џоа Бајдена на Блиски исток и предстојеће посјете Владимира Путина региону за три дана су неупоредиве: амерички предсједник је посјетио три земље, разговарао са лидерима више од десет земаља региона, а руски предсједник ће стићи у Техеран на један дан како би учествовао на трилатералном састанку са лидерима Ирана и Турске.
Међутим, на Сједињене Државе се гледа као на одлазећу силу, а према Русији се поступа са повећаном пажњом. То важи и за билатералне односе са Русијом, као и за разне регионалне проблеме – на Блиском истоку никоме не пада на памет да озбиљно покуша да изолује или на неки начин ,,казни” Русију. Али управо је то био један од циљева Бајденовог путовања: он се, наравно, није надао да ће се Арапи придружити санкцијама Русији, али је желио да их убједи да на Русију не треба рачунати у будућности. Зашто? Зато што ће заглавити у Украјини, ослабљеном западним санкцијама, и неће више имати времена за Блиски исток.
,,Уопштено говорећи, сврха мог одласка у Саудијску Арабију је да унаприједим интересе САД. Да унаприједим интересе САД на такав начин да имамо прилику да обновимо оно што смо грешком оставили иза себе: наш утицај на Блиском истоку“ истакао је амерички предсједник.
Након што су дуго година били убјеђени да послије катастрофалних резултата окупације Ирака коначно попусте пажњу на регион, фокус њихове пажње се помјера на индо-пацифичке просторе? Они су жељели да изграде одређени систем унутаррегионалне равнотеже, контроле (углавном на антииранској основи), који би им омогућио да смање своје присуство уз задржавање утицаја. Наравно, то није било могуће учинити у најексплозивнијој зони на свијету, чије су проблеме сами Американци активно заоштравали. Ако је 2000-их рат био само у Ираку и Авганистану, онда су 1900-их планули Либија, Сирија и Јемен. Блиски исток се много промијенио – и одједном су Американци одлучили да се врате. Зашто? Бајден није крио разлоге. Наравно, због Руса:
„Толико је питања у игри да желим јасно да ставим до знања да можемо да наставимо да будемо лидери у региону и да не стварамо простор који ће Кина или Русија попунити на штету интереса и Сједињених Држава и Израела или многих других земаља“.
Односно, Руси и Кинези угрожавају безбједност Блиског истока – а Американци су, схвативши грешку након одласка, одлучили да се врате да спасу народе. Шта може бити циничније од такве логике?